Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pri hľadaní blogovacieho softvéru, ktorý by najviac vyhovoval potrebám a predstavám a zároveň spĺňal aj požiadavky na jednoduchý systém pre správu obsahu (CMS) sa určite zíde každý stručný a pritom informačne bohatý prehľad. Iste, Google ich nájde značné množstvo. Rád by som upozornil na jeden z nich.
Blog Software Breakdown je práve takým prehľadným a stručným porovnaním najpoužívanejších a najznámejších blogovacích 'systémov', poprípade kompletných systémov pre správu obsahu (CMS).
Mojím osobným favoritom v zmieňovanom prehľade je zatiaľ WordPress - tak po funkčnej stránke ako aj po stránke vzhľadovej. Jednoduché, čisté, logicky navrhnuté a pritom oku lahodiace administrátorské/autorské rozhranie s jednoduchou inštaláciou, mnohými pluginmi, dobrou dokumentáciou a podporou robí z WordPressu celkom príjemný spôsob ako sa vojsť do blogosféry.
Poteší aj podpora prístupu k blogu pomocou XML-RPC a implementácie rôznych blogovacích de-facto štandardov. WordPress podporuje tri najznámejšie - Blogger, MetaWeblog a MovableType API. Najmä podpora MovableType API bola veľmi príjemným doplnením celkového dobrého dojmu z WordPress-u. S pomocou modulu Net::MovableType sa blogovanie pomocou príkazového riadku stáva celkom reálne v podobe jednoduchého perlového skriptu.
Z blogovacích softvérov v prehľade uvedených a pomocou uja Googla nájdených má moje sympatie práve WordPress. Zalial som ho prednedávnom, ešte sa z neho parí, zatiaľ chutí a tá chuť trvá a trvá a trvá ... :)
Tiskni
Sdílej: