Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
A rozhodně mi to přijde jako mnohem čistší řešení než hulákat jak je ubuntu jedinečné a přitom do něj prasit balíky kompilované pro jiné distro. Čímž se tedy omlouvám za všechny ostré výrazy.Ano? A kde se to v této diskuzi objevilo? Až na nejmenovanou osobu se totiž všichni snažili poradit...
To co jsem uvedl, jsem uvedl na vykreslení toho co si představuji pod pojmem prasení.Nejprve by to chtělo znalosti.
Správně udělaný balíček se má bez protestu hladce nainstalovat a s ním i vše co potřebuje - bez výjimky a jedním tahem.Ano, už se těším na jeden veliký balíček s názvem debian.deb. GIMP se skládá z několika balíčků. Je-li instalován do prostředí, kde jsou starší balíčky, jen jeden z nich, logicky dochází ke konfliktům. Je to tak těžké pochopit? Balíček A1 potřebuje B1 a C1. Všechny jsou instalovány. Instaluji balíček (jen ten jeden) A2, který potřebuje B2 a C2. Co se asi tak stane?
user@stroj:~$ gimp --version GNU Image Manipulation Program verze 2.4.2
stroj:~# apt-get update stroj:~# apt-get upgrade openoffice.org-writerPo prvním příkazu se mi zaktualizuje index aktuálně dostupných balíků a jejich závislostí a při druhém mi apt na základě těchto závislostí nabídne, co všechno je souběžně třeba zaktualizovat, aby to bylo ok. Během instalace se pochopitelně může stát, že se zastaví na nějakém problému - tj. kupř. když byl balík libabc-1 nahrazen balíkem libabc-2. Pro balík libabc-1 pochopitelně aktualizace dostupná není, neboť byl přejmenován. Takže v takovém případě spustím, nehám aby si dal apt do kupy co je třeba a pak zopakuji ten upgrade..
stroj:~# apt-get -f installPochopitelně, že ani tento příkaz není všemocný. Selhává právě tehdy, když se objeví v nějakém balíku chyba. Např. problém v závislostech, atp. Pak někdy bývá východiskem rekompilace problémového balíku - zkompiluje se pak se závislostmi podle mého systému. Ovšem občas se může objevit i vyloženě chyba. Ale jak jsem uvedl už v předchozí debatě, poslední dobou se to mockrát nestává. A od rekompilace upouštím i v případě že by to vyžadovalo překompilovat i víc než jeden balík. Balíky z experimentalu (sic!) instaluji téměř výhradně přes synaptic (který umožňuje operativně přepnout co má upřednostnit). Většinou se to ale nevyplatí, protože experimental je prostě experimental. A stejně se dřív nebo později ty balíky objeví v unstable.
make install
, ale kdo chce kam ... Myslím, že to jde jednodušeji, ale bude nutné také najít ikonku terminálu
Sám jsem nedávno aktualizoval GIMP z GetDeb a protože je tam více balíků není možné použít grafický instalátor. Stačí jednoduše všechny části postahovat do jednoho adresáře a pak už jen v terminálu (v daném adresáři) použít příkaz:
sudo dpkg -i *.deb
Tento příkaz poslušně nainstaluje všechny balíčky v současném adresáři. Dpkg neřeší závislosti, ale protože mu tímto způsobem dodáme všechny potřebné součásti, mělo by to proběhnout v pořádku.
dpkg -i --force-depends ...
) a pak spravím závislosti v aptitude. Hrátky s balíčkem ubuntu-desktop
mohou později znepříjemnit upgrade distribuce
Tiskni
Sdílej: