Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Po dlouhé době jsme resuscitovali měsíční zpravodaj AbcLinuxu.cz. Dříve vycházel relativně pravidelně, pak jsme mu začali říkat „nepravidelný zpravodaj“ a pak odumřel úplně. Tak teď je zpět!
Ve středu 11. února jsme na AbcLinuxu.cz vydali článek Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax. Možná jste ho četli. Pokud ne, udělali jste dobře. Byl to totiž plagiát. Původním autorem článku je Jiří Eischmann a byl psán pro LinuxEXPRES.cz, kde také vyšel. Nyní je článek nahrazen původním textem od původního autora. Jděte si ho přečíst teď – je mnohem lepší, než jak ho předtím zmrvil plagiátor Miroslav Buj(na). Následuje několik odstavců mého znechucení nad plagiátory všeho druhu, včetně ukázek e-mailů, které měl tento konkrétní exemplář tu drzost posílat.
Již několik měsíců se postupně utvrzujeme v názoru, že by AbcLinuxu.cz potřebovalo nový kabát. Máme docela konkrétní představu, ale rádi bychom ji prohnali přes uživatele. Vycházíme především z přesvědčení, že stávající vzhled a HTML kód již nejsou optimální a brzdí abíčko v rozletu. Jak to vidíte vy?