Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Dlhé roky používam Mozilla Thunderbird, rád by som predstavil zopár doplnkov, ktoré mi uľahčujú prácu. Ak používate doplnky, ktoré nebudú zmienené v zápisku a máte pocit, že by sa im zišla reklama, neváhajte a podeľte sa o odkazy na ne v diskusii.
Aktuálne používam verziu 3.0 a tak tomu zodpovedajú aj všetky doplnky. Doplnky sú radené tak, ako mi prichádzali na um.
Doplnok umožňuje dodefinovať pravidlá pre manuálne kopírovanie alebo presúvanie správ do jednotlivých "zložiek". Iste, máme rôzne procmaily, maildropy, sieve filtre, ale predsa len, som zvyknutý na to, že isté maily dostanem do Inboxu, prezriem ich, prípadne otagujem a až potom roztriedim do jednotlivých zložiek. Pri tejto činnosti som väčšinou rýchlejší s klávesnicou a možnosť používať jednu klávesovú skratku, ktorá presúva mail podľa vopred definovaných pravidiel mi vyhovuje.
Toto je jedna z bolestí Thunderbirdu - ten dizajn nie je doriešený a pruh s dodatočnými tlačidlami jednoducho zaberá veľa miesta - najmä, ak sa dajú použiť klávesové skratky. Ako názov napovedá, doplnok vyrobí kompaktnejšiu verziu pruhu s hlavičkou mailu.
Ak som členom viacerých mailových aliasov a správa je smerovaná do všetkých aliasov, skončí to zväčša tak, že jeden mail dostanem viackrát. Neprišiel som na to, ako sa to dá odstrániť na strane Postfixu (ktorý sa používa ako mailový server takmer všade, kde mám konto) - domnievam sa, že vďaka tomu, že Postfix dokáže doručovať maily paralelne sa to ani nedá vyriešiť elegantne bez nejakého zložitého preprocessingu - a preto tento doplnok.
Názov hovorí takmer všetko - doplnok, ktorý dekóduje prílohy v TNEF (winmail.dat)
Pravdepodobne jeden z najznámejších doplnkov - podpora podpisovania a šifrovania mailov za použitia GnuPG
Pre mňa celkom príjemný spôsob, ako si sprehľadniť dlhšiu a/alebo zložitejšiu komunikáciu.
Iste, okrem manuálneho triedenia a doplnku Nostalgy používam aj automatické triedenie - a toto mi umožňuje editovať pravidlá priamo v mailovom klientovi.
Kalendár som pred príchodom Thunderbird-u 3 používal ako samostatný program (Sunbird). Vďaka zavedeniu tabov do Thunderbirdu ho môžem používať ako doplnok - v druhom tabe.
V spojení s Lightningom mi umožňuje veľmi pohodlne editovať Google kalendár priamo z Lightningu
Aké su vaš obľúbené doplnky ?
Tiskni
Sdílej:
sbali/rozbali citace v preposilanejch mailech a odpovedich
Pokud máte na jednom e-mailu definováno více aliasů (centrální e-mailová schránka, na kterou je přeposílána pošta z více adres a chcete mít možnost odpovídat jakoby z těchto různých adres), tak doporučuji:
Identity Chooser – Z tlačítka pro napsání nového e-mailu se stane roletka, ve které je nutné hned na samém začátku psaní e-mailu vybrat identitu, která bude pro novou zprávu zvolena.
BorderColors – Různě barevné rámečky kolem okna při vytváření nové zprávy dle zvolené identity. Máte dobrou vizuální kontrolu, ze které identity bude zpráva odeslána.
Další zajímavá rozšíření jsou:
Cert Viewer Plus – Podrobnější informace o X.509 certifikátech.
Display Mail User Agent – Při čtení zprávy zobrazuje ikonku e-mailového klienta, kterým byl e-mail odeslán. Máte tak přehled o klientech, které používají lidé, se kterými komunikujete.
Display Mail User Agent – Při čtení zprávy zobrazuje ikonku e-mailového klienta, kterým byl e-mail odeslán. Máte tak přehled o klientech, které používají lidé, se kterými komunikujete.Ještě lepší přehled poskytne textové zobrazení MUA