Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
plátcea vypadá to, že tím je zaměstnavatel, stát, atd. No tak či tak:
§ 18Nejsi-li teda plátcem (a pokud by si byl a dlužil, tak by měla pojišťovna povinnost tě o tom informovat), tak si nemusíš dělat ani hlavu s dluhem za neplacení. To je starost plátce, tedy bývalého zaměstnavatele.
- Nebylo-li pojistné nebo záloha na pojistné zaplaceno ve stanovené lhůtě anebo bylo-li zaplaceno v nižší částce, než ve které mělo být zaplaceno, je plátce pojistného povinen platit penále ve výši 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém některá z těchto skutečností trvala. Pokud bylo pojistné nebo záloha na pojistné zaplaceno jiné než příslušné zdravotní pojišťovně, popřípadě jinému subjektu, nebo pokud platba byla poukázána pod nesprávným variabilním symbolem, považuje se pojistné nebo záloha na pojistné za nezaplacené ve stanovené lhůtě.
No on prostě řekne nemám na výplaty a pošle firmu do likvidace.To říci nemůže, protože má povinnost v takovém případě podat návrh na insolvenční řízení. Pokud to jednatel neudělá, páchá trestný čin.
A za měsíc tu bude druhá skoro stejná firma, ale bez dluhů.Klasická tunelářská praktika. Nicméně až tak snadno to projít nemusí, dnes mají věřitelé v insolvenčním řízení výrazně více možností než dříve. Mimochodem o podobné tunelářství se pokusilo přímo naše město, ale jak to vypadá (podle zjištění insolvenčního správce a posouzení insolvenčního soudu), tak je dost možné, že z toho tak hladce nevyklouzne.
Jiná věc je to pokud by jste byl stále zaměstnanec a měl stále smlouvu, to se dá nějak udělat, ale když jste odešel pak je ta situace těžší.Nevidím důvod, proč by ta situace měla bý těžší. Nárok na náhradu mzdy od úřadu práce vzniká v každém případě, jsou-li dodrženy lhůty. Insolvenční návrh musí být podán, ať už to udělá jednatel společnosti nebo některý z věřitelů (u zaměstnanců je výhoda, že nemusí skládat zálohu na náklady řízení).
On řekne ode dne xx.xx naše firma bude mít sídlo někde ve "tramtárii" a kdo chce nadále být zaměstnancem musí tam dojíždět a platit si ubytování v případě, že nebudou chtít dojíždět budou mít smůlu.Tohle může udělat jen v případě, že to umožňuje pracovní smlouva (není v ní specifikováno konkrétní místo práce). Pokud je v pracovní smlouvě uvedeno "místo práce Praha", tak to udělat nemůže - musí dát klasickou výpověď s dvouměsíční lhůtou a vyplatit odstupné.
§ 56 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže, a) podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (§ 141 odst. 1).
1) Dlužník je v úpadku, jestliže má a) více věřitelů a b) peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a c) tyto závazky není schopen plnit (dále jen "platební neschopnost"). (2) Má se za to, že dlužník není schopen plnit své peněžité závazky, jestliže a) zastavil platby podstatné části svých peněžitých závazků, nebo b) je neplní po dobu delší 3 měsíců po lhůtě splatnosti, nebo c) není možné dosáhnout uspokojení některé ze splatných peněžitých pohledávek vůči dlužníku výkonem rozhodnutí nebo exekucí, nebo d) nesplnil povinnost předložit seznamy uvedené v § 104 odst. 1, kterou mu uložil insolvenční soud. (3) Dlužník, který je právnickou osobou nebo fyzickou osobou - podnikatelem, je v úpadku i tehdy, je-li předlužen. O předlužení jde tehdy, má-li dlužník více věřitelů a souhrn jeho závazků převyšuje hodnotu jeho majetku. Při stanovení hodnoty dlužníkova majetku se přihlíží také k další správě jeho majetku, případně k dalšímu provozování jeho podniku, lze-li se zřetelem ke všem okolnostem důvodně předpokládat, že dlužník bude moci ve správě majetku nebo v provozu podniku pokračovat. (4) O hrozící úpadek jde tehdy, lze-li se zřetelem ke všem okolnostem důvodně předpokládat, že dlužník nebude schopen řádně a včas splnit podstatnou část svých peněžitých závazků.Podání tudíž musí odpovídat těmto paragrafům. A proto pozor pouze nevyplacené mzdy nemusí ještě splnit podmínky vyhlášení insolvence. Pozor ještě sleduj insolvenční rejstřík, termíny na přihlášky po prohlášení insolvence jsou šibeniční.
Pozor ještě sleduj insolvenční rejstřík, termíny na přihlášky po prohlášení insolvence jsou šibeniční.Až tak šibeniční to není - v případě, který jsem zmiňoval výše, je ten termín 20.4.2010, přičemž soud rozhodl o úpadku 10.3.2010 (návrh byl podán 12.2.2010). Nicméně souhlasím s tím, že je potřeba ten rejstřík sledovat.
Tiskni
Sdílej: