Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Leoš před chvílí nasadil novou verzi Abíčka, která umožňuje (mimo jiné) i hodnotit zápisky v blogu - stejně jako bylo doposud možné hodnotit články. Doufáme, že to přispěje k tomu, aby se čtenáři mohli snadněji zorientovat v materiálu, který se v sekci blogy objeví.
A já teď řeším otázku vzhledu toho hodnocení. V současné době máme "teploměr", který ukazuje na stupnici od 0 do 3, jak si článek/zápis stojí. Hodnocení se provádí kliknutím přímo na hodnotu u té stupnice. To celé se pro blogy moc nehodí, protože uživatelům s menším rozlišením obrazovky se ten teploměr nemusí vejít mezi levý a pravý sloupec (u článků to nevadí, protože tam pravý sloupec není).
Proto uvažuji o tom, že bych teploměr zrušil a zavedl nějakou nudnější formu, která se však bez potíží všude vejde. Vadilo by to? Byla by to velká škoda? Já myslím, že by to bylo celkem jedno - hlavně aby to fungovalo. Ale radši se ptám...
Zároveň Leoš zmínil, že bychom mohli změnit hodnocení z bodového na procentuální. 0 procent špatný článek, 100 procent bezvadný. Mohlo by to být srozumitelnější. Přeci jen ne každému je na první pohled jasné, jestli je dobrá známka 3 nebo 1...
Tiskni
Sdílej:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Na niektorých serveroch majú "radiobuttony", inde majú hviezdičky, inde majú iné prvky. Na ABCLinuxu by to mohli byť malé obrázky tučniakov . Zľava doprava by mali tučniaci hodnoty 0,1,2,3,... Možno by to zaberalo menej miesta ako teplomer.
Na hlavnej stránke blogov by sa potom mohlo hodnotenie zobrazovať len číslom
To bude mít čtenář možnost určit na kolik procent se mu článek líbil?Tak to bylo myšleno.