Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Chci vám pořát vše nejlepší do nového roku, mnoho zážitků, štěstí a lásku. Jo a ještě něco, mnoho zdařilé grafiky ;).
Chcete vědět, jak se kreslí tohle nebo tohle pouze pomocí grafických editorů dostupných zdarma? Gimp, InScape a další. Pokud nejste profesionálové a rádi by jste toto uměli, klidně se stavte.
Navštiv naši diskusi na http://www.quetzal-diskuse.own.cz/. Došlo k poškození databáze, za to se omluvám.
Nevíte, jaké štětce si vybrat? Zeptejte se. Nevíte, kde se dají sehnat prima zdroje? Zeptejte se. Neumíte? Zeptejte se a já vám co nejdříve odpovím. Nečekejte na neskutečné otálení redakce s vydáním seriálu a začněte se učit ještě dnes!
Je tedy fakt, že nás tam zatím moc není, ale já jsem tam stále, tak vám má kdo dobře poradit
Bez registrace
Protože jsem nikde nenašel dostatečně rozumnou odpověď na mou otázku, zeptám se prostřednictvím tohoto blogu. Na diskusi jsem taktéž nepostřehl dost výstižné téma. Mám problém s přeinstalováním Gimpu vyšší verzí. Jdu na to...
Protože je už nějakou dobu ve světě stable verze gimpu 2.42 a já používám stále 2.4 rc3, přál bych si upgrade. Aktualizace z repozitářů mi nic nehlásí, proto si najdu .deb balíčky na http://www.getdeb.net/release.php?id=1843 a stáhnu si je. Pokud je chci nainstalovat, samozřejmě to nejde. Existuje tu konflikt se starší verzí. Proto ji chci odebrat.
Správce balíčků by měl pomoci. Zapnu ho tedy a v něm pomyslně odeberu Gimp. Klepnu na provést, jenže správce mi do očí zahlásí, že kvůli závislostem se musí použít správce balíčků Synaptic. Achjo, no nevadí, vyhledám ikonku Synapticu a spustím jej. Když si dám vyhledat balíček Gimp, vynajde mi to několik závislostí, které musím taktéž bezpodmínečně odebrat. je mezi nimi gimp-python, gimp-data, gimp a pár dalších o kerých vím, že se týkají jen Gimpu.
Bez problémů bych je odstranil, jenže mezi závislostmi je i ubuntu-desktop a tady jsem docela na vážkách, zda mohu odebrat i tuto položku. Nechci se pouštět do nějakých bezhlavých akcí s tím, že bych to pak mohl podělat, proto se vás raději ptám.
Nebo je jiný způsob jak aktualizovat Gimp? Jaký? Pomůžete mi vyřešit můj problém? Vím, asi je to docela pitomost a trivialita, proto mi odpusťte a pitomci pomozte ;).
Pleasky, plsyk, plsky nebo jak se to teď mezi tou mládeží povídá .
Tiskni
Sdílej:
A rozhodně mi to přijde jako mnohem čistší řešení než hulákat jak je ubuntu jedinečné a přitom do něj prasit balíky kompilované pro jiné distro. Čímž se tedy omlouvám za všechny ostré výrazy.Ano? A kde se to v této diskuzi objevilo? Až na nejmenovanou osobu se totiž všichni snažili poradit...
To co jsem uvedl, jsem uvedl na vykreslení toho co si představuji pod pojmem prasení.Nejprve by to chtělo znalosti.
Správně udělaný balíček se má bez protestu hladce nainstalovat a s ním i vše co potřebuje - bez výjimky a jedním tahem.Ano, už se těším na jeden veliký balíček s názvem debian.deb. GIMP se skládá z několika balíčků. Je-li instalován do prostředí, kde jsou starší balíčky, jen jeden z nich, logicky dochází ke konfliktům. Je to tak těžké pochopit? Balíček A1 potřebuje B1 a C1. Všechny jsou instalovány. Instaluji balíček (jen ten jeden) A2, který potřebuje B2 a C2. Co se asi tak stane?
user@stroj:~$ gimp --version GNU Image Manipulation Program verze 2.4.2
stroj:~# apt-get update stroj:~# apt-get upgrade openoffice.org-writerPo prvním příkazu se mi zaktualizuje index aktuálně dostupných balíků a jejich závislostí a při druhém mi apt na základě těchto závislostí nabídne, co všechno je souběžně třeba zaktualizovat, aby to bylo ok. Během instalace se pochopitelně může stát, že se zastaví na nějakém problému - tj. kupř. když byl balík libabc-1 nahrazen balíkem libabc-2. Pro balík libabc-1 pochopitelně aktualizace dostupná není, neboť byl přejmenován. Takže v takovém případě spustím, nehám aby si dal apt do kupy co je třeba a pak zopakuji ten upgrade..
stroj:~# apt-get -f installPochopitelně, že ani tento příkaz není všemocný. Selhává právě tehdy, když se objeví v nějakém balíku chyba. Např. problém v závislostech, atp. Pak někdy bývá východiskem rekompilace problémového balíku - zkompiluje se pak se závislostmi podle mého systému. Ovšem občas se může objevit i vyloženě chyba. Ale jak jsem uvedl už v předchozí debatě, poslední dobou se to mockrát nestává. A od rekompilace upouštím i v případě že by to vyžadovalo překompilovat i víc než jeden balík. Balíky z experimentalu (sic!) instaluji téměř výhradně přes synaptic (který umožňuje operativně přepnout co má upřednostnit). Většinou se to ale nevyplatí, protože experimental je prostě experimental. A stejně se dřív nebo později ty balíky objeví v unstable.
make install
, ale kdo chce kam ... Myslím, že to jde jednodušeji, ale bude nutné také najít ikonku terminálu
Sám jsem nedávno aktualizoval GIMP z GetDeb a protože je tam více balíků není možné použít grafický instalátor. Stačí jednoduše všechny části postahovat do jednoho adresáře a pak už jen v terminálu (v daném adresáři) použít příkaz:
sudo dpkg -i *.deb
Tento příkaz poslušně nainstaluje všechny balíčky v současném adresáři. Dpkg neřeší závislosti, ale protože mu tímto způsobem dodáme všechny potřebné součásti, mělo by to proběhnout v pořádku.
dpkg -i --force-depends ...
) a pak spravím závislosti v aptitude. Hrátky s balíčkem ubuntu-desktop
mohou později znepříjemnit upgrade distribuce