Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ahoj, tak jsem premyslel nad tim, k cemu je standardizace oasis formatu, kdyz s nimi umi poradne pracovat jen openoffice? To jsme totiz na stejnem bode jako kdyz se bude pouzivat jen M-soft format a precte to poradne jen M-office. Ja myslel, ze kdyz bude napriklad .odt standardem, tak se mi to stejne zobrazi na kteremkoli jinem textovem editoru stejne a to nejen v ramci linuxu, ale multiplatformne (az tedy MS udela poradny plug-in). Jenze kdyz ja napriklad udelam trochu slozitejsi textovy dokument v OOo a chtel bych si to prohlednout ci editovat napr. v Koffice, tak jsem dojel. Prijde mi to zvlastni a nejak nechapu proc to tak je. Ja myslel, ze k tomu formatu musi byt dostupna vsechna dokumentace pro programatory a vsechny aplikace, ktere chteji tyto standartni formaty pouzit, musi mit vpodstate stejny vystup - tedy i zadny problem zpracovat tento standartni dokument z jine aplikace.
Ma tedy ta standardizace formatu vubec smysl? Co si o tom myslite?
POZNAMKA: presunuto z poradny vcetne odpovedi od Filip Jirsák a Robert Krátkého, at je v tom poradek.
Tiskni
Sdílej:
Filip
Ja prave myslel, ze to nebude slozite si s tim poradit, kdyz presne vim ktery prikaz jak funguje. Myslel jsem, ze to funguje podobne jako HTML jazyk, tedy nejak pres ty tagy.. Ja mam nekdy pocit, ze napr. ten Koffice lepe precte .doc nez .odt. Napriklad vubec si to neumi poradit se vzorcema apod.
A proc se treba nezeptaj vyvojaru OOo jak to delaji, je to taky opensource aplikace, tak se muzou trochu inspirovat nebo spolupracovat na vyvoji toho filtru (nebo jak se tomu rika) ne?
Mluvim tady jako laik - nikdy jsem nic neprogramoval, takze pokud jsem nekoho nastval tak se omlouvam.
Robert:
Jasne, ja nikdy blog nepouzival tak me to ani nenapadlo. Takze se omlouvam a jiz jsem to napravil.
Na doc se sice pracuje roky, ale je to close-source (nebo jak to napsat), coz si predstavuju jako metodu pokusu a omylu jestli to precte spravne. Kdyzto odt je open, coz mi prislo jako mnohem jednoduzsi na implementaci. Proto se divim.
Jasne, import vzorcu jsem ochoten pochopit ci prekousnout. Na Koffice se mi libi ta rychlost a ze to prave neni tak tezkpadne. Ono to ale ma problemy treba i s odrazkama, formatovanim atp. coz me mrzi.
vim ~/.emacs
Ak
, druhému to nebeží, (očakáva If
)btw, m$ špecka je kritizovaná za iné veci ako rozsah (neúplnosť, nekonzistencia, a podobné drobnosti)
Koffice-ODF je s OOo-ODF skutecne tezce nekompatibilni, vysledek je naprosto jiny. V tuhle chvili nejde o to zda pujde ODF otevrit i jinde (to prijde casem), dulezitejsi je ze OpenOffice je dostupny pro vsechny siroce pouzivane platformy a to zdarma.Jako ze KOffice pouziva i sve vlastni tagy a namespaces? Prijde mi trapne, kdyz se vsude kritizuje MS a uzavrenost jeho formatu (s tim souhlas), ale kdyz se s tim ma neco udelat, tak misto aby se open source/free komunita a dalsi tvurci jinych kancelarskych baliku semkli, domluvili se na ODF a implementovali ho identicky, tak si kazdy zacne hrat na svojem pisecku, protoze on to prece vymysli nejlip. Jak typicke. V tuhle chvili prave jde v prvni rade o to, abychom ukazali silu otevrenych formatu -- tedy ukazali jak to jde dobre a bez ztraty dat otevrit jinde. Kdyz budem mit plnou hubu reci o ODF (a o tom, jaky je to "standard") a jediny open source balik, ktery to bude umet spravne otevrit, bude OOo, tak muzem jit delat vsichni sasky do cirkusu...