Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ahoj, tak jsem premyslel nad tim, k cemu je standardizace oasis formatu, kdyz s nimi umi poradne pracovat jen openoffice? To jsme totiz na stejnem bode jako kdyz se bude pouzivat jen M-soft format a precte to poradne jen M-office. Ja myslel, ze kdyz bude napriklad .odt standardem, tak se mi to stejne zobrazi na kteremkoli jinem textovem editoru stejne a to nejen v ramci linuxu, ale multiplatformne (az tedy MS udela poradny plug-in). Jenze kdyz ja napriklad udelam trochu slozitejsi textovy dokument v OOo a chtel bych si to prohlednout ci editovat napr. v Koffice, tak jsem dojel. Prijde mi to zvlastni a nejak nechapu proc to tak je. Ja myslel, ze k tomu formatu musi byt dostupna vsechna dokumentace pro programatory a vsechny aplikace, ktere chteji tyto standartni formaty pouzit, musi mit vpodstate stejny vystup - tedy i zadny problem zpracovat tento standartni dokument z jine aplikace.
Ma tedy ta standardizace formatu vubec smysl? Co si o tom myslite?
POZNAMKA: presunuto z poradny vcetne odpovedi od Filip Jirsák a Robert Krátkého, at je v tom poradek.
Tiskni
Sdílej:
Filip
Ja prave myslel, ze to nebude slozite si s tim poradit, kdyz presne vim ktery prikaz jak funguje. Myslel jsem, ze to funguje podobne jako HTML jazyk, tedy nejak pres ty tagy.. Ja mam nekdy pocit, ze napr. ten Koffice lepe precte .doc nez .odt. Napriklad vubec si to neumi poradit se vzorcema apod.
A proc se treba nezeptaj vyvojaru OOo jak to delaji, je to taky opensource aplikace, tak se muzou trochu inspirovat nebo spolupracovat na vyvoji toho filtru (nebo jak se tomu rika) ne?
Mluvim tady jako laik - nikdy jsem nic neprogramoval, takze pokud jsem nekoho nastval tak se omlouvam.
Robert:
Jasne, ja nikdy blog nepouzival tak me to ani nenapadlo. Takze se omlouvam a jiz jsem to napravil.
Na doc se sice pracuje roky, ale je to close-source (nebo jak to napsat), coz si predstavuju jako metodu pokusu a omylu jestli to precte spravne. Kdyzto odt je open, coz mi prislo jako mnohem jednoduzsi na implementaci. Proto se divim.
Jasne, import vzorcu jsem ochoten pochopit ci prekousnout. Na Koffice se mi libi ta rychlost a ze to prave neni tak tezkpadne. Ono to ale ma problemy treba i s odrazkama, formatovanim atp. coz me mrzi.
vim ~/.emacs
Ak
, druhému to nebeží, (očakáva If
)btw, m$ špecka je kritizovaná za iné veci ako rozsah (neúplnosť, nekonzistencia, a podobné drobnosti)
Koffice-ODF je s OOo-ODF skutecne tezce nekompatibilni, vysledek je naprosto jiny. V tuhle chvili nejde o to zda pujde ODF otevrit i jinde (to prijde casem), dulezitejsi je ze OpenOffice je dostupny pro vsechny siroce pouzivane platformy a to zdarma.Jako ze KOffice pouziva i sve vlastni tagy a namespaces? Prijde mi trapne, kdyz se vsude kritizuje MS a uzavrenost jeho formatu (s tim souhlas), ale kdyz se s tim ma neco udelat, tak misto aby se open source/free komunita a dalsi tvurci jinych kancelarskych baliku semkli, domluvili se na ODF a implementovali ho identicky, tak si kazdy zacne hrat na svojem pisecku, protoze on to prece vymysli nejlip. Jak typicke. V tuhle chvili prave jde v prvni rade o to, abychom ukazali silu otevrenych formatu -- tedy ukazali jak to jde dobre a bez ztraty dat otevrit jinde. Kdyz budem mit plnou hubu reci o ODF (a o tom, jaky je to "standard") a jediny open source balik, ktery to bude umet spravne otevrit, bude OOo, tak muzem jit delat vsichni sasky do cirkusu...