plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Mezi Administrativními požadavky se objevil následující. Vkládám jej sem i s mojí odpovědí, abych předešel případným dalším nejasnostem v budoucnu.
Hlásím podivnou chybu. Zmizel mi odtud můj námět na anketu. Nevím, jestli byl chybně položen nebo v čem byl problém, ale rád bych věděl, jednak proč k tomu došlo a druhak odpovědi zdepřítomných uživatelů na mou otázku. Bylo by možné zjednat nápravu, popřípadě poslat mi na můj emil upozornění, že jsem problematický a ať odtutd táhnu (nebo cokoliv v tom duchu)? Děkuji
==============
Ahoj,
že zmizel námět na anketu neznamená, že byste byl "problematický", nebo že bychom si dokonce přáli, abyste odtud "táhl".
Redakce náměty sbírá a pak z nich ankety vytváří. Většinou je to s odstupem času, protože námětů přichází průměrně jeden denně, zatímco ankety většinou trvají dní několik.
To, že váš námět "zmizel", ve skutečnosti znamená, že jsem ho vložil do našeho seznamu námětů a odeslal do soukromé emailové konference administrátorů tohoto portálu. Ti se tam k němu vyjádří (nebo nevyjádří), a buď bude nebo nebude vybrán k tomu, aby se z něj stala anketa.
Jak už jsem zmínil výše, ne na všechny náměty se "dostane", protože jich je prostě moc. Vybíráme proto ty nejzajímavější.
Robert Krátký
Tiskni
Sdílej:
jediné vhodné řešení je, aby správci abclinuxu.cz se chytli za nos a něco s tím udělaliNapříklad? Odpovídali na _každý_ námět na anketu? Nebo nastavili odeslání automatické odpovědi? První případ je nereálný. Už takhle mám co dělat s tím, abych odpověděl na všechny požadavky, na které (si myslím, že) je _nutné_ odpovědět. Druhý způsob je nežádoucí, protože většina lidí _nechce_ dostávat email kvůli každé prkotině. Takže jak bychom se měli chytnout za nos? Kromě toho, že bych připsal vysvětlující odstaveček přímo na stránku s administrativními požadavky (což jsem udělal) a k tomu bych ještě vložil svou obšírnější odpověď do blogu, aby to bylo co nejvíce na očích (což jsem také udělal). --------- Možná reaguji přehnaně. Možná je to tím, že abclinuxu.cz obětuji velkou spoustu času jen proto, aby bylo co nejlepší. Takže mě pak podobně nedůvěřivý a nepřátelsky laděný přístup prostě mrzí. Když někdo obrací dobrý úmysl v alibismus, svědčí to IMHO o úpadku lidských vztahů. Lidi si nevěří a radši se podezírají z nepravostí, než aby hledali dobrý motiv - i když třeba není zřejmý na první pohled.
ad poslední odstavec:Jak jsem řekl, asi šlo o přehnanou reakci. Omlouvám se za to. Vždycky je lepší psát s odstupem pár hodin.
Zdravím,
musím se Roberta trochu zastat. Mě osobně ten "administraticní požadavek" přijde dost řekněme netaktní.
Pokud někomu píšu, snažím se o maximální slušnost a korektnost, zachovávám pokud možno "diplomatický" jazyk. Výrazy jako "táhnout od někud" IMHO do tohoto slovníku nepatří.
Ještě víc mě zaráží, že autor používá takovýto styl při prvním kontaktu. Uznávám, že je někdy třeba volit ostřejší tón, ale ten zpravidla přichází na řadu až po několika předchozích neúspěších.
Ale zas si vemte, že okolní svět není růžový, člověk si musí dávat pozor na všechny strany, aby ho někdo nenatáh, lidé na sebe moc nemají čas ... - prostě na člověka číhá hodně stresujících zážitků.
Při vší úctě, to, jaké mám problémy, by se na slušnosti, se kterou jednám s ostatními (a v psané formě zejména), nemělo projevit.
jse myslel ze to ma bejt jenom do konce mesice rijna.Jo, to já taky