Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dnes jsem dostahoval iso image Slackware 10.2 a rozhod jsem se ho hned vyzkouset.
Zacalo to smazanim Fedory Core 4, ktera me sice driv pripadala jako pekna distribuce, ale moc jsem se v ni nenaucil a ani me k tomu nedokopala.
Po uspesne instalaci Slacku (a chvili badani s editovanim lilo.conf pres vi - opravdu nejsem jeste zvykly pouzivat takove hardore editory :) - jsem chvili badal s nastavovanim internetu, ale nakonec jsem ho sprovoznil.
Ted v pisu z krasneho prostredi Links, protoze jsou Xka zatim v nefunkcnim stavu. To me nebranilo hned zkompilovat CenterICQ, aby me mohli lidi co nejdrive otravovat ;)
Muj celkovy dojem ze Slackwaru je zatim velmi kladny, protoze jsem musel nekolikrat pouzivat mozek, coz mam rad, protoze se toho vic naucim. Neni to vubec hardcore distribuce, jak nekdy vidim psane, staci jen cist instrukce a pouzivat vlastni hlavu.
Jeste doplnuji ze ne vzdy budu psat bez diakritiky, sam to nemam moc rad, ale zatim jsem si nenastavoval ceskou klavesnici (v konzoli vyhradne anglickou nebo pres prepinac). A sorry ze zase otravuju s klasickym zapiskem typu "Nainstaloval jsem distribuci xy a jsem s ni velmi spokojen". Vic me pri pohledu na tu cernobilou obrazovku nenapada :)
Tiskni
Sdílej:
qemu
a pak si přejít až si ho v qemu
ošaháš?Mimochodem LILO je snad jediná slabina Slackware, GRUB je prostě lepší, zajímalo by mě jestli na to existuje nějaká rychlá cesta jak je prohodit, nejlépe hned při instalaci....
To s tou češtinou je taky trošičku překomplikované, nemám, nemám na to čas
![]()
----------------------------------
Pokud chceš vyzkoušet hodně distribucí, je asi nejlepší si to pojistit nějakým universal rescue CD. Čistě pro jistotu...
Jinak si myslim, ze je lepsi bezet primo "naostro", bez emulatoru apod. Na disku jeste mam primarne Windows XP, tam bych mohl pouzivat i VMWare. Problem je v tom, ze mam malo pameti RAM, takze si moc ty emulovany OS neuziju. Proto radeji bezim pekne naostro.
S tim bootloaderem - Fedora me zase cpala Grub, ja ho kvuli moznosti animovane obrazovky Lila vymenil :) ale uz me to omrzelo, je pravda ze je to jen takova blbustka, co nema moc prakticke pouziti...tak si tam ted mozna narvu GRUB, protoze me pripada schopnejsi.
Could not init path element /usr/X11R6/lib/X11/fonts/CID/, removing from list
Nevypada to vazne, ale ja se zatim do Xek nezenu, protoze se potrebuju doucit praci s nekterymy programy v konzoli, hlavne s VI.
Za chvili si stahnu ovladace pro mou grafickou kartu, protoze 3D akcelerace se taky docela hodi a zacnu experimentovat.
HorizSync 31.5 - 85
Diky moc! Asi jsem ignorant, nebo nevim, tahle banalni vec me proste nenapadla.Hm, to me pri instalaci neceho noveho vetsinou napadne precist si k tomu navod... coz prakticky vyresi i ostatni tvoje "problemy". Ale je fakt, ze nekdo se radeji uci metodou pokus/omyl.
Moje "problemy" mam z vetsi casti vyresene, uz bezim v Xkach, mam spravne rozliseni a refresh rates, jenom jeste musim nastavit ovladac na mys. To je trochu problem, pri spusteni fglrxconfig pro ovladace ati me to nabizi jen pro PS2 a jakesi PS2 emulace USB...asi je to dano kernelem 2.4.xx. Myslim, ze si stahnu sestkovou radu, pouzival jsem je i predtim pod FC4 a funguje me tam ma USB myska v pohode.
To jenom breci, ze to nenaslo nejaky fonty. Nic vazneho, staci odkomentovat prislusne radky v /etc/X11/xorg.conf. Proc to pada mozna najdez v /var/log/Xorg.0.log. Mozna to ale vubec nemas nastaveny. Potom muze pomoci xorgsetup, nebo xorgcfg -textmode, pripadne xorgconfig.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Českou, ale neaktuální verzi lze nalézt v sekci návodů serveru qwertz.cz .
Keep Slackin'
zkousel nekdo na slacku sambu s podporou autorizace pres ldap? Na fedore otazka 5 minut, na slacku nebot neni podpora PAM, je to otazka rekompilace zakladu distribuceOsobně jsem to sice zrovna pro Sambu zatím neřešil, ale autentizace proti LDAP serveru funguje ve Slacku za cca 10 minut nainstalováním balíčku nss_ldap z od PADL Software a dopsáním dvou záznamů do /etc/nsswitch.conf, tj. bez použití PAMu a tedy nutnosti rekompilace "základu distribuce".
Na zbytek snad nemá ani cenu reagovat.
testing
. Stejně ale nevím, co máte proti řadě 2.4. Pro serverová nasazení je obecně stále více doporučována.