Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Dlhé roky používam Mozilla Thunderbird, rád by som predstavil zopár doplnkov, ktoré mi uľahčujú prácu. Ak používate doplnky, ktoré nebudú zmienené v zápisku a máte pocit, že by sa im zišla reklama, neváhajte a podeľte sa o odkazy na ne v diskusii.
Aktuálne používam verziu 3.0 a tak tomu zodpovedajú aj všetky doplnky. Doplnky sú radené tak, ako mi prichádzali na um.
Doplnok umožňuje dodefinovať pravidlá pre manuálne kopírovanie alebo presúvanie správ do jednotlivých "zložiek". Iste, máme rôzne procmaily, maildropy, sieve filtre, ale predsa len, som zvyknutý na to, že isté maily dostanem do Inboxu, prezriem ich, prípadne otagujem a až potom roztriedim do jednotlivých zložiek. Pri tejto činnosti som väčšinou rýchlejší s klávesnicou a možnosť používať jednu klávesovú skratku, ktorá presúva mail podľa vopred definovaných pravidiel mi vyhovuje.
Toto je jedna z bolestí Thunderbirdu - ten dizajn nie je doriešený a pruh s dodatočnými tlačidlami jednoducho zaberá veľa miesta - najmä, ak sa dajú použiť klávesové skratky. Ako názov napovedá, doplnok vyrobí kompaktnejšiu verziu pruhu s hlavičkou mailu.
Ak som členom viacerých mailových aliasov a správa je smerovaná do všetkých aliasov, skončí to zväčša tak, že jeden mail dostanem viackrát. Neprišiel som na to, ako sa to dá odstrániť na strane Postfixu (ktorý sa používa ako mailový server takmer všade, kde mám konto) - domnievam sa, že vďaka tomu, že Postfix dokáže doručovať maily paralelne sa to ani nedá vyriešiť elegantne bez nejakého zložitého preprocessingu - a preto tento doplnok.
Názov hovorí takmer všetko - doplnok, ktorý dekóduje prílohy v TNEF (winmail.dat)
Pravdepodobne jeden z najznámejších doplnkov - podpora podpisovania a šifrovania mailov za použitia GnuPG
Pre mňa celkom príjemný spôsob, ako si sprehľadniť dlhšiu a/alebo zložitejšiu komunikáciu.
Iste, okrem manuálneho triedenia a doplnku Nostalgy používam aj automatické triedenie - a toto mi umožňuje editovať pravidlá priamo v mailovom klientovi.
Kalendár som pred príchodom Thunderbird-u 3 používal ako samostatný program (Sunbird). Vďaka zavedeniu tabov do Thunderbirdu ho môžem používať ako doplnok - v druhom tabe.
V spojení s Lightningom mi umožňuje veľmi pohodlne editovať Google kalendár priamo z Lightningu
Aké su vaš obľúbené doplnky ?
Tiskni
Sdílej:
sbali/rozbali citace v preposilanejch mailech a odpovedich
Pokud máte na jednom e-mailu definováno více aliasů (centrální e-mailová schránka, na kterou je přeposílána pošta z více adres a chcete mít možnost odpovídat jakoby z těchto různých adres), tak doporučuji:
Identity Chooser – Z tlačítka pro napsání nového e-mailu se stane roletka, ve které je nutné hned na samém začátku psaní e-mailu vybrat identitu, která bude pro novou zprávu zvolena.
BorderColors – Různě barevné rámečky kolem okna při vytváření nové zprávy dle zvolené identity. Máte dobrou vizuální kontrolu, ze které identity bude zpráva odeslána.
Další zajímavá rozšíření jsou:
Cert Viewer Plus – Podrobnější informace o X.509 certifikátech.
Display Mail User Agent – Při čtení zprávy zobrazuje ikonku e-mailového klienta, kterým byl e-mail odeslán. Máte tak přehled o klientech, které používají lidé, se kterými komunikujete.
Display Mail User Agent – Při čtení zprávy zobrazuje ikonku e-mailového klienta, kterým byl e-mail odeslán. Máte tak přehled o klientech, které používají lidé, se kterými komunikujete.Ještě lepší přehled poskytne textové zobrazení MUA