Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A rozhodně mi to přijde jako mnohem čistší řešení než hulákat jak je ubuntu jedinečné a přitom do něj prasit balíky kompilované pro jiné distro. Čímž se tedy omlouvám za všechny ostré výrazy.Ano? A kde se to v této diskuzi objevilo? Až na nejmenovanou osobu se totiž všichni snažili poradit...
To co jsem uvedl, jsem uvedl na vykreslení toho co si představuji pod pojmem prasení.Nejprve by to chtělo znalosti.
Správně udělaný balíček se má bez protestu hladce nainstalovat a s ním i vše co potřebuje - bez výjimky a jedním tahem.Ano, už se těším na jeden veliký balíček s názvem debian.deb. GIMP se skládá z několika balíčků. Je-li instalován do prostředí, kde jsou starší balíčky, jen jeden z nich, logicky dochází ke konfliktům. Je to tak těžké pochopit? Balíček A1 potřebuje B1 a C1. Všechny jsou instalovány. Instaluji balíček (jen ten jeden) A2, který potřebuje B2 a C2. Co se asi tak stane?
user@stroj:~$ gimp --version GNU Image Manipulation Program verze 2.4.2
stroj:~# apt-get update stroj:~# apt-get upgrade openoffice.org-writerPo prvním příkazu se mi zaktualizuje index aktuálně dostupných balíků a jejich závislostí a při druhém mi apt na základě těchto závislostí nabídne, co všechno je souběžně třeba zaktualizovat, aby to bylo ok. Během instalace se pochopitelně může stát, že se zastaví na nějakém problému - tj. kupř. když byl balík libabc-1 nahrazen balíkem libabc-2. Pro balík libabc-1 pochopitelně aktualizace dostupná není, neboť byl přejmenován. Takže v takovém případě spustím, nehám aby si dal apt do kupy co je třeba a pak zopakuji ten upgrade..
stroj:~# apt-get -f installPochopitelně, že ani tento příkaz není všemocný. Selhává právě tehdy, když se objeví v nějakém balíku chyba. Např. problém v závislostech, atp. Pak někdy bývá východiskem rekompilace problémového balíku - zkompiluje se pak se závislostmi podle mého systému. Ovšem občas se může objevit i vyloženě chyba. Ale jak jsem uvedl už v předchozí debatě, poslední dobou se to mockrát nestává. A od rekompilace upouštím i v případě že by to vyžadovalo překompilovat i víc než jeden balík. Balíky z experimentalu (sic!) instaluji téměř výhradně přes synaptic (který umožňuje operativně přepnout co má upřednostnit). Většinou se to ale nevyplatí, protože experimental je prostě experimental. A stejně se dřív nebo později ty balíky objeví v unstable.
make install
, ale kdo chce kam ... Myslím, že to jde jednodušeji, ale bude nutné také najít ikonku terminálu
Sám jsem nedávno aktualizoval GIMP z GetDeb a protože je tam více balíků není možné použít grafický instalátor. Stačí jednoduše všechny části postahovat do jednoho adresáře a pak už jen v terminálu (v daném adresáři) použít příkaz:
sudo dpkg -i *.deb
Tento příkaz poslušně nainstaluje všechny balíčky v současném adresáři. Dpkg neřeší závislosti, ale protože mu tímto způsobem dodáme všechny potřebné součásti, mělo by to proběhnout v pořádku.
dpkg -i --force-depends ...
) a pak spravím závislosti v aptitude. Hrátky s balíčkem ubuntu-desktop
mohou později znepříjemnit upgrade distribuce
Tiskni
Sdílej: