Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Když se Leoš ptal, proč se neuchytila sekce FAQ, dostalo se mu myslím předvídatelné odpovědi: vymyslet dobře formulovanou otázku a ještě na ni dobře odpovědět, to není tak snadné. Člověk raději napíše nějaké řešení problému, se kterým se potýkal, do blogu, protože je pak jasné, že jde o jeho osobní zkušenost. Těžko mu pak někdo může vynadat, že řešení např. není dostatečně univerzální.
Objevil se i návrh, který předpokládal připravení vhodných otázek. Pak už by se třeba našel někdo, kdo si na ně troufne odpovědět (když bude mít ušetřenu práci se samotnou formulací otázky). Tak si říkám, že by neškodilo několik takových otázek připravit.
A píšu to sem, protože si chci nechat poradit nejen s formulací těch pár, které mne napadají, ale i s dalšími. Připadá mi lepší nejprve znění otázek nabídnout k přečtení ostatním uživatelům. Především proto, že URL se generují automaticky ze znění otázek, takže není vhodné později něco měnit. A také proto, že některé otázky třeba nemají smysl.
Navrhněte další otázky nebo rovnou připište odpovědi. Doufám, že diskuze přispěje k lepší formulaci - pak teprve výsledek vložíme do FAQ.
Tiskni
Sdílej:
A co místo FAQ udělat HOWTO?Neboli článek? To už tu máme
POKUD bychom uvedli novou kategorii - "NÁVODY", tak by se pod to schovalo howto i faq.
Rád se přidám k tvorbě otázek. Aspoň těch otázek .
Jinak mně to přijde jako skoro stejné, v principu, v howto, učebnici i faq je cílem získat nějakou informaci.
Do faq jsem se ještě nedíval, ale líbilo by se mi tam:
1)Něco jako bootovací strom systému - čili co se načítá nejdřív a co potom,
2)Popsat (vypsat, co se stará o jistá zařízení - systémy - třeba udev, hotplug atd.),
3)(Toho ale budou mraky...)Jaké adresáře jsou vytvořené "automaticky" (/home) a jaké dynamicky (/dev/dsp - mknod snad?),
4)Třeba to znamená, když se vypisuje seznam souborů v adresáři, co to tam je (l|d|c),
5)Kde mám hledat logy.
Je toho moc, teď jsem zrovna zjistil, že u instalace to taky není sranda = jeden z bodů by mohl být "jaké jsou soubory používané jako vstupní data v linuxu" - a byly by to zdrojáky, archívy a rpmka (+ deb atd.). Instaloval jsem gammu, byl jsem překvapený z hlášky
Running autoconf... Please install autoconfpo ./configure. Ale zdá se, že i bez něj to poběží.
Ahoj,
tve prvni 4 body patří IMHO spíš do učebnice případně do článku. Osobně si pod FAQ představuji spíš otázky takovéhoto typu:
To jen tak namátkou. Myslím si, že FAQ nemohou být příliš obecné - pak by jejich rozsah vydal na samostatný článek. Je třeba najít rozumnou míru "zobecnění".
Ve světě linuxu jsem jen chvilku, přesto nešlo přehlédnout, že existují problémy, jejichž řešení je shodné napříč distribucemi (např. má poslední otázka, základní nástroje jako ping či ifconfig jsou asi všude). Naopak je celá problémů ryze specifických.
Což tedy založit v sekci FAQ podsekce jednotlivých distribucí (nejrozšířenějších, často některé distribuce vycházejí z jiných), případně podsekce typu KDE, Gnome, ...
Určitě máš pravdu bylo by lepší nějak zveřejnit seznam otázek a snad by se našel někdo kdo by na ně odpověděl.
Přidám taky jednu: Jak nastavit síť v linuxu (DHCP, pevná IP)?