Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »A co místo FAQ udělat HOWTO?Neboli článek? To už tu máme
POKUD bychom uvedli novou kategorii - "NÁVODY", tak by se pod to schovalo howto i faq.
Rád se přidám k tvorbě otázek. Aspoň těch otázek .
Jinak mně to přijde jako skoro stejné, v principu, v howto, učebnici i faq je cílem získat nějakou informaci.
Do faq jsem se ještě nedíval, ale líbilo by se mi tam:
1)Něco jako bootovací strom systému - čili co se načítá nejdřív a co potom,
2)Popsat (vypsat, co se stará o jistá zařízení - systémy - třeba udev, hotplug atd.),
3)(Toho ale budou mraky...)Jaké adresáře jsou vytvořené "automaticky" (/home) a jaké dynamicky (/dev/dsp - mknod snad?),
4)Třeba to znamená, když se vypisuje seznam souborů v adresáři, co to tam je (l|d|c),
5)Kde mám hledat logy.
Je toho moc, teď jsem zrovna zjistil, že u instalace to taky není sranda = jeden z bodů by mohl být "jaké jsou soubory používané jako vstupní data v linuxu" - a byly by to zdrojáky, archívy a rpmka (+ deb atd.). Instaloval jsem gammu, byl jsem překvapený z hlášky
Running autoconf... Please install autoconfpo ./configure. Ale zdá se, že i bez něj to poběží.
Ahoj,
tve prvni 4 body patří IMHO spíš do učebnice případně do článku. Osobně si pod FAQ představuji spíš otázky takovéhoto typu:
To jen tak namátkou. Myslím si, že FAQ nemohou být příliš obecné - pak by jejich rozsah vydal na samostatný článek. Je třeba najít rozumnou míru "zobecnění".
Ve světě linuxu jsem jen chvilku, přesto nešlo přehlédnout, že existují problémy, jejichž řešení je shodné napříč distribucemi (např. má poslední otázka, základní nástroje jako ping či ifconfig jsou asi všude). Naopak je celá problémů ryze specifických.
Což tedy založit v sekci FAQ podsekce jednotlivých distribucí (nejrozšířenějších, často některé distribuce vycházejí z jiných), případně podsekce typu KDE, Gnome, ...
Určitě máš pravdu bylo by lepší nějak zveřejnit seznam otázek a snad by se našel někdo kdo by na ně odpověděl.
Přidám taky jednu: Jak nastavit síť v linuxu (DHCP, pevná IP)?
Tiskni
Sdílej: