Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Pri hľadaní blogovacieho softvéru, ktorý by najviac vyhovoval potrebám a predstavám a zároveň spĺňal aj požiadavky na jednoduchý systém pre správu obsahu (CMS) sa určite zíde každý stručný a pritom informačne bohatý prehľad. Iste, Google ich nájde značné množstvo. Rád by som upozornil na jeden z nich.
Blog Software Breakdown je práve takým prehľadným a stručným porovnaním najpoužívanejších a najznámejších blogovacích 'systémov', poprípade kompletných systémov pre správu obsahu (CMS).
Mojím osobným favoritom v zmieňovanom prehľade je zatiaľ WordPress - tak po funkčnej stránke ako aj po stránke vzhľadovej. Jednoduché, čisté, logicky navrhnuté a pritom oku lahodiace administrátorské/autorské rozhranie s jednoduchou inštaláciou, mnohými pluginmi, dobrou dokumentáciou a podporou robí z WordPressu celkom príjemný spôsob ako sa vojsť do blogosféry.
Poteší aj podpora prístupu k blogu pomocou XML-RPC a implementácie rôznych blogovacích de-facto štandardov. WordPress podporuje tri najznámejšie - Blogger, MetaWeblog a MovableType API. Najmä podpora MovableType API bola veľmi príjemným doplnením celkového dobrého dojmu z WordPress-u. S pomocou modulu Net::MovableType sa blogovanie pomocou príkazového riadku stáva celkom reálne v podobe jednoduchého perlového skriptu.
Z blogovacích softvérov v prehľade uvedených a pomocou uja Googla nájdených má moje sympatie práve WordPress. Zalial som ho prednedávnom, ešte sa z neho parí, zatiaľ chutí a tá chuť trvá a trvá a trvá ... :)
Tiskni
Sdílej: