Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Pro většinu problémů s počítačem se většinou dřív nebo později najde rozumné vysvětlení. Já jsem ale nedávno narazil na problém, jehož přesnou příčinu se se mi dodnes vypátrat nepodařilo.
Před víc než rokem jsem si zřídil doménu. Jakmile jsem získal veřejnou IP adresu, chtěl jsem si (pochopitelně) vytvořit vlastní server. Především jsem chtěl, aby fungoval jako DNS a mail server pro mou doménu. Dalším důležitým cílem bylo zprovoznění mé webové stránky.
Zpočátku jsem vše zprovoznil na mém notebooku, ale takové řešení je samozřejmě dočasné. Hlavně když člověku začne záležet na dostupnosti serveru. Koupil jsem proto za několik stovek korun starý desktop. Ten vydržel pět měsíců nepřetržitého provozu.
Pak selhal starší z obou jeho disků. Nepřekvapilo mě to. Vzhledem k pořizovací ceně toho stroje jsem lepší výsledek ani neočekával. Koupil jsem tedy velmi levně jiný (starší) disk. Během dvou týdnů však došlo k dalšímu selhání Začal jsem tušit, že je něco v nepořádku.
Že by to nebylo diskem? Asi opravdu ne. Po několika dalších pokusech o zprovoznění jsem zjistil, že řadič už vůbec nerozeznává disky připojené k primárnímu kanálu. Nezabýval jsem se příliš úvahami, zda i první selhání nebylo způsobeno stejnou závadou. Selhání přišlo uprostřed zkouškového období a řešení tohoto problému jsem musel odložit na neurčito.
Řekl jsem si, že pět měsíců nepřetržitého běhu je pro starý desktop až moc, a objednal jsem za podobnou cenu jiný starý stroj. Tentokrát dokonce s procesorem na 1 GHz. Protože stál necelých 800 Kč, nečekal jsem kdovíco. Jenže zklamání bylo trpké. Když mi byl doručen, vůbec nenabootoval. BIOS sice fungoval, ale když jsou zničené kondenzátory kolem procesoru, při jakémkoliv větším zatížení se stroj ihned restartuje.
Protože šlo o koupi v aukci a bez jakékoliv záruky, nezbylo příliš mnoho možností řešení. Prodávající mi jako gesto dobré vůle poslal jiný motherboard. Sice o dvě poznání horší, ale funkční. Nebylo možné ho správně připojit do case, ale zprovoznit se dal.
Abych se nenudil, připravil mi nově zprovozněný server další infarktové zážitky. Selhávaly střídavě oba disky, na primárním i sekundárním kanále. Tomu už přestávám rozumět. Byla chyba v discích? Opravdu v obou? Nebo opět špatný řadič? Úplně jsem ztratil chuť s tím něco dělat a řekl jsem si, že si příště koupím nový hardware, ať to stojí cokoliv.
Zkusil jsem pomocí hdparm postupně vypínat jednotlivé vymoženosti, zejména unmaskirq
. Právě tato volba může být nejčastější příčinou selhání u starého a nekompatibilního hardwaru. Nic nepomáhalo. Pravděpodobnost selhání jako by vůbec nezávisela na nastavení parametrů disku.
Pak jsem zkusil poslední možnost. Poměrně iracionální a zoufalá úvaha, která mě napadla v pět ráno: Možná by by pomohlo zapnutí voby multcount
. Jestliže se jedním příkazem čte víc bloků naráz, přenáší se po sběrnici méně příkazů. Co když to sníží pravděpodobnost chyby? Nastavil jsem tedy multcount na maximální možnou hodnotu.
Uptime je už čtyři dny. Zatím bez potíží. To ovšem nic nemění na faktu, že intenzivně sháním nový stroj. Tomuhle už se nedá věřit. Nejspíš opět risknu koupi staršího hardware, ale tentokrát to bude skutečný server, který je určený a dimenzovaný pro nepřetržitý provoz.
Co je ale nejdůležitější: Má stránka je po dlouhé době opět v provozu. Však už byl nejvyšší čas! Jen jsem musel smazat skoro celý blog, který byl po té dlouhé době beznadějně out of date.
Tiskni
Sdílej:
Těžko říct. Možné to samozřejmě je. Nevidím ale rozumnou možnost, jak to zjistit. Problémy s napájením přímo na motherboardu se mohou projevovat podobně jako závada na zdroji.
Asi bych už měl tu starou popelnici konečně vyhodit a měl bych klid!
Zdroje stárnou, to je fakt. První i druhý (pokus o) server však měly jiný case s jiným zdrojem. Takže se lze těžko dopátrat, jestli to bylo zdrojem, řadičem nebo diskem...
Použité disky rozhodně nepatří k těm zmíněným. Mají kapacity 6 a 20 GB. Druhý z nich má dokonce 7200 otáček a 2 MB cache. Možná je problém právě v kompatibilitě starého řadiče s relativně moderním diskem.
Datové kabely byly pořádně odrbané. Samozřejmě jsem je všechny vyměnil, ale nepomohlo to.
Netuším, jak tahle konkrétní deska funguje. Je to běžná deska s ACPI a s klasickým ATX konektorem. Možná to nebude tento případ.
Jestli některý disk zase selže, nejspíš nad tím přestanu hloubat, vyhodím ten počítač oknem a seženu si jiný.
Jakou výhodu má pata_via? Nevěděl jsem, zda mám tu novinku vyzkoušet. Tak jsem prostě nechal zkompilovat obojí. Jenže on se implicitně použil ten IDE ovladač. Radši jsem se v tom nehrabal, protože netuším, jak je to stabilní a co přesně tam je jinak (kromě SCSI-like pojmenování).
Jen tak mimochodem: Uptime 5 dní, stále bez selhání. Možná jen náhoda...