Štítky:
AMD,
ATI,
balíčkovací systémy,
distribuce,
DVD,
Flash,
GKrellM,
grafické karty,
grafika,
hardware,
instalace,
Kaffeine,
KDE,
kompilace,
Mandriva,
monitorování,
multimédia,
ndiswrapper,
openSUSE,
Opera,
prohlížeče,
RAM,
SUSE,
touchpad,
urpmi,
video,
Wi-Fi,
WPA,
3D,
64-bit
Mandriva vs. 0penSuSE
8.2.2007 22:20
| Přečteno: 1951×
| Linux
| poslední úprava: 8.2.2007 22:34
Po dlouhém váhání jsem se odhodlal porovnat dvě userfriendly distra. Koupenou Mandrivu 2007 CZ a OpenSuSE 10.2
Předem chci upozornit že se jedná u subjektivní porovnání, dělané na jednom jediném stroji a to na ntb HP nx6325: AMD Sempron64 1.8GHz, 512MB ram, 60G HDD, grafika Ati X300, wifi BCM4310
První problém již začíná s tím, že porovnávám koupenou verzi Mandrivy s verzí SuSE které je volně ke stažení. Korektní by asi bylo porovnávat Mandrivu Free s openSuSE ale... no snad to nebude takový problém. Další věc je, že vše budu popisocat z pohledu naprostého BFU, tudíž nebudu zasahovat do složitých konfigurací. Jde mi o to porovnat dvě velká distra tak, abych někomu alespon trochu ulehčil v rozhodování co nainstalovat na počítač sousedovi.
Instalace
Mandriva: Instalace velmi jednoduchá, v podstatě se většina odkýve. U mandrivy mi dost vyhovuje program na dělení disku. Jednoduché, přehledné. S příručkou v ruce si myslím že vše zvládne naprosto každý. Detekce HW byla velmi dobrá, touchpad šel ihned včetně myši. Systém si všiml i wifi ale neuměl s ní pracovat. Jediný problém nastal při kontaktování zrcadla kvuli aktualizacím. Systém hlásil funkční síť ale se serverem se nespojil.
SuSE: Instaloval jsem z miniSuSE. Tedy že se natáhne základ a vše se tahá z internetu. Hned na začátku jsem narazil na dost velký problém a to že se mi systém sám nespojil se serverem a chtěl po mě ip adresu i přesnou cestu ke složce na serveru. Tento problém mi zabral skoro hodinu. No, prostě hrůza.
Jinak instalátor SuSE je také velmi příjemný. Instalátor také vede nejkratší cestou k bezproblémové instalci. Program na dělení disku mi nepřijde tak přehledný jako u mandrivy, což je vcelku škoda. Celkově také rychlost instalace není tak slavná. Ale vedla k úspěšnému konci. Ještě bych doplnil že během instalace mi nefungoval touchpad. Po spuštění systému funguje bez problémů. Dále sem nepochopil proč po nainstalování z internetu systém ještě stahoval další aktualizace.
Celkově: spíše se přikláním k tomu, že instalátor Mandrivy mi vyhovuje více. Sice nenabízí tolik možností jako ten od SuSE. Také vše bylo rychlejší. Nevím kolik v tom hrálo to, že u SuSE se vše tahalo z netu.
Podpora HW
Mandriva: 3D akcelerace jela během chvilky. V podstatě podle
tohoto návodu. Tlačítka pro ovládání hlasitosti nefunkční, musel jsem žešit přes skript který se mi spouští pokaždém startu. Wifi jsem rozjel vždy až po minimálně půlhodince přes ndiswrapper. Někdy to nevzalo ovladač. Jindy vzalo ale šlo se připojit jen přes konzoli. Grafická utilitka ho nějak nebrala. Čtečku paměťových karet jsem rozjel. Popis v sekci
harware. Supend to ram funkční, na disk občas po stažení jádra pro notebooky. Nějak jsem to moc neřešil protože to nepoužívám. Problém byl u mikrofonu který fungoval vždy jen tak kolem 5 minut. Problém byl s větráčkem. Roztočil se pouze pokud jsem nějak zjištoval teplotu. Problém jsem vyřešil spuštěním gkrellm.
SuSE: Musím říct že jsem byl překvapen. Tlačítka na ovládání hlasitosti fungují ihned. 3D akcelerace jsem se obával protože ve verzi 10.1 jsem ji nezprovoznil po několika dnech. Ovšem stačilo spustit instalátor ze stránek ati a vše ihned fungovalo. Nádhera. Čtečka karet stejně jako u Mandrivy. Wifi přes ndiswrapper. Tomu stačila verze kterou mám ve win narozdíl od Mandrivy. Trochu jsem pak měl problém než jsem si zvykl na trochu jiné ovládání než u Mandrivy ale wifi jede hned a naprosto bez problémů. Zvuk bez problémů mimo mikrofonu. Nerozjel jsem ho vůbec. Ze začátku jsem nahrával ticho, pak jsem začal hrát s alsamixerem a od té doby nic. Také tady je problém s větráčkem. Ovšem narozdíl od Mandrivy gkrellm nemá žádný význam. Větráček se prostě nereguluje. Nepomáhá ani poslání příkazu do /proc/acpi/TZ.... prostě nejde. Musel jsem řešit přes stálé spuštění v biosu.
Celkově: Zdá se mi že se zprovozněním věcí v SuSE bylo méně problémů. Čekal bych u Mandrivy třeba lepší podporu tlačítek na ovládání zvuku, lepší podporu wifi či tak něco. Ted mi převládá neefekticní chlazení u SuSE ale myslím že nové jádro to zpraví dle různých diskůzí. (nevíte jestli jde stáhnout novější jádro odněkud? Do kompilace se mi nece.)
SW
U obou dister používám KDE.
Mandriva: V základní isntalaci vše potřebné. Ovšem dost mě zarazilo že nebyla nainstalována podpora wpa kódování u wifi, bohužel jsem to zjistil až v práci když jsem se chtěl připojit na insternet. Samozřejmě že jsem neměl po ruce instalační dvd. Takže jsem musel krást kabel od počítačů. Dále mi přišlo že na jednu funkci tam bylo více programů, navíc ne vždy 100% funkčních. Nechápu proč na video je kmplayer a k němu kaffeine a realplayer. Na wifi zase kwifimanager většinou nefunkční a k němu ovládání wifi přes knetworkmanager. V tom byl trochu bordel. Dále mi dost nevyhovovalo Kmenu upravené do "přehlednější podoby. Člověk než se k němu prokouše k tomu čemu potřebuje tak je nový rok. Jinak zase velmi efektivní v Mandrive je urpmi. Dále ovládací centrum je přehledné, a dost rychlé. Ovšem občas mi končilo s hlášením: neznámá chyba. Daalší věc která mě dost štvala byla podpora flash a videí na youtube v opeře. Prostě nešlo. Musel jsem přepínat do firefoxu. Ovšem vysvětlete to rodičům proč musí spouštět něco jiného když chtějí kouknou na video.
SuSE: Abych řekl pravdu tak Základní instalace SuSE mi vyhovuje více. Co se týče kmenu které je uplně jiné než jsme zvyklý (nevím jak se to jmenuje. šlo to pryč hned po dvou kliknutích) ale po změně na původní menu je vše krásně přehledné. Na vše jen jeden program. Dále i když systém nejdříve nedetekoval wifi tak ihned po zprovoznění přes ndiswrapper vše jelo včetně wpa. Opera podporuje vide na youtube, flash a prostě vše. Nejde ovšem blokování reklamy ale v podstatě jsem to používal jen na jednom serveru. Kámen úrazu u SuSE je instalace SW, vše je stráááááááááášně pomalé. Trochu vše vyřeší smart ale pořád to není urpmi. Ovšem velmi se mi líbí jak jsou v SuSE řešené openoffice. Na ploše je ikonka kancelář a přes tu se ovládá vše. Jsem z toho uplně nadšenej. Vše na jednom místě. To by bylo něco pro maminku... (viz obrázek dole). Akorát je potřeba doinstalovat kodeky.
Celkově: tady u mě dost vede SuSE. Všude je znát zaměření na jednoduchost, funkčnost, a hlavně přehlednost. Akorát dost postrádám jednoduchý a rychlý nástroj na SW.
A tak všeobecně
Přes to všechno chci podotknout. SuSE je oproti Mandrivě dost pomalej. Mandriva nabootuje během chvilky. Rychlost bootování mi je celkem putna. Ovšem jakmile v suse instalujete balíček, zapomeňte na nějaké rychlejší odezvy. Ihned po instalaci jsem odstranil ZMD, beagle a apparmor a systém se dost zrychlil takžese na tom dá už pěkně dělat. Je to opravdu škoda. Nevím čím to je. Řeší se to skoro všude. Ovšem zase musím podotknout že proti SuSE10.1 je tam znát trochu pokrok v rychlosti.
Další věc je opravdu ale opravdu subjektivní. Nebudu se tajit že hvězdička v Mandrivě mi nepřirostla k srdci. Ve skutečnosti jí nesnáším. Ale pokud se podívám na defaultní grafiku SuSE tak jsem opravdu nadšen. Hrozně se mi to líbí, ale zase tady platí pravdilo: "jaký si to udělám, takový to mám..."
Asi by mělo být nějaké zhodnocení...
Tak, abych to shrnul. Najednou ale nevím jak. Po zkušenostech asi bych sáhnul po SuSE, i když někde by mi chyběla rychlost Mandrivy. A hlavně příručka od I. Bíbra. Asi bych to dělil jednoduše. Pokud chceš sám a chceš si koupit knížku, kup si mandrivu a uvidíš. Je to těžký takhle zhodnotit. Mě osobně se líbí více SuSE. Prostě nejsou s ním problémy. Ovšem to je vykoupeno rychlostí. Mě vyhovuje naprosto bezproblémový systém i za cenu toho že vše bude o chvilku déle. Tak asi tak no.
Obrázky
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
9.2.2007 01:44
kreten | skóre: 10
| blog:
SUXLINUX
Re: Mandriva vs. 0penSuSE
12.2.2007 07:31
pushkin | skóre: 43
| blog:
FluxBlog
Re: Mandriva vs. 0penSuSE
Založit nové vlákno •
Nahoru