Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Úvěry zotročují ..je to jako s ohněm, dobrý sluha, zlý pán, lehké to není, ale dá se s úvěry žít. Přiznávám, pro mne jediná správná půjčka je úvěr na pořízení nemovitosti. Na nich se dá také ukázat cena peněz v čase. Vždy když se někdo podivuje nad množstvím dluhů nad mojí hlavou, a že přeplatím dvojnásobek (do debaty o daňových odpočtech, výnosech z nájmu atd se pak raději nepouštím), tak uvedu jednoduchý příklad. I kdybych na hypotéce za bydlení zaplatila za 30 let dvojnásobek původně půjčené částky, tak se jdu podívat do historie: 30 let zpět, rok 1980 (nebylo u nás tržní hospodářství), OK, tak zkusím 1990: byt v Praze stál kolik? Kamarád koupil v devadesátých letech za 380.000 činžovní dům s 5 bytovými jednotkami poblíž Pražského hradu, jeho známí se chytali za hlavu, takových peněz! Aktuální hodnota - i kdyby každý byt prodal zvlášť a pod cenou, za 3 mil, tak 15 mil? OK, to je 20 let zpět, takže i úvěr kde za původní investici by přeplatil 3x by se mu vyplatil. Ale to je extrém, tak zkusíme panelák. V roce 1999 stál 2+kk 48 m2 na pražském sídlišti 780 tis. To je 10 let zpátky. Dá se dneska pořídit cokoliv na bydlení v osobním vlastnictví za tyhle peníze (Praha)? Když si vzal na koupi hypotéku, za 10 let toho moc nemusel splatit, ale pořád mu zbývá dluh cca 500 tis. na bytě minimální hodnoty 2 mil. Používám příklady z Prahy, ale znám ještě Ústí nad Labem: panelák rok 2002 za 380 tis., aktuální cena přes 1 mil. Zatímco koupila jsem si kdysi auto, a dokud spolehlivě jezdí, tak nevadí, že se můžou někteří smát, že jezdím UŽ 7 let starým křápem...
Asi tak
I nemovitosti se stavaji spotrebnim zbozim.
Kdyz neco clovek koupi tak je nesmysl, aby to za par let stalo vic.
Používám příklady z Prahy, ale znám ještě Ústí nad Labem: panelák rok 2002 za 380 tis., aktuální cena přes 1 mil.
Mám velké pochyby, jestli se taková situace bude ještě opakovat. Momentálně jdou ceny dolů a návrat nahoru může nastat za několik let nebo také nikdy.
I když jdou teď ceny nemovitostí a bytů dolu, je to jen dočasná záležitost. I kdyby na pár let.Pokud bych mel delat paralely s vyvojem cen nemovitosti na zahranicnich trzich, tak spis ceny pred nekolika lety byly silne nadhodnocene (vzhledem k dlouhodobemu vyvoji) a pak prislo splasknuti bubliny. Viz treba: http://graphics8.nytimes.com/images/2006/08/26/weekinreview/27leon_graph2.large.gif (skoda, ze ten graf je z 2006, takze tam neni videt dalsi vyvoj).
To je vono, pane Jilku, nasekame dluhy, nakoupime baraky, ktery budeme pronajimat a bohatnout z nich, protoze cena nemovitosti jde vzdycky nahoru a najem vzdy pokryje splatky hypoteky. Vas zpusob uvazovani je nejlepsi duvod pro rychly odchod z trhu nemovitostni. Pokud si lidi nekupuji byty aby v nich bydeli, ale berou je jako "investici", kterou jeste ke vsemu vypaci do zavratnych vysin dluhem, tak to je exemplarni priklad spekulacni bubliny. Az bankam dojdou penize, nebo idioti schopni a ochotni se zadluzit, tak ceny nemovitosti sletej dolu.
Tiskni
Sdílej: