Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Trochu jsem od minula pokročil a už mám plasmoid a nějaký ten (neuhlazený) obsah...
Abych to jen přiblížil těm co nečetli první zápisek - chci vytvořit jednu obecnou miniaplikaci (plasmoid, screenlet...) a té jen budete cpát URL podle toho jaký obsah si budete chtít zobrazit. O získávání a zpracování obsahu se bude starat serverová část, ta by zas měla programátorům ulehčit přidávání dalšího obsahu (pod obsahem si představte nejspíš kus webové stránky).
Získávání obsahuServerová část je psána v Ruby on Rails. Zatím je to tak, že když chcete přidat další obsah tak vytvoříte nový model, který zdědí Content, jež obsahuje metody (funkce) které vám usnadní různé věci - zatím toho nemám moc, ale třeba tvoření XML výstupu nebo galerie - stačí mít URL na obrázky, ty nacpat do pole a zavolat na to funci create_gallery a ono se to obalí HTML a jquery humusem:)
Takhle vypadá zatím šablona na zpracování obsahu:
1 class Model < Content 2 attr_accessor :name 3 4 def self.parse_raw_html 5 @html = Hpricot(open("")) 6 7 save_me 8 end 9 10 def self.parse_xml 11 save_me 12 end 13 14 end
U některých stránek je to opravdu snadné, třeba ty kurzy měn co vidíte na obrázku jsou na dva řádky.
@html = Hpricot(open("http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.jsp")) @html = @html.at("//table[@class='kurzy_tisk']")
což si myslím že je pohoda, místo toho aby uživatel stahoval nový plasmoid...
Moje smyšlené XMLkoŘekl jsem si, že by se někdy mohlo hodit posílat XML místo HTML, pak si to může miniaplikace rozparsovat a použít nativní widgety, naformátovat jak chce... jenže problém je formát toho XML, zatím jsem vymyslel tohle: (dávám to sem bez zobáčků, nechce se mi to nahrazovat)
document label Text labelu jedna /label image http://www.example.com/obrazek.jpg /image video http://www.example.com/video.avi /video label Text labelu dva /label /document
Tohle jsem naučil ten plasmoid parsovat a dělat z toho nativní widgety (teda ještě na to video/phonon musím mrknout, ale zatím se mi nepodařil ani image:)) ale v XML se nevyznám, možná bych měl použít něco co už je, nějaké DTD a tak... samozřejmě QT i GTk mají svoje .ui/.glade soubory které v XML obsahují popis jaké widgety tam mají být, ale zkoušel jsem to QT a to se mi nedaří načíst za běhu a navíc je to dost specifické... tohle ještě musím promyslet.
PushDalší věc co by se mi hodně líbila by byla Push aktualizace obsahu (http://en.wikipedia.org/wiki/Push_technology) nebo jak se tomu říká. Že když budu v miniaplikaci mít počasí z googlu tak ho nebudu muset co 5 minut stahovat znovu ale počkám si na server ať mi řekne... nějaké nápady jak tohle implementovat? Otevřít si port a tam čekat až se mi někdo ozve?
Na závěr povzdech, plasmoid píšu v ruby a dokumentace mi přijde nic moc... čtyři dny jsem hledal jak odstranit widget... nemá někdo nějaké tipy?
Tiskni
Sdílej: