Bylo vydáno openSUSE Leap 16 (cs). Ve výchozím nastavení přichází s vypnutou 32bitovou (ia32) podporou. Uživatelům však poskytuje možnost ji ručně povolit a užívat si tak hraní her ve Steamu, který stále závisí na 32bitových knihovnách. Změnily se požadavky na hardware. Leap 16 nyní vyžaduje jako minimální úroveň architektury procesoru x86-64-v2, což obecně znamená procesory zakoupené v roce 2008 nebo později. Uživatelé se starším hardwarem mohou migrovat na Slowroll nebo Tumbleweed.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou investiční (NRI) připravuje nový investiční nástroj zaměřený na podporu špičkových technologií – DeepTech fond. Jeho cílem je posílit inovační ekosystém české ekonomiky, rozvíjet projekty s vysokou přidanou hodnotou, podpořit vznik nových technologických lídrů a postupně zařadit Českou republiku mezi země s nejvyspělejší technologickou základnou.
… více »Radicle byl vydán ve verzi 1.5.0 s kódovým jménem Hibiscus. Jedná se o distribuovanou alternativu k softwarům pro spolupráci jako např. GitLab.
Společnost OpenAI představila text-to-video AI model Sora 2 pro generování realistických videí z textového popisu. Přesnější, realističtější a lépe ovladatelný než předchozí modely. Nabízí také synchronizované dialogy a zvukové efekty.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.0, tj. první stabilní vydání založené na Ubuntu 24.04 LTS.
Rakouská armáda přechází na LibreOffice. Ne kvůli licencím (16 000 počítačů). Hlavním důvodem je digitální suverenita. Prezentace v pdf z LibreOffice Conference 2025.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na sérii kritických zranitelností v Cisco Adaptive Security Appliance (ASA) a Firepower Threat Defense (FTD) a Cisco IOS, CVE-2025-20333, CVE-2025-20363 a CVE-2025-20362. Zneužití těchto zranitelností může umožnit vzdálenému neautentizovanému útočníkovi spustit libovolný kód (RCE). Společnost Cisco uvedla, že si je vědoma aktivního zneužívání těchto zranitelností.
Ochrana uživatelů a zároveň příznivé podmínky pro rozvoj umělé inteligence (AI). Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo minimalistický návrh implementace evropského nařízení o umělé inteligenci, tzv. AI aktu. Český zákon zajišťuje ochranu občanům a bezpečné používání AI, ale zároveň vytváří pro-inovační prostředí, ve kterém se může AI naplno rozvíjet, firmy mohou využít jeho potenciál a nebudou zatíženy zbytečnou administrativou. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.
Dle plánu Linus Torvalds odstranil souborový systém bcachefs z mainline Linuxu. Tvůrce bcachefs Kent Overstreet na Patreonu informuje, že bcachefs je nově distribuován jako DKMS modul.
PIF, Silver Lake a Affinity Partners kupují videoherní společnost Electronic Arts (EA) za 55 miliard dolarů (1,14 bilionu korun).
Jasně, že si nějak poradí. Jaký si to udělá, takový to bude mít. Říct o peníze bych se už nestyděl - pokud to není dobrý známý. Maximálně mi příště nebude volat.
Taky jsem byl takový ucho, že když se mi něco nepovedlo, že mi bylo blbý něco vzít.
Když už to nedělam pro přátele a nechci, aby za mnou chodili s každou kravinou, tak tam budu klidně 3 hodiny, vysvětlim cokoliv, ale pak můžu říct: máte to v notýsku, více najdete na netu, tak se snažte sami, postupy jsme probrali.
Třeba za ten zabitej čas.
Taky mi kdysi nutili chechtavý. Jde o to, že co je pro mne samozřejmý, další neumí. Cena práce je absolutní i relativní.
Když pomáhám přátelům, neberu nic, když mne někdo fakt chce, tak ať zaplatí.
(To už je i na diskusi, co je morální, jak se nechat ohodnotit.)
Nejsem zvyklý prát se s někým, kdo má přesudky, přes které se prostě nepřenese a na rozumné argumenty má jen ironické úšklebky.Jaké měl předsudky? Pokud počítač používá k hraní her, nechápu, proč by měl používat operační systém, ve kterém třeba jeho oblíbené hry neběží.
O těch adresářích vím, ale zdálo se mi svého času bezpečnější mít systémy oddělené, NT a W9*. I vzhledem k dřívější existenci virů či bezpečnosti. I proto, že když instaluju, tak se mi nestane, abych si splet adresář a dal to někam jinam (odděloval jsem nainstalovaný soft dle systému)
Ad linux - přijde mi bezpečnější mít rozdělený disk.
Instalovat NT* systém na FAT je prasárna (to jsem hodně mírnej). Designéry sestav, kteří jsou schopní nainstalovat NT (NT, 2000, XP Proff, 2003 Server) na FAT (nějlépe na 120GB disk) bych pověsil za něco někam.
No, mezi přátelství moc nepatří peníze, ale zase realista ocení ztracený čas. Tj. k přátelství patří nejen pomoc, ale nevyužívání druhého. Čili je to otázky míry.
Inkasovat od známých? Proč? Za nějaký železo? Tj. brát si marži či zisk nebo vůbec peníze? Hele, život neni jen "děkuju, prosím".
Jsou firmy, kde můžete pro sebe něco koupit bez marže a pak je už jedno, co s tim dál uděláte. Čili sám nebudu tratit, ale někomu vyhovím. To je ale zase stejný případ, jak komu poskytnout výhodu, když sám mám omezené zdroje. Nejde se tak chovat stále, ve velkém. Lze i prodat za to, co mají jinde a mít tak menší, ale aspoň nějakou marži.
Tiskni
Sdílej: