Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chci vám pořát vše nejlepší do nového roku, mnoho zážitků, štěstí a lásku. Jo a ještě něco, mnoho zdařilé grafiky ;).
Chcete vědět, jak se kreslí tohle nebo tohle pouze pomocí grafických editorů dostupných zdarma? Gimp, InScape a další. Pokud nejste profesionálové a rádi by jste toto uměli, klidně se stavte.
Navštiv naši diskusi na http://www.quetzal-diskuse.own.cz/. Došlo k poškození databáze, za to se omluvám.
Nevíte, jaké štětce si vybrat? Zeptejte se. Nevíte, kde se dají sehnat prima zdroje? Zeptejte se. Neumíte? Zeptejte se a já vám co nejdříve odpovím. Nečekejte na neskutečné otálení redakce s vydáním seriálu a začněte se učit ještě dnes!
Je tedy fakt, že nás tam zatím moc není, ale já jsem tam stále, tak vám má kdo dobře poradit
Bez registrace
V tomto malém pojednání bych vás chtěl seznámit s důvodem, proč vlastně píši návody, proč je natáčím, proč odpovídám na haldy e-mailů typu: A jak? A s čím?... Odpověď je zcela jednoduchá, ale já bych ji pojal z poněkud širšího hlediska.
Vždycky mě dokáže nejvíce nasrat (ano, nasrat) něco, s čím se potýkám již dlouho. Dejme tomu, že napíši či natočím návod (nemyslete si, nepíšu a nenatáčím jen pro vás, ale dělám i tutoriály pro photoshop a další editory) ten dotyčný výsledek prostě jen podle návodu zkopíruje a vystaví na web. No co je to za drzost? Mě nevadí, když si zkopíruje samotný výsledek návodu (opakuji, nevadí mi to), ale vadí mi, že ho jen slepě zkopíruje a nenamáhá tu svou kebuli!!!. Já se nesnažím o to předložit vám návod, který by sloužil jako zdroj práce . Já se vám snažím předložit popíchnutí, které by nastartovalo vaši fantasii a popohnalo k přemýšlení ten kus rosolu, který vám sedí v kosti na krku.
Je to vůbec zajímavé. Nedávno se mi stala taková malá příhoda, kterou bych rád popsal. Napsal mi kamarád, že si s něčím neví rady. Konkrétně to byl painting v corelu. Řekl jsem si: nu což, proč bych nepomohl. Tak jsem mu sepsal na mejl podrobný návod. Ozval se mi asi po dvouch dnech a řekl mi přibližně toto: "Hele Quetzi, návod je bezva, ale trochu jsem ho změnil. No vlastně jsem vyměnil všechny filtry a i výběry jsem poněkud deformoval, ale podívej co mi vyšlo ("výsledek"). No řeknu vám, mě přímo hřálo u srdce. On si sice návod přečetl, ale nebylo mu zatěžko zapojit svoji kebuli a dva dny se crcat s vlastním postupem. Popravdě řečeno, výsledek byl děsný, co si budeme nalhávat. Ale byl to jen jeho výsledek, on to vytvořil, on se na tom namořil.
Snad je článek dost dobře pochopitelný a nikomu neuniká jeho smysl, kdyby ano, bude to zcela nepochybně má vina, když mám popito. Ale jak se na tu situaci díváte vy?
Když někdo okopíruje výsledek návodu a vydá ho například za svoje portfolio? Vźdyť u toho stačí otevřít oči. Třeba tuhle vyměnit blending mode na ColorDodge a hned tu máme něco jiného.
Invence především. Tutoriály člověka nenaučí tvořit, naučí ho pouze, kde je ta která funkce v menu.
Toto není žádný útok proti vám, to rozhodně ne, jen spíše takový dotaz (nebo spíš na ty osoby, které to tak dělají). Prostě mě to zajímá.
Tiskni
Sdílej:
Myslím, že takové různé pocity na sto způsobů zde zná většina lidí. Jsou typy lidí, kteří pokládají dotazy na úplně základní věci, a když je člověk nakopne určitým směrem, poradí jim klíčová slova, která zadat do Google, tak odpoví, že na to oni nemají čas, že chtějí konkrétní postup na svůj problém - a vůbec nepřemýšlejí o tom, že chtějí drze utrácet čas někoho jiného. Potom jsou lidi, kterým poradíš konkrétní postup, oni pak volají, že to nefunguje, tvrdí, že postupovali přesně podle návodu. Pak se jich zeptáš, co jim to napsalo po tom a tom. „No, já jsem nevěděl, kam to napsat… A tam byl potřeba napsat celý ten řádek? Mně to připadlo nějaké divné, tak jsem opsal jen půl toho řádku…“
Je to těžké. Spousta lidí dnes žije konzumně a chce dostat vše naservírované až pod nos.