Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Sú v každom z nás. Na dne, v tme a tichu. Občas pod hladinou vo svetle prítomnosti a nových podnetov vidno ich odraz a znovu klesnú dole. A občas nie: spomienky, hardvérové chyby, nové vedomosti.
Občas sa im podarí vyplávať na povrch a znovu pripomenúť udalosti, ľudí, činy a slová z minulosti. Nikdy som nevedel čo potom s takýmito obnovenými spomienkami. Nechať ich znova klesnúť na dno, analyzovať či si z nich zobrať poučenie ? Nie vždy som sa v minulosti zachoval k ľuďom zo spomienok tak, ako som si predsavzal alebo ako by si to zaslúžili. Pri každom takomto vynorení spomienky sa vynárali aj rôzne cesty toho, "ako som to mohol robiť a povedať inak". Nikdy som to už nezopakoval a nezachoval sa inak, vždy stále a znova som opakoval (a opakujem) známe zabehané vzory správania.
Uhhuh. NMI received for unknown reason a1. You probably have a hardware problem with your RAM chips. Dazed and confused, but trying to continue.Jedna z najčastejších hlášok počas posledného týždňa. Za všetku starostlivosť sa mi takto odmenil jeden fajrvól. Štrajkuje naďalej, nepomohlo ani obmäkčovanie v podobe nových pamätí. Krátko po tomto zistení nasleduje usilovné pumpovanie adrenalínu do krvného obehu, povinný studený pot na čelo a otázka (inde sa to nazýva aj čelendž): Ako zistiť ktorá časť tej kopy kremíka a bakelitu sa tak dobre baví na náš účet najmä keď to celé je v bezpečnej vzdialenosti niekoľkých tisíc kilometrov ? Ostáva len postupné (a potupné) vymieňanie kusu za kus a konfigurácie pomocou telefónu a cudzích rúk.
Bacula je tu, Bacula saje, Bacula sa krvavými špičákmi chechtá do noci. Zálohovanie je jednoduché, zálohovanie je epesné - ako však docieliť geograficky oddelené zálohy z jedného zdroja ?
Ako hovorievali staré matere: Stay tuned for more happy days.
Tiskni
Sdílej: