Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Přibližně v lednu jsem začal dělat nový web tábora, na který jezdím již pěknou řádku let. Jelikož mezi vedoucíma jsme dva lidé pohybující se v IT oboru, konkrétně přímo tvorby webu, rozhodli jsme se nasadit RS Joomla. Nyní přidám pár postřehů s tímto redakčním systémem.
Cíl webu byl jasný. Příjemné prostředí pro děcka, kterým tímto dáme možnost komunikovat spolu přes rok, jelikož zastoupení není z jednoho místa, ale větší část republiky (Praha, Liberec, Jindřichův Hradec, Čerčany, Sušice...). Dále centralizovaná fotogalerie, jelikož za jeden tábor nafotíme přibližně 2000 fotek. K tomu občas nějaká ta akce mimo prázdniny. Dále nějaké ty informace o předchozích letech, kdo byl a kdo nebyl. Kdo dělal vedoucího a kdo byl praktikant, a mnoho dalších informací.
Další, a to velmi důležitý požadavek je jednoduchá aktualizace s přihlédnutím na to, že se nám může kdykoli cokoli stát nebo prostě nebude čas, tak aby třeba kdokoli z vedoucích mohl přidat informaci o tom, že za dejme tomu 14 dní se koná taková a taková akce, či informace pro rodiče.
Rozhodování co nasadit nebylo nijak složité. Kamarád zajistil hosting u sebe na serveru, já zvolil po krátkém laborování Joomlu. Vyzkoušel jsem do té doby několik RS, a Joomla je asi nejlepší co momentálně je. Zde bych se rád ještě pozdržel nad tím, že neodsuzuji ostatní RS. Jen mi prostě nesedli, nebo pro projekt, který jsme chystali se nehodili. Prostě pro Blog využiji radši wordpress či něco menšího.
Základní problém joomly 1.0.x je problém se SAFE MODem a celkovým zabezpečením hostingového serveru. Pokud máte dobrý hosting a admina který je s vámi ochotný řešit drobnosti, máte vyhráno. Pokud jste na nějakém freehostingu kde se s vámi moc nebaví, je s joomlou více potíží. Zapnutý safemod velmi ztěžuje instalaci nových komponent. Řešení existuje, například pomocí safe mod patche.
Dali jsme se tedy do práce. Nainstaloval jsem Joomlu na hosting, vybrali jsme šablonu ze které budeme vycházet. Nastavili jak se systém má chovat, co zobrazovat. Vytvořili jsme jednoduchou grafiku. Přicházela nejhorší část. Nacpat do webu všechny data. Dávali jsme předem dohromady vše potřebné a vyhradili si jednu noc. Slezli se tři vedoucí a vkládali a vkládali a vkládali. K ránu byla větší část obsahu na webu. Zbývali fotky. Tady jsem narazil na první problém. Kamarád má server pro klienty, kde denně tečou řádově terabajty dat. Server má velmi dobře zabezpečený. Musel jsem galerie připravit na localhostu a poté přetáhnout databázi k fotogalerii. Bylo to dáno nastavením php, 35 sekund na jeden skript.
Toto vše se mimo té jedné noci dělo průběžně když byl čas. Toto vše děláme ve svém volném čase, kterého moc není. Podle toho také to trvá už půl roku. Zatím každý, komu jsme poslali přístupové údaje joomlu pochopil a ihned se v ní orientoval. To pro mě byla velká úleva, jelikož jsem si nebyl pořád stopro jist výběrem systému.
Nyní je situace následující. Web je těsně před spuštěním, tedy v situaci, že nahradíme několik let starý web tímto novým. Většina obsahu je na svém místě. Guestbook (což je pro tyto stránky jedna z nejdůležitějších věcí) mám vyzkoušenej z jinýho webu kde mám joomlu. Aby ale vše nebylo ok, těsně před spuštěním je problém.
Vlezu do administrace, tam do RSGallery2 a jejda. Error. Tak vlezu nnormálně na stránky, kouknu na fotogalerii a ono nic. Prostě galerie přestala fungovat. Po pár dnech se nezobrazí už ani ta chybová hláška. Zkoušel jsem komponentu odinstalovat ale nyní mi zase nejde nainstalovat. Což je velmi divné. Práva jsou v pořádku, podle jednotlivých for veškeré nastavení taky v pořádku. Člověk se do toho zamotává čím dál víc. S adminem si píšu několik mailů deně ale neudělá nic co by mu ohrozilo bezpečnost serveru. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Jinak kdo se více vyzná v zabezpečení serveru? jak moc ohrozí bezpečnost změna těchto údajů v php:
max_execution_time: 300 (35)Tak, snad dám tu galerii co nejdřív dohromady a ten web konečně spustíme. Nerad si dělám reklamu ale když už tady o tom píšu sáhodlouhý romány tak tady je ten výtvor
Tiskni
Sdílej:
<?php phpinfo(); ?>
. Zkontrolovat lokální nastavení PHP(z toho výpisu) a taky funkčnost případně nastavení .htaccess a mod_rewrite.
Ale hlavní sou určitě ty logy.
Mmj. už sice máte v podstatě cely web hotový, ale možná bych si začal hrát spíš s novou verzí joomly 1.5. Je to sice zatím RC1(ale komplet česky), ale finální by snad měla být koncem září.
Verzi 1.5 teď u nás ve firmě testujeme na serveru, takže zatím nemůžu říct nic konkrétního, ale kolegové co s ní pracují sou z této verze(prozatím) nadšeni(zatím nedošlo k nasazení dalších modulů - jako třeba ta fotogalerie).