Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Chci vám pořát vše nejlepší do nového roku, mnoho zážitků, štěstí a lásku. Jo a ještě něco, mnoho zdařilé grafiky ;).
Chcete vědět, jak se kreslí tohle nebo tohle pouze pomocí grafických editorů dostupných zdarma? Gimp, InScape a další. Pokud nejste profesionálové a rádi by jste toto uměli, klidně se stavte.
Navštiv naši diskusi na http://www.quetzal-diskuse.own.cz/. Došlo k poškození databáze, za to se omluvám.
Nevíte, jaké štětce si vybrat? Zeptejte se. Nevíte, kde se dají sehnat prima zdroje? Zeptejte se. Neumíte? Zeptejte se a já vám co nejdříve odpovím. Nečekejte na neskutečné otálení redakce s vydáním seriálu a začněte se učit ještě dnes!
Je tedy fakt, že nás tam zatím moc není, ale já jsem tam stále, tak vám má kdo dobře poradit
Bez registrace
V tomto malém pojednání bych vás chtěl seznámit s důvodem, proč vlastně píši návody, proč je natáčím, proč odpovídám na haldy e-mailů typu: A jak? A s čím?... Odpověď je zcela jednoduchá, ale já bych ji pojal z poněkud širšího hlediska.
Vždycky mě dokáže nejvíce nasrat (ano, nasrat) něco, s čím se potýkám již dlouho. Dejme tomu, že napíši či natočím návod (nemyslete si, nepíšu a nenatáčím jen pro vás, ale dělám i tutoriály pro photoshop a další editory) ten dotyčný výsledek prostě jen podle návodu zkopíruje a vystaví na web. No co je to za drzost? Mě nevadí, když si zkopíruje samotný výsledek návodu (opakuji, nevadí mi to), ale vadí mi, že ho jen slepě zkopíruje a nenamáhá tu svou kebuli!!!. Já se nesnažím o to předložit vám návod, který by sloužil jako zdroj práce . Já se vám snažím předložit popíchnutí, které by nastartovalo vaši fantasii a popohnalo k přemýšlení ten kus rosolu, který vám sedí v kosti na krku.
Je to vůbec zajímavé. Nedávno se mi stala taková malá příhoda, kterou bych rád popsal. Napsal mi kamarád, že si s něčím neví rady. Konkrétně to byl painting v corelu. Řekl jsem si: nu což, proč bych nepomohl. Tak jsem mu sepsal na mejl podrobný návod. Ozval se mi asi po dvouch dnech a řekl mi přibližně toto: "Hele Quetzi, návod je bezva, ale trochu jsem ho změnil. No vlastně jsem vyměnil všechny filtry a i výběry jsem poněkud deformoval, ale podívej co mi vyšlo ("výsledek"). No řeknu vám, mě přímo hřálo u srdce. On si sice návod přečetl, ale nebylo mu zatěžko zapojit svoji kebuli a dva dny se crcat s vlastním postupem. Popravdě řečeno, výsledek byl děsný, co si budeme nalhávat. Ale byl to jen jeho výsledek, on to vytvořil, on se na tom namořil.
Snad je článek dost dobře pochopitelný a nikomu neuniká jeho smysl, kdyby ano, bude to zcela nepochybně má vina, když mám popito. Ale jak se na tu situaci díváte vy?
Když někdo okopíruje výsledek návodu a vydá ho například za svoje portfolio? Vźdyť u toho stačí otevřít oči. Třeba tuhle vyměnit blending mode na ColorDodge a hned tu máme něco jiného.
Invence především. Tutoriály člověka nenaučí tvořit, naučí ho pouze, kde je ta která funkce v menu.
Toto není žádný útok proti vám, to rozhodně ne, jen spíše takový dotaz (nebo spíš na ty osoby, které to tak dělají). Prostě mě to zajímá.
Tiskni
Sdílej:
Myslím, že takové různé pocity na sto způsobů zde zná většina lidí. Jsou typy lidí, kteří pokládají dotazy na úplně základní věci, a když je člověk nakopne určitým směrem, poradí jim klíčová slova, která zadat do Google, tak odpoví, že na to oni nemají čas, že chtějí konkrétní postup na svůj problém - a vůbec nepřemýšlejí o tom, že chtějí drze utrácet čas někoho jiného. Potom jsou lidi, kterým poradíš konkrétní postup, oni pak volají, že to nefunguje, tvrdí, že postupovali přesně podle návodu. Pak se jich zeptáš, co jim to napsalo po tom a tom. „No, já jsem nevěděl, kam to napsat… A tam byl potřeba napsat celý ten řádek? Mně to připadlo nějaké divné, tak jsem opsal jen půl toho řádku…“
Je to těžké. Spousta lidí dnes žije konzumně a chce dostat vše naservírované až pod nos.