NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Ahoj, tak jsem premyslel nad tim, k cemu je standardizace oasis formatu, kdyz s nimi umi poradne pracovat jen openoffice? To jsme totiz na stejnem bode jako kdyz se bude pouzivat jen M-soft format a precte to poradne jen M-office. Ja myslel, ze kdyz bude napriklad .odt standardem, tak se mi to stejne zobrazi na kteremkoli jinem textovem editoru stejne a to nejen v ramci linuxu, ale multiplatformne (az tedy MS udela poradny plug-in). Jenze kdyz ja napriklad udelam trochu slozitejsi textovy dokument v OOo a chtel bych si to prohlednout ci editovat napr. v Koffice, tak jsem dojel. Prijde mi to zvlastni a nejak nechapu proc to tak je. Ja myslel, ze k tomu formatu musi byt dostupna vsechna dokumentace pro programatory a vsechny aplikace, ktere chteji tyto standartni formaty pouzit, musi mit vpodstate stejny vystup - tedy i zadny problem zpracovat tento standartni dokument z jine aplikace.
Ma tedy ta standardizace formatu vubec smysl? Co si o tom myslite?
POZNAMKA: presunuto z poradny vcetne odpovedi od Filip Jirsák a Robert Krátkého, at je v tom poradek.
Tiskni
Sdílej:
Filip
Ja prave myslel, ze to nebude slozite si s tim poradit, kdyz presne vim ktery prikaz jak funguje. Myslel jsem, ze to funguje podobne jako HTML jazyk, tedy nejak pres ty tagy.. Ja mam nekdy pocit, ze napr. ten Koffice lepe precte .doc nez .odt. Napriklad vubec si to neumi poradit se vzorcema apod.
A proc se treba nezeptaj vyvojaru OOo jak to delaji, je to taky opensource aplikace, tak se muzou trochu inspirovat nebo spolupracovat na vyvoji toho filtru (nebo jak se tomu rika) ne?
Mluvim tady jako laik - nikdy jsem nic neprogramoval, takze pokud jsem nekoho nastval tak se omlouvam.
Robert:
Jasne, ja nikdy blog nepouzival tak me to ani nenapadlo. Takze se omlouvam a jiz jsem to napravil.
Na doc se sice pracuje roky, ale je to close-source (nebo jak to napsat), coz si predstavuju jako metodu pokusu a omylu jestli to precte spravne. Kdyzto odt je open, coz mi prislo jako mnohem jednoduzsi na implementaci. Proto se divim.
Jasne, import vzorcu jsem ochoten pochopit ci prekousnout. Na Koffice se mi libi ta rychlost a ze to prave neni tak tezkpadne. Ono to ale ma problemy treba i s odrazkama, formatovanim atp. coz me mrzi.
vim ~/.emacs
Ak
, druhému to nebeží, (očakáva If
)btw, m$ špecka je kritizovaná za iné veci ako rozsah (neúplnosť, nekonzistencia, a podobné drobnosti)
Koffice-ODF je s OOo-ODF skutecne tezce nekompatibilni, vysledek je naprosto jiny. V tuhle chvili nejde o to zda pujde ODF otevrit i jinde (to prijde casem), dulezitejsi je ze OpenOffice je dostupny pro vsechny siroce pouzivane platformy a to zdarma.Jako ze KOffice pouziva i sve vlastni tagy a namespaces? Prijde mi trapne, kdyz se vsude kritizuje MS a uzavrenost jeho formatu (s tim souhlas), ale kdyz se s tim ma neco udelat, tak misto aby se open source/free komunita a dalsi tvurci jinych kancelarskych baliku semkli, domluvili se na ODF a implementovali ho identicky, tak si kazdy zacne hrat na svojem pisecku, protoze on to prece vymysli nejlip. Jak typicke. V tuhle chvili prave jde v prvni rade o to, abychom ukazali silu otevrenych formatu -- tedy ukazali jak to jde dobre a bez ztraty dat otevrit jinde. Kdyz budem mit plnou hubu reci o ODF (a o tom, jaky je to "standard") a jediny open source balik, ktery to bude umet spravne otevrit, bude OOo, tak muzem jit delat vsichni sasky do cirkusu...