V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Můj první zápis do prvního skutečného blogu po 12ti letech práce s "PC". No jo, jsem introvert.
Tak. A je to tady. Po troše klikání v browseru jsem si vytvořil svůj první "aktivní" blog. Uvažoval jsem, že jej napíši jako samostatné web pages, ale PHP a MySQL tak dobře zase neovládám a blog bez diskuze přece býti nemůže.
Hned při psaní tohoto příspěvku na mě vybafl odstavcový tag <p></p>. Chvíli jsem na to zíral a snažil se vybavit, kde jsem to naposledy viděl .. aano.. Microsoft Frontpage. Asi je to se mnou v oblasti sémantiky webu dost špatné
V tomto blogu plánuji psát různé postřehy ze života, ať už to z oblasti IT, GNU/Linuxu, MS Windows (viz. níže) a také výplody mé fantazie, které sice asi nebudou sedět každému, však uvidí se. Hodlám dodržovat nějakou úroveň textů, spoustu věcí z českého pravopisu jsem zapomněl díky čtení mnoha tisíc anglických článků stylem "čtu a chápu", ne "čtu, překládám a chápu", přesto tvrdím, že čeština je krásný rozmanitý jazyk, i když se mnou spousta zatvrzelých programátorů nesouhlasí a preferují angličtinu. Můj názor? Počítače vymysleli Američané. Je zbytečné dávat již pojmenovaným věcem počeštěné názvy (RAM - "fyzická paměť" podle cs Windows), avšak žádat sekretářku o kafe anglicky či řešit rodinné spory v anglickém jazyce je pro mě moc silná káva :) .
Padla řeč o operačním systému MS Windows, tak tedy jak to vidím já: "Nevadí mi Windows, vadí mi Microsoft". Ač je to možná nesmysl, myslím to fakt upřímně
Ve Windows také pracuji, stejně jako v GNU/Linuxu. Obojí má pro mne své výhody i nevýhody. Ve Windows mi lépe šlapou hry a multimédia, zato podpora síťování je zde nehorázně bídná (nevím, jak jsou na tom Visty, nezkoušel jsem). To byl také ten rozhodující krok ke zkoušce OS Linux (pro detailisty - pokud napíši jen "Linux", mluvím o GNU/Linux, jádro nenazývám většinou jménem) někdy na začátku roku 2004. S Linuxem jsem se poprvé setkal jako s "něčím jiným než Windows" ve formě dnes již rozvinutého slaxu. Tehdy jsem hledal něco jako Newdeal (malý, starší OS) či M602..... Tak jsem se dostal k Linuxu, jehož kernel umí handlovat fragmenty packetů -NT kernel nikoliv-, má (většinou) defaultně pcap knihovnu a je pro něj celá řada utilit na ("konzolovou") práci se sítí. A proto mám i Linux. Scriptuji zde v bashi, perlu, snad půjdu i do C, analyzuji zde packety putující sítí (již vesměs jen v HEX zobrazení) a "hraji si".
Vím, že bych po čase to chrčení u přehrávání zvuku na Linuxu na nově nainstalovaném Gentoo nějak eliminoval, budu se o to snažit, přesto se mi pro práci s videem, zvukem, apod. jeví lepší aplikace pro Windows. Kde se cítím lépe? Poslední dobou je to skutečně Gentoo Linux. Na starém dobrém jednoduchém Slackware se dalo "jen" pracovat, vše tam šlo jednodušše, rychle a logicky. U Gentoo ten pocit nemám ... a musím si se vším pohrát. Proč Gentoo? Můj dvoujádrový IBM R60 a Slackware možná z hlediska výkonu není to pravé ořechové.
Proč se vždycky tak rozepíši? Asi protože hodně přeskakuji a rozvíjím větve jednotlivých témat. Tohle měl být text na 10 řádků
Snad jsem použil validní HTML tagy a příliš vás neunavil. Pokračování příště :)
PS: Už vím, co je to perex!
PS2: Mohl by se povolit tag <font> .. <font style='font-family: monotype;'> mi tu nešlo .. nebo alespoň "style" u <div> (<code> nefungoval v mém FF podle představ...)
Tiskni
Sdílej:
blogy na Abclinuxu nemají vypadat jako blogy na Lide.cznebo root.cz