Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Trochu jsem od minula pokročil a už mám plasmoid a nějaký ten (neuhlazený) obsah...
Abych to jen přiblížil těm co nečetli první zápisek - chci vytvořit jednu obecnou miniaplikaci (plasmoid, screenlet...) a té jen budete cpát URL podle toho jaký obsah si budete chtít zobrazit. O získávání a zpracování obsahu se bude starat serverová část, ta by zas měla programátorům ulehčit přidávání dalšího obsahu (pod obsahem si představte nejspíš kus webové stránky).
Získávání obsahuServerová část je psána v Ruby on Rails. Zatím je to tak, že když chcete přidat další obsah tak vytvoříte nový model, který zdědí Content, jež obsahuje metody (funkce) které vám usnadní různé věci - zatím toho nemám moc, ale třeba tvoření XML výstupu nebo galerie - stačí mít URL na obrázky, ty nacpat do pole a zavolat na to funci create_gallery a ono se to obalí HTML a jquery humusem:)
Takhle vypadá zatím šablona na zpracování obsahu:
1 class Model < Content 2 attr_accessor :name 3 4 def self.parse_raw_html 5 @html = Hpricot(open("")) 6 7 save_me 8 end 9 10 def self.parse_xml 11 save_me 12 end 13 14 end
U některých stránek je to opravdu snadné, třeba ty kurzy měn co vidíte na obrázku jsou na dva řádky.
@html = Hpricot(open("http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.jsp")) @html = @html.at("//table[@class='kurzy_tisk']")
což si myslím že je pohoda, místo toho aby uživatel stahoval nový plasmoid...
Moje smyšlené XMLkoŘekl jsem si, že by se někdy mohlo hodit posílat XML místo HTML, pak si to může miniaplikace rozparsovat a použít nativní widgety, naformátovat jak chce... jenže problém je formát toho XML, zatím jsem vymyslel tohle: (dávám to sem bez zobáčků, nechce se mi to nahrazovat)
document label Text labelu jedna /label image http://www.example.com/obrazek.jpg /image video http://www.example.com/video.avi /video label Text labelu dva /label /document
Tohle jsem naučil ten plasmoid parsovat a dělat z toho nativní widgety (teda ještě na to video/phonon musím mrknout, ale zatím se mi nepodařil ani image:)) ale v XML se nevyznám, možná bych měl použít něco co už je, nějaké DTD a tak... samozřejmě QT i GTk mají svoje .ui/.glade soubory které v XML obsahují popis jaké widgety tam mají být, ale zkoušel jsem to QT a to se mi nedaří načíst za běhu a navíc je to dost specifické... tohle ještě musím promyslet.
PushDalší věc co by se mi hodně líbila by byla Push aktualizace obsahu (http://en.wikipedia.org/wiki/Push_technology) nebo jak se tomu říká. Že když budu v miniaplikaci mít počasí z googlu tak ho nebudu muset co 5 minut stahovat znovu ale počkám si na server ať mi řekne... nějaké nápady jak tohle implementovat? Otevřít si port a tam čekat až se mi někdo ozve?
Na závěr povzdech, plasmoid píšu v ruby a dokumentace mi přijde nic moc... čtyři dny jsem hledal jak odstranit widget... nemá někdo nějaké tipy?
Tiskni
Sdílej: