V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
parse_ini_file
a proč show_source
, což je jen alias pro highlight_file
?)
#cat /usr/share/doc/php5/README.Debian.security the Debian stable security team does not provide security support for certain configurations known to be inherently insecure. This includes the interpreter itself, extensions, and code written in the PHP language. Most specifically, the security team will not provide support for flaws in: - vulnerabilities involving any kind of safe_mode or open_basedir violation, as these are security models flawed by design and no longer have upstream support either. - any "works as expected" vulnerabilities, such as "user can cause php to crash by writing a malcious php script", unless such vulnerabilities involve some kind of higher-level DoS or privilege escalation that would not otherwise be available. -- sean finney Tue, 10 Oct 2006 12:42:06 +0200(redakčně kráceno)
open_basedir
v mnoha situacích velmi dobrá vlastnost PHP, a to i když se zároveň používá např. suexec
. Nicméně je to skutečně defective, dokud se důsledně nezakážou všechny funkce typu exec
, shell_exec
, system
atd. (je jich skutečně hodně), které umožňují spouštět externí kód, na který se open_basedir
samozřejmě nevztahuje. Problém vidím v tom, že těch funkcí umožňujích spustit externí kód je skutečně hodně, pak k tomu lze zneužít některá php rozšíření, a neexistuje jedna volba, která by toto omezila.
Jistě je jedna z cest i použití věšcí jako selinux nebo apparmor. Jenže zatím jsem nenašel možnost nebo konfiguraci, která by umožnila snadné nasazení a správu na mass-hostingu (řekněme stovky izolovaných webů na jednom systému). Fastcgi+suexec s volitelným open_basedir (není-li třeba spouštět externí aplikace) je pak dobrá volba.
Z měření, které jsem naposledy dělal (na reálné aplikaci, umělá zátěž) vyplynulo, že výkon mod_php a PHP+FASTCGI+SUEXEC je naprosto srovnatelný.Asi bude záležet na konkrétní situaci.
parse_str($_SERVER['QUERY_STRING']);...a máš to samé. Ftip je v tom, že to můžeš udělat třeba uvnitř nějaké funkce, takže případný útočník má jen velmi omezené pole působnosti k ovlivnění neinicializovaných proměnných.
Tiskni
Sdílej: