Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Před chvílí se kě mě stavil 12-ti letý kamarád mého mladšího bratra, že dostane na vánoce počítač, ale potřebuje pomoc. "Ten borec co to prodával říkal, že je tam nainstalovaný nějaký Linux."
Proto mu tam musím nainstalovat Windows. Vypadá to, že některé prodejní sítě (to co držel v ruce vypadalo jako leták od Globusu, nebo něčeho takového) se pokouší nasazovat na desktopy linuxová distra, ale spíš bych řekl že to bude šikovný způsob, jak hodně ušetřit. Koneckonců lidi si seženou někoho, kdo Windows má a ochotně jim ho přepálí a nainstaluje
Ještě dodávám pro ty, co mě zcela nepochopili - nejsem žádný pirát, to "ochotně" přepálil myslím hlavně ironicky. Více v diskuzi.
Tiskni
Sdílej:
stejně je pořád ve woknech, aby mohl "instalovat programy", co si stáhne někde z netu.Ukaz mu
urpmi
a depozitare balicku... A treba stranky mandriva.cz a abicko :))) Kdyz porad neco resi... mne prijde, ze priblblejch programku pro Linux je docela spousta (vcetne tech skrytych pod prikazovou radku v defaultni instalaci). Jestli to ma (to reseni) jako zabavu pro dlouhy chvile, tak neni nad to zahrabat se do Linuxu :)
Já jsem kámošovi taky cpal FF.Se "cpanim" uz jsem davno prestal. Pokud zni zadani, chci, abych mohl na internet, dam tam FF a jeste tomu upravim nastaveni tabu, preferovane jazyky stranek, listy, startpage, pripadne nejaky ty rozsireni... a na plochu dam ikonku Firefoxu, co se jmenuje Internet. Pokud chce nekdo "znova nainstalovat IE" a dat modry ecko na plochu (protoze "se mu to nejak smazalo"), tak si nedelam nasili, najdu iexplore.exe a dam ikonku modryho ecka na plochu. Efekt toho, ze nekomu neco cpes, je (jak uz se tu psalo mockrat), ze zlepseni funkcnosti bude onen clovek povazovat za samozrejmou vlastnost programu (kterej by si "taky klidne nasel a nainstaloval, kdyby se mu s tim chtelo parat"), ale jakmile s necim nebude spokojenej, veskera nelibost padne na tebe jako vinika, kterej mu to nacpal. Takze, lidem jen to, o co si sami reknou...
jsou i lidi, co si myslí, že geek jim ochotně a vždy rád oživí počítač, a ani přitom sami nevyvinou iniciativu zeptat se "nechceš něco"...Treba by pomohlo donest a ukazat cenik s hodinovou sazbou firem, co se tim zabyvaji profesionalne ;) Vetsinou nejenze maji lidi dojem, ze je zadarmo Windows, ale i prace s jeho instalaci a re-instalaci po zavirovani a zahnojeni systemu neodbornym pouzivanim. Nemluve o optimalnim nastaveni a vyberu programu pro potreby BFU... Ze zkusenosti vim, ze k tomuhle se musi lidit spis nutit... a jeste za to maji platit? Ale neni to chyba tech lidi. Je to chyba tech, co jim to zadarmo instalujou a navic se chovaj jako misionari (nechces tenhle super "opensource" program misto Wordu?).
Jasnej souhlas. Škoda ze nám ve škole pořád dávají kázání jak Billa okrádáme.
Kdyby šlo o několik stovek, tisíc, nebo více lidí, pak ano; když jde ale o jednotlivce...
Ale ono jde o několik stovek, tisíc (nebo spíš několik stovek tisíc) lidí. Nebo si myslíte, že jste jediný zkušený uživatel, který stojí před stejnou volbou?
Ilegální používání softwaru vadí určitě výrobci, který za odvedenou práci neinkasuje žádné peníze, byť na ně má nárok. Na druhou stranu, uživatel, i když neplatí, takto do jisté míry podporuje postavení výrobce. A právě tyto "skoro-monopoly" udržuje skutečnost, že uživatelé ilegálního softwaru neprochází přes cenový systém, takže navzdory extrémní ceně těchto produktů uživatelé nedávají přednost konkurenci, které by jinak byli nuceni přednost dát.
Tím fakticky pomáhají udržet tento "skoro-monopol", a tím nepřímo škodí nejenom konkurenci, která by získala kapitál, ale i všem ostatním uživatelům, kteří pak buď platí víc (cenový systém nefunguje správně a výrobce si může dovolit diktovat vyšší cenu) nebo volí konkurenci, která ale v důsledku nižší úrovně kapitálu má i nižší úroveň vlastností.
P.S. Ehm, omluvte, prosím, případnou nesrozumitelnost, ale únava a chřipka si vybírají svou daň.
Domnívám se, že kolega nenarážel na _firmy_, ale na _uživatele_ ilegálního softwaru.
Byli by jste spokojení, kdyby oficielně tyto programy byly pro nekomerční a studijní účely zdarma?
Některé programy jsou pro studijní účely zdarma. Už proto je docela škoda, že tím rozumní producenti nezískávají prakticky žádnou výhodu, protože se uživatelé chovají, jako kdyby to tak bylo automaticky u všech…
P.S.: byste
Nedokážu si představit, kdybych žádal o práci a na otázku v čem umím dělat bych odpověděl "vim, bash, emacs, QCAD a Gimp. Ale jsem ochoten pracovat jen v Linuxu!!!
Proč ne? Já si to docela dobře představit dokážu.
Asi bych odpověděl: "věřim, že si pár klikacích de*entů najdete", když už bych je chtěl popíchnout. Nebo aspoň: "Chápu, že vám stačí cvičené opice."
V jedné věci je Windows o třídu lepší nežli většina firem i mimo sw a IT. Má perfektní strategii a propagandu. Jemu, hlavně v zemích kam proniká, nevadí ukradené kopie. Oni vědí, že na co si lidé zvyknou, to budou chtít. Podařilo se mu vytvořit u veřejnosti dojem že počítač = Windows. Tak dlouho opakoval, že je intuitivní, až je to pomalu pravda.
"Naučíme vás intuitivnímu ovládání vašeho počítače" Jsem nedávno četl. Co na tom, že učit se intuitivní ovládání je trochu protimluv. Ale pokud se člověk opravdu naučí tuhle "intuici" na win, tak mu všechno jiné připadá "neintuitivní".
To tedy mluvím z pohledu běžného Franty. Ale tenhle folk dělá tu masu uživatelů. Vyspělá vektorová grafika, dokonce ani programy na účetnictví nejsou pro většinu majitelů zajímavé.
Ale, před mým Mandráke už sedělo několik lidí co neví že v té krabici co hučí, je nějakej disk. Žádnej problém. Vytáhl jsem jim ikonky na "toho worda na psaní" Internet a oni si pracovali. Pokud to chtěli uložit -- v pravo nahoře našli, tak jak byli "intuitivně" vycvičeni, klikátko na "uložit". Žádnej problém.
Pokud by si měli instalovat program, byli by na obou systémech stejně -- volají někoho a nebudou to ani zkoušet.
Pro mne ale není GNU/Linux _složitější_ cesta, právě naopak. Pro mne je GNU/Linux pohodlnější, přívětivější a spolehlivější řešení. To je důvod, proč tento systém používám. Na desktopech i na serverech.
Nikdo z nás nedává přednost horší volbě, dáváme přednost systému, který je, alespoň pro nás, lepší.
Podľa mňa sú to keci. Windows je intuitívny. Vačšina, čo ho chytí do rúk za pár chvíľ je snim niečo schopná robiť.Ano, "neco" malo obvykle. A neco vice uz pak ne, nebo jen s velkou namahou (uz jen rozchodit nejaky nestandardni HW). Cim zkusenejsi pak clovek je, tim vic a vic se citi primitivnosti Windows (ktere mu mozna na zacatku pomahala) omezovan, hlavne v rutinnich ukolech, updatech a vubec osetreni systemu, jakoz i v moznostech nakonfigurovat si desktop k obrazu svemu, aby se choval tak, jak to mne nejlepe vyhovuje. Misto abych si prizpusobil pracovni nastroj, musim se ja prizpusobit jemu. Pokud nejaka aplikace na nejakem OS nebezi, tak zkratka nebezi - to neni vlastnost operacniho systemu, to je vlastnost daneho programu. Pro moje bezne uzivani je po ziskani zkusenosti Linux ve vsech smerech daleko pohodlnejsi nez Windows (obvykle pouzivam KDE v Gentoo, nekdy ArchLinuxu). Kdyz pak nekdy zkusim delat totez v Windows, pripadam si jako jednoruky - ta tam je ta tzv. intuitivnost z dob, kdy clovek poprve v zivote spatril computer.
prilisne moznosti nastavovania skor skodia ako pomahaju. Dajmetomu ze si zmenit u seba klavesove skratky, prides ale k niekomu inemu a ten si ich tiez zmenil na nejake uplne ine. Nebudes vediet pracovat.1) Kdyz uz nekoho poustim na svuj comp a nemam cas u nej sedet, tak do konta GUEST (ktere tedy necham standardne ve vychozim nastaveni). 2) Totez plati pro comp, kde pracuje vice uzivatelu: kazdy si chovani desktopu ve svem konte nastavi podle sveho osobniho vkusu. Dokonce si muze spustit jaky desktop nebo windowmanager mu vyhovuje (KDE, Gnome, WindowMaker, PekWM, XFCE), a to na jednom a tom samem compu. 3) Kdo dela neco jineho ve Windows, je jeste vetsi hazarder. Je pravda, ze tam ma oddeleni kont vetsinou pouze smysl jako oddeleni prav a prostoru na disku - nastavit desktop odlisne neni temer mozne. Ergo: Tvoje namitka je uplne bezpredmetna :P
Takze riesitelne, ale v Linuxe je to jednoduchsie. Odhadujem, ze s ostatnymi vytkami to bude podobne. Z toho mi teda Windows vychadzaju ako HORSI desktopovy system.
Nevím, proč by vám MS měl po napsání malého jednoduchého prográmku odepírat podporu?Cakal som skor, ze to bude zasahom do registrov. A v tom pripade sa da take spravanie MS ocakavat - nesupportovana zmena do jadra systemu - ruky prec od toho.
Prostě o změnu klávesy na zavírání oken ve Windows není zájem, chápete to?Keby nebol, tak o tom nepisem. Chapete to? Minimalne ja o to zaujem mam a urcite nie som sam. Proste chcem zatvarat okna cez ctrl-shift-w a cez Alt-F* prepinat desktopy. Na ostatnych systemoch - 3x Linux na roznych pocitacoch - mi to tak funguje a chcel by som aj na tom 4. systeme. Kazdy window manager nad X, s ktorym som sa stretol, to umoznuje. Ekvivalent window manager vo Windows to neumoznuje. Takze ho povazujem za horsi, a tym aj cele Windows ako desktopovy system.
O tom hovorim od zaciatku, plus som uviedol konkretne body, ktore mi na nom vadia. Dufam, ze teraz uz je to dostatocne jasne.
a) Navime sa o terajsom stave, stav pred 7 rokmi je nezaujimavy.
b) Toho cimprlicha si vyprosujem. To VY ste z celeho mojho zoznamu vytiahli zrovna bod o predefinovani klavesovych skratiek, tak sa nestazujte, ze sa bavime len o tomto bode. Ak tu niekto "radi", tak vy a kolega podpisujuci si ako "Ja", kedze zjavne nemozete skousnout, ze mam na Windows z hladiska desktopu konkretnu kritiku.
c) nevidim dovod, preco by som sa mal s niecim zmierovat ked vidim, ze tie problemy technicky riesitelne su.
d) Ked ja poviem "mam zaujem", ako mozete vy tvrdit, ze zaujem nie je?.
e) Urcite je vo Windows viac zlych veci ako len tie, co som vymenoval. Ja som ale vybral len zopar pre mna najdolezitejsich z hladiska Windows ako desktopoveho OS na kazdodennu pracu. Aby som kontroval cloveku, co tvrdil, ze musi pracovat vo Windows a v Linuxe sa pracovat neda.
Podľa mňa sú to keci.
Chápu, že byste si to možná přál, ale bohužel tomu tak není. Pro mne je to realita již 2,5 roku. A nejenom pro mne.
Windows je intuitívny. Vačšina, čo ho chytí do rúk za pár chvíľ je snim niečo schopná robiť.
Hovoříte o většině. My ale, jak jste si asi všiml, _nejsme_ většina. My jsme ta menšina, která má jiné požadavky, jiné priority a jiný pohled na věc.
Inak, k tomu desktopu, neviem si predstaviť ako by som prevádzkoval aplikácie Planingu a Controllingu pod Linuxom. A to som len mierne načrel do Business Ingeligence.
Možná by bylo dobré si uvědomit, že ne každý na svém desktopu provozuje zrovna manažerské aplikace. Já třeba ne, takže to, jestli pro GNU/Linux nějaké takové aplikace jsou, je mi úplně volné. Tak jako tak, skutečnost, zda-li je aplikace X k dispozici pro ten či onen OS, určuje výrobce aplikace X, nikoliv výrobce OS, to si uvědomme. Čili, kdybych byl nucen takové aplikace používat, kontaktoval bych výrobce a požadoval řešení pro GNU/Linux.
Som obchodník. Linux by bol premňa stratou.
Zmeškal jsem něco? On vás někdo nutí, abyste GNU/Linux používal? GNU/Linux je jen nástroj. Použijte ho správně a získáte mocného spojence. Použijte ho špatně a přijdete o čas i peníze. Pro váš cíl se GNU/Linux třeba nehodí, pro ten můj, potažmo pro ten náš, se hodí dokonale.
Ale, kedže ste napísali všeobecnú pravdu, tak ju aj určite máte.
Všechno záleží na okolnostech, potažmo na subjektu. Pro mne je GNU/Linux nejlepší OS, pro vás je jím jiný OS. Neexistuje objektivně nejlepší OS. Pro něco se hodí lépe tento, pro něco jiného zase tamten. Já jsem nicméně hovořil o uživatelích GNU/Linuxu, a pro ty platí to, co jsem napsal.
Je třeba, aby základní funkce a programy, které každý potřebuje, byly bezproblémové.Myslim, ze timto sis zaroven odpovedel. Zacatecnik touzici vyhnout se komplikacim asi bude pouzivat odladene distribuce urcene primarne i pro zacatecniky a ne sveraznou komunitni distribuci Debian (nemam nic proti Debianu), nadto ve verzi testing. Vlastne je pro zacatecniky urcena cesta zakoupeni krabicoveho distra s technickou podporou. Ze je Linux zadarmo, je jen povera: kdyz clovek neinvestuje penize, musi investovat neco vlastni prace.
kdyz clovek neinvestuje penize, musi investovat neco vlastni prace.
Ano. A velmi podstatný rozdíl je v tom, že si můžete vybrat. Windows vám mnohdy na výběr nedávají.
Jen taková maličkost. Když jsem se před několika lety poprvé seznamoval s Linuxem, byl jsem tak otráven problematičností tzv. "odladěných distribucí pro začátečníky","Pred nekolika lety" - myslim, ze tohle hraje roli. Mne treba naopak instalator Debianu (svou nefunknosti) kdysi v podstate kopnul smerem ke Gentoo. Ale vyzkousel jsem take Mandrake (9.1 tusim) a videl nektere nove "odladene" distribuce (Ubuntu, SUSE), ktere me docela prekvapily. Kdybych mel doporucit distro nekomu, kdo jeste zadne zkusenosti s Linuxem nema a NECHCE je ziskavat, pokud to neni nutne, doporucil bych mu dnes prave krabicove distro (nebo Ubuntu). Mam totiz dojem, ze poslednich par let se totiz tyto distribuce v pouzitelnosti velmi zlepsily - alespon je to muj prvni dojem, nadale se nejlepe citim v Gentoo :) Je ale pravda, ze jsem si zadnou "podporu" nikdy nekoupil, takze o jeji urovni nic netusim. Bylo by asi fajn, kdyby to nekdo vyuzil a napsal o tom clanek... Kdyby nekdo projevil zajem hrabat se ve "vnitrnostech" (konfiguracnich souborech) a hledat si pri problemech cesticku sam, pochopitelne bych rovnou doporucil Gentoo, ArchLinux nebo s vyhradou Debian a Slackware (tyto dve distra neznam).
zjistil jsem, že mi chybí /dev/hdb. Tak jsem si ho tam prostě "přimaloval" (mkdir /dev/hdb) a vypaluji jedna báseň
Co prosím? Vy jste vytvořil /dev/hdb
jako adresář? A to vám opravdu funguje?
Jenže to zvládne někdo, kdo má trochu zkušenosti a pro odborníka je to věc na pár vteřin. Začátečník ale prostě nemá šanci!
Rozdíl je pouze v tom, že ve Windows nemá někdy šanci ani ten (mírně vzdělaný) odborník, protože potřebné diagnostické nástroje buď nejsou k dispozici nebo pouze jako součást placených kitů
Pokud si člověk musí pomoci nějakou zvláštní utilitou, aby rozchodil např. grafické prostředí, nedostane se Linux mezi širokou veřejnost ani náhodou.
Kdyby to byla pravda, nedostaly by se mezi širokou veřejnost ani ty Windows. Protože i tam si občas musíte vypomoci nějakou zvlášní utilitou.