Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
+1 ...tak tak ...jinak stávající vzhled abíčka mi vyhovuje, dokonce bych snad ani nic neměnil
co nejméně AJAXu (a JS obecně), pokud možno se vyvarovat "rozbalovátek" (pull-down)Třeba já ajax a js vítám. Neřekl bych, že stránky abclinuxu svým javascriptem obtěžují uživatele. Pro přidání komentáře, editací blogů, atd by se klidně mohl používat ajax a javascript.
Ja mam pripomienku k 4. bodu druheho zoznamu:
uspořádat logicky obsah (na úrovni HTML)
ABC dnes pouziva 3-stlpcovy layout. Bezne riesenie toho layoutu vedie vo vyslednom HTML kode, k tomu, ze je obsah az za menu. Riesenim sa zda byt Holy Grail. Chcem pripadneho kodera upozornit, ze aj toto riesenie ma zavazny bug.
Chcem pripadneho kodera upozornit, ze aj toto riesenie ma zavazny bug.Zajímavé je, že se tento bug projevuje (a to úplně stejně) v IE i ve Firefoxu. I když, nebylo by to poprvé (ten "bottom-pozicovací" bug se nicméně projevoval v každém prohlížeči trochu jinak). Opera špatným chování Holy Grail netrpí.
ABC dnes pouziva 3-stlpcovy layout. Bezne riesenie toho layoutu vedie vo vyslednom HTML kode, k tomu, ze je obsah az za menu. Riesenim sa zda byt Holy Grail.Ale jen na první pohled. Abc používá plovoucí třetí sloupec, tj. takový, který nesahá až na spodní konec stránky. Holy Grail layout je tím pádem bohužel nepoužitelný.
Velice bych uvital pevnou sirku strankyPevná šířka stránky je prasárna. Proč mi někdo chce vnucovat jeho správné rozlišení?
Knížky mají různá rozlišení, můžete si během čtení změnit její velikost, rozměry, u knížky si můžete během čtení zvětšit písmo?
Ano, smysl to u knížek rozhodně má. U webu je samozřejmě taky dobré nezobrazovat 300 znaků na řádek, ale mít nějaký rozumné limity, ovšem dělat to pevnou šířkou sloupce je pěkná prasárna, protože tím vůbec nerespektujete odlišnosti webové stránky a počítačového monitoru od papírové knížky.
AbcLinuxu je jeden z poslednich webu, u kterych citelnost zavisi na sirce okna prohlizece.Myslel jsem jeden z poslednich, ktere navstevuji.
Pokud jde o zmenu sirky smerem dolu, tak tam se da bud pro mobilni zarizeni udelat jina verze sablony a nebo zvolit reseni, kdy je design flexibilni jen pro zuzovani a do sirky se zasekne na nejake pevne sirce rozumne pro citelnost lidskym okem.Ne, jde mi o přesný opak tedy o situaci kdy se mi někdo snaží vnutit tu jeho správnou maximální šířku...
Právě argumentovat novinami a porovnávat ho s dynamickou šířkou stránky napovídá o absolutní ztrátě argumentů. Nudle (novinové sloupky) se čtou (a oči ničí méně) daleko lépe, než prasárna s šířkou 1600px.
Ještě bych prosil uvést značku a cenu. LOL.
Já se přidám, EIZO S2100 1600x1200. Cena - hodně, ale oči mám jenom jedny. Rozhodně raději čtu dlouhé řádky, něž abych roloval nudle.
Zalezi na zpusobu pouziti. Mam dve full HD zobrazovadla a proste jsem se naucil, ze webovej prohlizec nemam maximalizovanej ale mam dva vedle sebe s mirnym presahem, Nemuzu si to vynachvalit. Mimochodem v Mac OS je u safari normalni, ze kdyz se ma maximalizovat, tak nikdy nebude sirsi nez je potreba pro danou stranku.
Naopak u pevné šířky se dá s jistotou říci, že někde čitelná nebude, protože budete muset neustále rolovat stránku sem a tam.Jsou zusoby, jak stranku nechat skalovat do mensi sirky a nastavit ji jen horni limit.
A jinde bude jen hůř čitelná, protože bude mít zbytečně krátké řádky a text bude úzká nudle, což se také čte špatně.Navrhoval jsem snad nekde design o sirce 100px?
Pokud jste to ještě nezaznamenal, i web s pružnou šířkou může být udělán tak, aby délka řádku nepřesáhla nějakou rozumnou mez. Předpokládám, že tohle máte na mysli když píšete o "čitelnosti".Tak si zkuste na soucasnem abicku otevrenem v plne maximalizovanem okne na 1680x1050 zvetsit text tak, aby mel rozumny pocet znaku/radek.... musite jit do naprosto uchylnych velikosti pisem, abyste toho dosahl. Ja chci mit okno prohlizece maximalizovane i na velkych monitorech, protoze kdyz na strance neco ctu, tak me ten jeji zbytek pokryty pozadim odstinuje od oken pod tim, ktere by mohly odvadet moji pozornost. Kdyz si na takovem monitoru otevru Roota, jsem naprosto spokojeny s tim, ze kolem je hodne cerne. Zakladem je uvedomit si, ze white space je soucasti designu, ne omylem prazdne misto na obrazovce... Soucasny design abicka je na druhe zminovane filosofii postaven, tak jsem doufal, ze jeho dalsi generace to spravi. Bohuzel :/
Zakladem je uvedomit si, ze white space je soucasti designu, ne omylem prazdne misto na obrazovce.Jistě, a proto si lidé kupují širokoúhlé monitory, aby měli na webu ještě více ještě bělejšího místa.
No samozřejmě. Není nad to mít okno prohlížeče přes celý 30" monitor s rozlišením 2560 × 1600 pixelů a stránku samotnou mít jako uzoučkou nudli v jeho pětině uprostřed. Geniální. Úžasné. Nepřekonatelné!
Klasičtí typografové to vědí: proto mají výrazně jinou šíři sloupce novinové články, inzeráty a matematické monografie.To sice maji, ale nejaky horni limit dodrzuji vzdy.
To sice maji, ale nejaky horni limit dodrzuji vzdy.To zajisté. Lidstvo totiž za dobu své existence vysázelo jen konečně mnoho odstavců, z nichž každý měl konečnou šířku. Takže evidentně existuje číslo, které shora omezuje šířku všech kdy vysázených odstavců. Takový limit určitě všichni dodržují. Nemají úniku – sami jsme si ho tak nadefinovali
Nejak moc nechapu, proc mas prohlizec maximalizovany, kdyz text uvnitr chces mit mensi nez je sirka prohlizece. To se ti pak libi ty mezery na krajich nebo co?
Muj prohlizec ma tak akorat velikost, ktera mi vyhovuje - sirka u niz je text pro me nejcitelnejsi. Nevim, proc si to tak treba nezaridis ty - budes to mit perfektne podle svych predstav a nikomu tuto predstavu nebudes vnucovat.
Nejak moc nechapu, proc mas prohlizec maximalizovany, kdyz text uvnitr chces mit mensi nez je sirka prohlizece. To se ti pak libi ty mezery na krajich nebo co?Jiste ze ano. Ja totiz nemam velky monitor proto, abych na nem mel za kazdou cenu co nejvic oken. To nedava zadny smsyl. Ja mam velky monitor proto, abych to vyuzil ve vecech jako je IDE ci graficky editor a v prohlizeci se soustredil na to, co ctu. Proto si rad zbytek plochy "prekryju" pozadim. Pokud potrebuju koukat na nejakou referenci nebo manual, dam si to na druhy monitor a nebo si otevru dalsi okno velikostne uzpusobene (abych krom toho manualu videl i neco jineho). Jenze o tom se tu nebavime, bavime se o Abicku. Nechapu lidi, co chteji mit okno prohlizece a vedle toho IM nebo neco... tak bud neco ctu a nebo s nekym chatuju. Kdyz neco ctu, tak chci o novych zpravach v chatu byt sice informovan, ale kvuli tomu nemusim na to okno furt civet.
Tak proč máš proboha roztažené okno přes celou obrazovku. Když si maximalizuju okno, tak počítám s tím, že bude jeho obsah zabírat celou obrazovku. U seznamu kontaktů v IM třeba nechci, abych je měl přes celou šířku, tak si IM klienta nemaximalizuju. Je to tak těžké?
zoomovat text, aby nemel milion znaku na radekNa to, že neumíte číst, odpovídáte celkem k věci. Za domácí úkol spočítejte, kolikrát bylo v této diskuzi zmíněno, že plovoucí layout neznamená, že budou řádky příliš dlouhé, ale kolikrát zde padlo i to, jak se to zařídí. Dokonce u plovoucího layoutu můžete délku řádky omezit, u pevného layoutu ne. Pokud bude mít někdo hodně malé písmo, může mít v pevném layoutu určeném pixely opravdu příliš dlouhé řádky. V plovoucím layoutu bude mít pořád třeba 80 znaků na řádek, ať má okno jak chce široké a písmo jak chce malé.
Aha, takže děláte web pro lidi, co mají přesně rozlišení 1024×768, maximalizované okno prohlížeče a po stranách nemají žádné panely. To ale není žádných 98 %, to je nanejvýš 30 %.Co to tu zase vymyslite? Tech 1024 jsem prece myslel jako spodni hranici. Tzn. web takovy, aby nemusel scrollovat nikdo, kdo ma toto rozliseni a vetsi...
V plovoucím layoutu bude mít pořád třeba 80 znaků na řádek, ať má okno jak chce široké a písmo jak chce malé.Vy byste si mel udelat poradek v tom, co obhajujete. Pocatek diskuse byl v tom, ze jsem navrhl odklon od soucasneho reseni layoutu na Abicku, za coz me tu zacali vsichni kritizovat a tvrdit, ze je to tak OK -- ale to nesplnuje to, co tu pisete. Layout abicka nezajisti konstantni pocet znaku na radek, pokud do toho ja jako uzivatel nevstoupim zmenou velikost pisma nebo okna prohlizece. A to je proste humac. A ted mi tu vypravite o "plovoucim" layoutu, ktery to zajisti a proti kteremu ja bych nic nemel (pokud myslite pevne danou sirku stranky v em), ale o kterem tu puvodne rec nebyla. Takze o co vam jde? Chcete mit layout, ktery se roztahuje s oknem prohlizece nebo ne?
Co to tu zase vymyslite? Tech 1024 jsem prece myslel jako spodni hranici. Tzn. web takovy, aby nemusel scrollovat nikdo, kdo ma toto rozliseni a vetsi...Původně jste argumentoval pohodlností čtení. Možnost číst bez posouvání je pouze jedna věc, ovlivňující pohodlnost -- další je třeba to, že nemám řádky zbytečně krátké a nemusím na další řádek přeskakovat po každém druhém slově. Vy vidíte jenom spodní hranici, ale ona existuje i ta horní...
Vy byste si mel udelat poradek v tom, co obhajujete. Pocatek diskuse byl v tom, ze jsem navrhl odklon od soucasneho reseni layoutu na Abicku, za coz me tu zacali vsichni kritizovat a tvrdit, ze je to tak OKOn není zas takový problém si ten původní příspěvek přečíst. Píšete tam:
Velice bych uvital pevnou sirku strankyPod pevnou šířkou stránky si každý představí to, že ať uživatel s prohlížečem dělá co chce, vlastní obsah stránky bude mít na obrazovce stále stejnou šířku. Já jsem se několikrát ptal, co přesně tou pevnou šířkou myslíte, ale vy jste nenapsal nic o tom, že je to něco jiného než pevná šířka v pixelech. Já jsem rozhodně neobhajoval, že je správné, když se současné Abíčko na šířku roztahuje donekonečna.
A ted mi tu vypravite o "plovoucim" layoutu, ktery to zajisti a proti kteremu ja bych nic nemel (pokud myslite pevne danou sirku stranky v em), ale o kterem tu puvodne rec nebyla.Já o něm mluvím celou dobu. Tedy až na takový "detail", že nepožaduju pevnou šířku v
em
, ale šířku, která je zdola a shora omezená minimálním a maximálním počtem znaků na řádek textu. (Což je od té vaší šířky v em
celkem vzdálené, protože se např. může zastavit natahování sloupce s hlavním textem a šířka se přidá přidáním dalšího sloupce nástrojů -- z layoutu 1+1+1 se stane 1+1+2, nebo se hlavní text zalomí do více sloupců apod.)
Takze o co vam jde? Chcete mit layout, ktery se roztahuje s oknem prohlizece nebo ne?Ano, chci. A speciálně pro vás k tomu dodávám, že z toho vůbec neplyne, že by se měly řádky textu roztahovat nebo smršťovat neomezeně.
ideálne definovať XML pre jednotlivé časti portálu a XSLT pre jednotlivé skiny, generujúce potrebné šablóny. A ešte lepšie, užívateľské nastavenie skinu pre každú časť portálu zvlášť
Nikdy
Nikdy XSLT, nesnasim ho, fuj. Navic by to melo velky dopad na vykon.
jednak XSLT by bolo iba offline (t.j. vygenerovali by sa ním príslušné html šablóny, tie vaše šialené .java súbory, css, javascript, ...) a jednak by XSLT tvorili tí, čo by chceli dosiahnuť nejakú zmenu v designe ty len spustíš, pozrieš výsledok a zahodíš (prípadne)
98%
Dříve se říkalo, že 98% lidí používá Explorer a tudíž nemá cenu "optimalizovat" pro nic jiného. Jo, a ještě dříve, kdysi dávno, volilo 98% lidí Hitlera.
+1
ve flamu pevný nebo přizpůsobivý layout jsem za 2 různé CSS styly......
a podle mých zkušeností (všech 6 spolubydlících na privátě, rodiče i tři sourozenci doma) většina lidí používá internetový prohlížeč maximalizovaný v absolutní většině případů.... Vlastně jsem nikoho na vlastní oči neviděl používat nemaximalizovaný prohlížeč (nepočítám sidebar a občasnou copy and paste práci z prohlížeče do writeru), tím nechci říct, že to lidé nedělají, jen vyslovuji doměnku, že většina z nich to nedělá...
Jo, aby to bylo trošku relevatní, tak doma máme 3x 22", 3x 15,4" a 1x 10", na privátě 2x30", 3x 22", 1x19" 5x 15,4" a 1x10"
Jak 2 styly?
Plovouci a s sirkou:
400px, 600px, 700px, 800px, 900px, 1000px, 1100px, ...
A to nemluvim o tech, kteri preferuji liche sirky ...
To by chtělo mít všechny obrázky v SVG :-)
ja kdyz jsme na webu, tak u toho vetsinou neco delam - napriklad na tom webu hledam informace, ktere zaroven pouzivam v textovem editoru, teminalu, kdekoliv... proc bych mel proboha porad prepinat okna? od toho mam sirokouhly monitorTak kdyz to tak delas vetsinou... ja to delam v minorite pripadu, takze si rozlozeni oken pro ten pripad uzpusobim. A nebo nejde o editor, ale IDE jako treba Eclipse a to se vcetne prohlizece vedle sebe dost dobre nevejde... Na to mam pak druhy monitor.
Reakce na tomto webu neberu jako bernou minci, protoze jeho osazenstvo ma k reprezentativnimu vzorkku spolecnosti dalekoa ktery web prosim poskytuje reprezentativnejsi vzorek pro volbu designu abicka?
Tak kdyz to tak delas vetsinou... ja to delam v minorite pripadu, takze si rozlozeni oken pro ten pripad uzpusobim.pokud si ale designer webu myslel ze je chytrejsi nez ty, prizpusobit si toho moc nemuzes
Zejména pokud jde technologicky adresovat všech 100%, ale "my jsme řekli ne".Ze lze adresovat 100 %, to aspiruje na demagogii dne... ale omlouva te to, ze jsi to psal rano. Cloveku vetsinou chvili trva, nez se probere...
Problém dlouhých řádků je hlavně v tom, že se člověku pak špatně hledá druhý řádek, kde text pokračuje. To u komentářů ale moc problém není, protože ty se vejdou na pár řádků.Obecne je problem ten, ze clovek musi mnohem vice tekat ocima, kdyz ten text cte.
člověk pak preferuje takovou, při které je místo na stránce efektivně využito a nemusí např. zbytečně používat kolečko myši.Zas tohle efektivni vyuzivani mista a la beda jak bude na strance jedine misto prazdne
A tak narážím na problémy třeba když chci dát na stránku široký obrázek.A proc chces na stranku davat obrazek sirsi nez je text? Tak snad ho prizpusobis sirce a pokud je potreba, aby ho nekdo videl ve vetsim, das odkaz na plnou verzi.
ktery byl vyzkumy prokazan jako hranice citelnosti textu (tedy zhruba kolem tech 80)Nechci vám do toho kecat, ale mám maximalizovaný Iceweasel na 1280*1024, písmo DejaVu Sans 15. Vybral jsem několik reprezentativních řádků a prohnal wc -c. Výsledek? Mezi 130 a 140 znaky. A čte se mi to dobře. Experimentálně jsem si hranici zkusil ověřit a u mě je kolem 200 znaků/řádek.
Tohle zni jako rozumne reseni, zvlaste pokud byste si v konfiguraci mohli zmenit tuto hodnotu pro sloupecek obsahem.
min-width
, případně povolit webdesignerovi zvážit, zda omezené maximální délky řádku je natolik zásadní funkce, aby se ve starém prohlížeči nedal web používat i bez ní?
Ja totiz nemam velky monitor proto, abych na nem mel za kazdou cenu co nejvic oken.
No to ja taky ne. Nikde jsem netvrdil, ze mas mit vice oken, ale ze si velikost okna prohlizece mas upravit tak, aby ti sirka vyhovovala. Je totiz prece uplne jedno, jestli mas okraje uvnitr nebo vne okna. Rozdil je ale v tom, ze ostatnim nenutis "jedinou spravnou sirku (tm)"
To sice maji, ale nejaky horni limit dodrzuji vzdy.O tom, že by neexistoval horní limit, tady nikdo nemluví.
Ano, majitel webu by měl vědět lépe než průměrný uživatel, co je pro něj dobré. A už vůbec bych nebral vážně ortodoxní linuxáky .
když máš dva monitory -- taky si prohlížeč neroztáhneš přes oba dvaŠkoda, že tady nemám digitál
Pevná šířka stránky je prasárna. Proč mi někdo chce vnucovat jeho správné rozlišení?mi přijde zvláštní, že bys měl prohlížeč roztažený přes dva monitory. Nebo si libuješ v obludně dlouhých řádcích?
Na velkých monitorech lidé nemívají okna přes celou plochu -- proto mají velký monitor, aby tam mohli mít více oken (třeba web + IM)....coz je IMHO naprosta blbost. Viz. muj komentar vyse.
takže se konečně od layoutů s pevnou šířkou přechází k layoutům s pružnou šířkou.Kde?
To je lež a lunetic mýtus.
Proč argumentujete flashem, když diskutujete static vs dynamic design? Prokazatelně je statická šířka právě doménou webů, které nekašlou na usera. Tím ale neříkám, že se nedá nějak detekovat šířka a podle toho rozvrhnout layout, ale statická šířka sloupce s obsahem má svůj smysl a právě na moderních webech.
Prokazatelně je statická šířka právě doménou webů, které nekašlou na usera.Když prokazatelně, tak to jistě můžete prokázat. Já jsem si zkusil otevřít Seznam, Centrum, Aktuálně a Ihned. Seznam má plovoucí šířku -- a čte se mi dobře. Centrum má pevnou a má úzké sloupce -- čte se špatně. Aktuálně má pevnou šířku, a nevejde se mi do okna. Ihned má pevnou šířku a do okna se sotva vejde, kdybych měl lištu záložek jen o fous širší, už se nevejde. Čím to, že z náhodně vybraných mají všechny weby s pevnou šířkou problémy s použitelností?
Seznam je vyhledávač, podívejte se na Novinky.cz, zpravodajství seznamu, má samozřejmě statickou šířku. Každý normální zpravodajský web má statickou šířku a ještě sloupcovou sazbu. Na 1280x1024 to vypadá všechno v pohodě, nevím co máte, asi subnotebook. Cokoliv menšího je u mě mobilní obsah. A ten například zrovna Aktuálně generuje nejlépe z českých zpravodajských webů. A abclinuxu se na mobilu nedá číst vůbec.
Abclinuxu se na mobilu čte naprosto úžasně. Je fakt, že chvíli trvá než na homepage odscrolluju články, když se chci podívat na poradnu a blogy, ale pak se prohlizi krasne. Opera mini dokonce krásně zarovnává text, přesně na displej. A automaticky poskakuje do stran ve vláknech.
Abclinuxu se na mobilu čte naprosto úžasně.Jak na kterém. Když se mi načtená stránka rozdělí na padesát kousků (z čehož dva kousky jsou reklama) a k obsahu se musím proklikávat přes sedm jiných částí stránky, tak úžasné mi to nepřijde.
Když prokazatelně, tak to jistě můžete prokázat.typo.cz, designportal.cz, font.cz, http://www.pixy.cz/pixylophone/, http://www.alistapart.com/ ... najdete mi web orientovany na profesionalni webdesign, ktery je delany stylem abicka.
musime abicko nechat rozplacnuteO rozplácnutém Abíčku tady píšete jenom vy a Jan "Lunatik" Pinkas. Všichni ostatní chtějí pružný layout.
D Odbornik promluvil...Áno, už som si (pri tých príspevkoch o fixnej šírke) všimol, že "odborník" prehovoril. ;)
Jsem proti. Mám velký monitor (asi jako většina lidí), tak proč koukat na nudli uprostřed pozadí?
Taky jsem proti, nevidím v tom výhody.
Velice bych uvital pevnou sirku stranky a pevne doufam, ze odrazka "neplýtvat prostorem, využít místo" neni obhajobou soucasneho stavu v tehle oblasti.Je to tak myšleno. Rozhodně nechceme nudli s pevnou šířkou. Ale chtěl bych dát k článkům možnost nastavit šířku sloupce textu podle uživatelova přání.
Mám radši plnou šířku stránky a přejiždím očima, než úzké technické články s nelogicky zalomenými příklady kódu a dat. Nebo ještě hůře - mizející pod jinou komponentou stránky.
Velice bych uvital pevnou sirku strankyTak doufam ze jsme se vsichni zasmali nad timto vtipem a nechame to lezet nekde hluboko na dne v kosi. Zdenek
6+ sekund na jednoduchý update jednoho řádku je fakt moc.Ábíčko běží na kalkulačce od Casia?
<script>
nemá nastaven atribut defer
na true
, nemůže pokračovat ve zpracování stránky, ale musí počkat na načtení a provedení skriptu. Ve skriptu totiž může být např. document.write()
, což samozřejmě zcela změní zpracování stránky.
defer
to může sdělit i prohlížeči.
Problem ale IMHO nebude v abicku, ale v nejakem externim javascriptu. To uz mi kdysi nekdo vysvetloval, ze firefox zobrazuje nekdy posledne nacteny server, prestoze aktualne ceka na nejaky jiny server. Mozna by se to dalo v diskusi najit.
A co nové logo, bude, bude?
Vsadím se, že za reklami nemá Ábíčko ani korunu.
Opravdu, nebo sis jej vynasobil pocet clanku prumernym honorarem? Myslim, ze ani Robert nema 100% presne informace o celkovych nakladech. Holt Abicko uz davno neni webik ziveny z prodeje tricek
Moznost vlastniho CSS urcite zustane zachovana
domovská stránka abíčka by redesign zasloužila, ale může to být taky hřeb do rakve (viz. root.cz) ... ano: hlavně jednoduchý střízlivý design (nejsem příliš příznivcem portálů s nastavitelným obsahem např. jako je bbc.co.uk, ozvučených flešů a tlačítek "Skrýt sloupec") ...
Přesně. Taky chci co nejméně nastavitelného obsahu. Někde se to hodí, ale přesouvat obsah sem a tam to ne.
No já spíš myslel přesouvání obsahu po stránce. Nastavení, kolik budu mít příspěvků na stránce, bych určitě přivítal.
ale může to být taky hřeb do rakve (viz. root.cz)Což redesign, ale tohle už je moc (vizte přílohu).
A co tak niekolko CSS profilov? Staci vymenit len link na CSS subor a je mozne kompletne prehodit layout na taky, ktory konkretnemu uzivatelovi bude vyhovovat, kedze kazdy preferuje nieco ine.Tak je to už teď (jen pro registrované).
Jak psal Robert, soucasny HTML zdrojak nevyhovuje a je potreba jej prekopat. CSS s tim nic neudela.
Nejvíce bych ocenil verzi pro mobilní telefony. To jsou mé nápady, které mě zrovna napadly. Časem možná napíšu více.
Nynější vzhled mi nevadí. Trochu mi vadí ten editor příspěvků, ve kterém toto právě píšu. Trvá dlouho, než se načte a zobrazí. Vadí mi nedostatek kvalitních článků. Myslím, že to bývalo lepší. Nevím ale, co s tím dělat.
Trochu mi vadí ten editor příspěvků, ve kterém toto právě píšu. Trvá dlouho, než se načte a zobrazí.Myslite ten novy, uzasny wysiwyg editor (co je na webu wysiwyg nechapu
Vadí mi nedostatek kvalitních článků. Myslím, že to bývalo lepší. Nevím ale, co s tím dělat.Napsat je?
Myslite ten novy, uzasny wysiwyg editor (co je na webu wysiwyg nechapu)? Da se vypnout v nastaveni, nastesti
![]()
Jo, já vim. Ještě jsem to však neudělal.
Vadí mi nedostatek kvalitních článků. Myslím, že to bývalo lepší. Nevím ale, co s tím dělat.
No, můžu to zkusit. Ale nevim co vim a ostatní ne.
Podla mna je sucasny design abicka skvely. po vsetkych tych graficky preplacanych strankach som rad, ked sa zastavim tu, kde si od ten vnucujucej sa grafiky mozem oddychnut a venovat sa obsahu.
Medzi dovody na novy design ktore tu boli uvedene patri nelogicke rozlozenie hlavnej stranky, nekonzistentne css a podobne... kvoli tomu pravdepodobne bude nutne design troska priohnut, ale nemyslim si, ze by bola potrebna nejaka zasadna zmena, hlavne ked citatelia si na ten stary design uz zvykli a dovolim si povedat, ze okrem vybudovanej komunity je urcite aj striedmy a staly design dovodom, preco ludia chodia sem a nie na ine preplacane linuxove weby.
Tot moj nazor, nikto s nim nemusi suhlasit, teraz spomedzi ostatnych webov vytrcate, prosim nezaradte sa do radu medzi ostatnych len preto, lebo par ukricancov by radsej malo z tohoto webu moderny, farebny a blikajuci rezanec s pevnou sirkou lebo sa im zda, ze je to moderne a cool
Keby som sa v novom layoute dokazal zbavit toho prazdneho miesta na lavo bolo by to super.Na to nepotřebujete nový styl, stačí kliknout na ten křížek "skrýt sloupec".
#ls { display: none; } #st { margin-left: 0px; border-left: none; }
A zase nam snizite prijmy z reklamy
Snizujete pocty zobrazeni reklam, coz se sleduje, stejne jako pocet navstevniku.
A ty sam sebe skutecne dokazes analyzovat jak na tebe reklama pusobi?
Navic, nektere reklamy jsou vtipne, rozumne, nevtirave ... apod. Nemuzes je hazet do jednoho pytle. Timto hazenim do pytle pak odbouravas jediny prijem serveru zatimco zvysujes naklady (zatez serveru).
Takze je pro nej mnohem vyhodnejsi, pokud si takovou reklamu zakazu
To je sice pekne, ale zadavateli reklamy se tezko vysvetluje, ze fakt, ze ma malo zobrazeni je vlastne dobre a proto by mel platit vic penez.
Nemuzes je hazet do jednoho pytle.a ja jsme je snad hazel do jednoho pytle?
To je sice pekne, ale zadavateli reklamy se tezko vysvetlujeja mu to nastesti nemusim vysvetlovat. je vcelku jeho problem, zda to chape nebo ne
a mu to nastesti nemusim vysvetlovat. je vcelku jeho problem, zda to chape nebo ne
Uvedomujes si, v jake je situaci AbcLinuxu? Kdo penize dava a kdo prijima?
Pravo na to samozrejme mas. Jen myslim, ze zobrazeni reklamy je tak trochu forma oplaceni toho, co nam abclinuxu poskytuje. Ale tak je samozrejme mozne, ze posilas penize AbcLinuxu primo na ucet nebo tak neco ...
Je sice super, jake mas vypracovane teorie o tom, co je vlastne pro zadavatele reklamy efektivnejsi a vynosnejsi, ale my se tu stale bavime o tom, jak pomoct abclinuxu. A pravda je takova, ze neco dostane abclinuxu i kdyz ji kvuli sve banerove slepote nebudes vnimat.
Ja ti to nevnucuji, jen si nemyslim, ze je tohle priklad, ktereho by mely nasledovat masy uzivatelu.
Mas dva druhy plateb za reklamy
- platba za proklik - tady se meri primy ucinek efektivity reklamy jednoduse podle konverzniho pomeru. Daji se tak snadno odhalit i proklikavaci podvody.
- platba za zobrazeni - spis jde o ten psychologicky ucinek. Efekt reklamy je velmi obtizne meritelny a spis dlouhodoby nez okamzity.
BTW, proc ma vlastne ty reklamy blokovane, kdyz jak jsi sam rekl, jsi bannerslepy a tak te tedy nemuzou obtezovat?
- platba za zobrazeni - spis jde o ten psychologicky ucinek. Efekt reklamy je velmi obtizne meritelny a spis dlouhodoby nez okamzity.v kratkodobem horizobntu ano, ale pokud zjisti, ze jim ty zobrazovane reklamy neprinaseji pozadovany efekt, investuji penize jinak
BTW, proc ma vlastne ty reklamy blokovane, kdyz jak jsi sam rekl, jsi bannerslepy a tak te tedy nemuzou obtezovat?protoze nesnasim flash obecne a povoluji ho jen na zaklade whitelistu (youtube a par dalsich) pripadene ho vubec neinstaluji a protoze na mobilnich zarizenich setrim plochou displeje i bateriemi
Pokud se někdo ohání „solidaritou“ s provozovatelem komunitního webu, tak já říkám, že mu oplácím tvorbou obsahu. Když napíšu atraktivní zápisek/zprávičku/komentář, tak tím provozovateli přinesu řadu čtenářů, co si svůj mozek dobrovolně vymýt nechají a za které dostane zaplaceno.
Možno je to naopak. Reklamu blokujú tí čo by na ňu nikdy úmyselne neklikli. Klikli by na ňu iba ak omylom. Čiže u takýchto ľudí je každý klik "planý" lebo sa vždy jedná o omyl. Ak máme skupinu ľudí s rôznou toleranciou reklamy a odstránime z tejto skupiny ľudí ktorí blokujú reklamu, dôjde tým z hľadiska klikov k "zkvalitneniu" tejto skupiny čo je pre inzerenta výhodnejšie. Blokovanie reklamy je teda prínosom pre inzerentov.Hezká teorie, ale v reálu to tak neplatí. Prostě se prodává počet zobrazení neboli imprese podle píár linga.
Technický pohled: display:none na obrázku nezpůsobí, že jej prohlížeč nestáhne. Takže k žádnému snížení naměřeného počtů zobrazení reklam nedojte. (Nebo snad reklamní javaskripty zkoumají vlastnost display?)
Morální pohled: Samozřejmě že se jedná o nepěknou věc (někdo tomu říká podvod, někdo naivita a nepoučenost zadavatele reklamy ohledně fungování webu), na kterou se přijde při celkovém vyhodnocení účinnosti reklamy. Na druhou stranu i samotná reklama je dle mého názoru neetická záležitost. V podstatě se jedná o výměnu možnosti přečíst si Ábíčko za možnost nechat si vymýt mozek. A tohle je podle mě příliš vysoká cena.
1) Hmm, zkousels to s tim display:none? Nejsem si jisty, ale rekl bych, ze mozna prohlizece objekty s display none ani nenacitaji.
2) Jinak jde ale viditelnost velmi snadno overit pomoci "prochazky po DOM". Takze pokud neplati 1), tak nejspis plati 2)
1) zkoušel a třeba Firefox 3.0.5 takový obrázek stahuje. Naopak Opera 9.63 ne (ale už jej nestáhne, když má být viditelný pro tisk).
2) Šlo by, ale pochybuji, když neumí ani pracovat bez document.write().
Bod 2) nechapu. Na co document.write()?
Je to podvod…
Podvod koho na čem? Že nepoužívám zdarma rozdávaný výrobek způsobem, jakým zamýšlel výrobce inzerent?
Pohlavkuje vás někdo za to, že si v Metru vyluštíte křížovku, ale už si nepřečtete reklamu? Že při televizní reklamně se nevěnujete obrazovce?
Pokud je stahne, ale nezobrazi, tak to ma neprijemny efekt snizeni efektivity reklamy. Pokud se ani nestahne, pak to ma neprijemny efekt snizeni masoveho dopadu reklamy (na poctu zalezi). Obe varianty nas poskozuji. Jasne, chapu, to je vam putna. Kazdopadne ale nemame nejmensi zajem si ublizovat zavadenim funkci typu Nastaveni na schovani leveho panelu, jak tu nekdo navrhoval.
Jinak pokud jde o reklamu, mas dost extremisticke nazory. Doporucuju vyhloubit si zemljanku nekde v tajze a vyhybat se civilizaci, protoze ta je uz par tisic let postavena na sebepropagaci, tedy reklame, tedy dle tebe vymyvani mozku. Pri baleni zenskych predpokladam taky na sebe hazis spinu, ne? V praci pri jednani o zvyseni platu vyjmenovavas vsechny sve neuspechy, ze? Pochvalit se je prece podle tebe neeticka zalezitost. No, snad jsem ti trosku otevrel oci. Reklama jako samotna je forma sebepropagace. Nekdy muze byt stupidni, ale z toho nevyplyva, ze vsechna reklama je neeticka a ze jde o vymyvani mozku.
Kazdopadne ale nemame nejmensi zajem si ublizovat zavadenim funkci typu Nastaveni na schovani leveho panelu, jak tu nekdo navrhoval.
Buď to, nebo verze čitelná i na displejích o šířce pod 800 pixelů.
Posli patch proti aktualnim CSS souborum. Ja ani Robert nejsme designeri
Následující patch způsobí, že na zařízeních majících 100 a méně znaků na řádek (a podporující CSS media queries) se levý sloupec vykreslí před hlavní obsah.
Nacpat ho dolů není pomocí CSS tak jednoduché. Někdo, kdo tomu rozumí, by to znásilnit asi dokázal. (Samozřejmě, že když si řekneme, že hlavní obsah je důležitější, tak je lepší jej strčit přímo v kódu výše, než dělat opičárny s CSS).
--- layout.css.old 2009-02-04 14:36:48.000000000 +0100 +++ layout.css 2009-02-04 14:35:19.000000000 +0100 @@ -1212,3 +1212,21 @@ .cleaner {clear:both} +/* Uzka zarizeni */ +@media screen and (max-width: 100ex) { + .obal_ls { + float: inherit; + width: inherit; + } + + .st { + margin-left: inherit; + margin-right: inherit; + padding: inherit; + } + + .menu { + /* TODO */ + } +} +
Následující patch způsobí, že na zařízeních majících 100 a méně znaků na řádek (a podporující CSS media queries) se levý sloupec vykreslí před hlavní obsah.
diky
Samozřejmě, že když si řekneme, že hlavní obsah je důležitější, tak je lepší jej strčit přímo v kódu výše, než dělat opičárny s CSS
a o tom je tento blog
Opět se odvolám na CSS media queriesK tomu se ovšem sluší dodat, že to funguje jen v nejnovějších Operách, v betaverzích FF 3.1 a v Safari/Chrome pokud neměníte velikost prohlížeče.
Vzhledem k tomu, že se jedná o zpětně kompatibilní rozšíření, tak jeho použitím není co zkazit.
Mimochodem, jak mám uzávorkovat neměnění velikosti prohlížeče? Co vím, tak v opeře to funguje i se změnou.
Vzhledem k tomu, že se jedná o zpětně kompatibilní rozšíření, tak jeho použitím není co zkazit.Není jím co zkazit, ale zatím nemůžete počítat s tím, že tím něco zachráníte.
Mimochodem, jak mám uzávorkovat neměnění velikosti prohlížeče?Týká se to jen Safari/Chrome. Opera (asi 9.5 a vyšší) a FF 3.1 mají plnou podporu. Alespoň podle QuirksMode.org
To máte pravdu. Ale aspoň umlčíte desktopový uživatele, kteří aktualizují a kteří se přou jestli 800, nebo 1024.
Pro mobilní uživatele by měl fungovat media handheld, jenže zrovna Opera (ať už mini nebo velká) si tento přívlastek vykládá dosti svérázně.
Ale aspoň umlčíte desktopový uživatele, kteří aktualizujíA kteří používají Operu nebo Safari/Chrome. Stabilní verze Firefoxu to nepodporuje, o MSIE ani nemluvě. Takže je to vlastnost maximálně pro 10 % uživatelů, a tím neumlčíte nikoho.
Kazdopadne ale nemame nejmensi zajem si ublizovat zavadenim funkci typu Nastaveni na schovani leveho panelu,
Tady někdo navrhuje neukazovat lidem chtivým skrytého sloupce reklamu? Co takhle reklamu přemístit mimo skrývatelný sloupec?
vyhybat se civilizaci, protoze ta je uz par tisic let postavena na sebepropagaci, tedy reklame, tedy dle tebe vymyvani mozku.
To je celkem možné, ale nevím, proč by se tak museli chovat všichni (především zamýšlení příjemci reklamy).
Pochvalit se je prece podle tebe neeticka zalezitost.
To je trochu posunutý pohled. Popisujete roli vysilatele reklamy, která je zcela oprávněně odlišná od příjemce, která sleduje jiné (často protichůdné) cíle.
[Reklama] Nekdy muze byt stupidni, ale z toho nevyplyva, ze vsechna reklama je neeticka a ze jde o vymyvani mozku.
Kdyby reklama nefungovala, tak by se asi nepoužívala. Smyslem reklamy bohužel není poskytnout smysluplnou objektivní informaci člověku, který o ni má zájem. Takovou funkci mají katalogy či jiné přehledy výrobků/firem (nejlépe recenzované třetí stranou, která vyškrtá bohapusté lži a polopravdy doplní komentářem).
Když se vrátím k příkladu s platem, tak mým zájmem je zvýšit plat, zájmem zaměstnavatele je nezvýšit jej nebo zvýšit jen přiměřeně. A proto se zaměstnavatel nebude řídit jen mojí reklamou, ale rovněž bude hledat jiný zdroj informací, aby získal vyvážený pohled. Popravdě řečeno, kdyby ten jiný zdroj byl sám o sobě objektivní, tak by žádnou reklamu nepotřeboval. Stupidní reklama je, když zaměstnanec bude vykládat pohádky.
Když spojím příklad s platem a vymýváním mozku, tak dostanu zaměstnance, který při jakémkoliv setkání se zaměstnavatelem se nezapomene pochválit a připomenout, že by chtěl zvýšit plat. Přesně toto je mnou opovrhované vymývání mozků. Zaměstnavatel by takového zaměstnance rychle vyhodil, protože ho to po páté už přestane bavit a po desáté ho to začne štvát. Nejhorší je, že zaměstnavatel, pokud si nevypěstuje podvědomý odpor, jak tu už někdo psal, tak mu nakonec plat neobjektivně zvýší.
Kdybych to měl shrnout, tak rozumím potřebám zadavatelů reklam a jsem srozuměn, že mají právo reklamu tvořit (i když i to je částečně omezeno zákonem). Na druhou stranu rozumím potřebám (bezděčných) příjemců reklamy a zastávám názor, že i oni mají právo reklamu odmítnout.
To jest, já vás nenavádím, abyste reklamu zrušili, ale zároveň zcela chápu lidi, kteří ji budou blokovat.
Reklama je vazana na konkretni pozici. Nemuzeme ji jen tak presouvat.
To jest, já vás nenavádím, abyste reklamu zrušili, ale zároveň zcela chápu lidi, kteří ji budou blokovat.My je také _chápeme_. Nejsme idioti (aspoň si to bláhově myslíme). Jenže to neříká nic o tom, že bychom nemohli projevit mrzutost nad tím, když se k tomu blokování někdo rozhodne. Nepomáhá nám to. Podtrhuji, že neříkám "škodí" - to jistě ne; každý návštěvník - i ten, který reklamu blokuje - nám v důsledku prospěje. Ale mohl by nám pomoci více, kdyby reklamu neblokoval. A protože jsme na té reklamě existenčně závislí, tak nás to mrzí/štve.
A proto se zaměstnavatel nebude řídit jen mojí reklamou, ale rovněž bude hledat jiný zdroj informací, aby získal vyvážený pohled.
V tom hledání dalších zdrojů vám někdo brání?
Nebrání.
Finta je v tom, že jednostranná reklama přijde dříve, než předmět zkoumání podrobíte vědomé kritice. Takže se pak snadno může stát, že získáte pocit, že věci rozumíte, a vědomou kritiku přeskočíte jako něco, co je zbytečné a co by vás jen zdržovalo, když tomu přeci „rozumíte“.
Někdo tu v jiné diskuzi psal, že si lidé nevybírají nejlepší možnost, ale možnost, která je dostatečně dobrá. Já bych to přeformuloval na „která není zjevně špatná“.
Můžete si říkat, že jste natolik silná a inteligentní osobnost, že se nenecháte ovlivnit reklamou. Já bych tomu i rád věřil, ale jistý si vůbec nejsem a spíše tomu nevěřím. Takže pro jistotu se snažím vyhýbat nevědomě vnímané reklamě.
Ideálně by to šlo rozlišit tyto tři kategorie:
Ja bych si hlavne pral, aby bylo mozne pouzivat tmavy styl i pro neprihlaseneho uzivatele. V praci se neprihlasuji a z te bile me boli oci.
Ó ano! Zapoměl jsem říct svůj bezcený názor, že používám tmavý design a z toho důvodu je potřeba tmavý design zachovat.
Výše uvedený komentář prosím nepochopujte nijak útočně!
Proč se nepřihlašuješ?
Byl by problém mít zvláštní login, který bys používal jen v práci?
Co třeba takové věci jako nedělitelné mezery za neslabičnými předložkami, „skutečné“ uvozovky a další skvělé vymožnosti?
Jak pak ale system pozna, zda ma pouzit "neskutecne" (anglicke) a „skutecne“ (ceske).
Co takhle jeste automaticky doplnovat diakritiku? :D
Kolik je na tomhle webu celistvého anglického textu?
Uz jen citace anglickeho textu, ty se tu objevuji docela casto.
No, jak tu bylo zmíněno, delší citace se dají snadno označit, a i kdyby ne, stále mi přijde vhodnější kazit uvozovky v poměrně malé menšině anglického textu, než kazit naprosto úplně všechny jako teď.
S diakritikou by měli psát uživatelé sami od sebe, ze slušnosti k ostatním.
Co se týče uvozovek, na své klávesnici mám, ale když píšu z práce nebo ze školy z windowsů, píšu ošklivé "anglické" -- tam by se automatické přepisování hodilo*. Stejně tak by bylo hezké nahrazovat dva spojovníky -- pomlčkou.
*) ale muselo by to být inteligentní a nepřepisovat třeba uvnitř <code> atd.
Slušností je na lidi neřvat. Naučte se to.
A co když bude mít rozbitý font, ve kterém budou zpřeházené ASCII znaky? Nebo jediný font na počítači bude Windings. Co když nebude mít webový prohlížeč? A jasně, jelikož nevím, jestli vůbec druhá strana bude mít počítač, tak bych neměl psát vůbec, že? Pokud do hlavičky zprávy/stránky uvedu kódování, tak už je to problém příjemce. Co by měli říkat Číňani, Korejci, Izraelci, Arabové, Rusové? Vzpamatujte se.
Klasicka ukazka bagatelizace argumentu tim, ze je doveden ad absurdum.
Ja se stale setkavam s pripady, kdy software bud "nezna" ceske fonty nebo vubec nevi "vo co UTF8 go" ...
Ale aspon to nikomu nenutim.
Ano, třeba webový prohlížeč v mém PSP neumí zobrazit diakritiku, UTF-8 ani jinému našemu kódování nerozumí. Ale to je chyba toho prohlížeče, je to krám a navíc zcela okrajová záležitost (v PSP na web prakticky nechodím). Rozhodně nebudu nabádat ostatní, aby psali bez diakritiky, jen abych si mohl jejich komentáře číst ve svém PSP, které téměř nepoužívám, protože by tím docházelo k obtěžování drtivé většiny ostatních uživatelů, kteří by museli luštit cesky text. Psát bez diakritiky je sobeckost a zvlášť smutné je, když si někdo při tom myslí, bůhví jak slušně se nechová.
Ale reagovat na to neumíte, co? Tak se ptám ještě jednou ... co mají dělat národy, jejichž abeceda není v ASCII vůbec?
A ještě jednou - pokud prohlížeč po 16 letech (UTF-8 bylo uvedeno v lednu 1993) není schopný interpretovat jedno z nejrozšířenějších, navíc jedno z mála univerzálních, kódování textu, tak je ten prohlížeč úplně k ničemu. Chyba je v něm a nevidím jediný důvod, proč by se takovému zmetku měl přizpůsobovat celý web. Uveďte prosím jediný důvod, proč by měl, který by mě zároveň neopravňoval požadovat dovedení oněch pravidel ad absurdum, jak jsem je uvedl v předchozím příspěvku. Zatím jste tu žádný neuvedl.
Dále by mě zajímalo, co hodláte dělat se zbytkem webu, když příspěvky budou bez diakritiky? To má být bez ní celý obsah?
a jak souvisi knihy s diskusi na webu?Tím, že se v obou případech bavíme o čtení textu?
a jak souvisi knihy s diskusi na webu?Tvrdíš přeci, že text bez diakritiky se lépe čte.
To je tak neuvěřitelně zhovadilý názor… nemluvě o tom jak ironické je, když někdo takovým způsobem (all caps, mezera před interpunkcí a tři výkřičníky) poučuje o slušnosti.
Pokud se omezíme na citace, tak <q lang="en"/> to řeší. Leč atribut lang, po kterém už léta volám, stále ještě není povolen.
Za lenost/neschopnost čtenářů redakce nemůže, ale za články, které vydává, ano a tam by si to mohla ohlídat.
Hlasujte v bugzille, at si toho vsimnu mezi temi stovkami bugu. Predpokladam aspon, ze volas do bugzilly a ne do /dev/null (tedy kdekoliv jinde mimo bugzillu).
Pekne se to tu rozjelo Roberte Kdyz bude potreba rada, nebo konzultace pri rozsekavani nejakych veci na hranici, jsem ready
Podle mě by se měla (jak ji tady bylo mnohoj¨krráte řečena) hlavní strákna trošku seřezat.... myslím obsahově .. je ta moc informací na ráz a člověk si je ani neužije.... dále bych snad změnil leví sloupec podle situace (čtení článku... diskuse)... dat tam něco ktématu.... jak bylo řečeno víše .. poradna atd ... anketa my tam připadá zbytečná (při čtení článku) ...
co se AJAxu týče, nebál bych se ho ..... vyzkoušel jsem přes 30 prohlížečů a i ty nejstrašnější podporovali JS, AJAx bez problémů.....
Kluci , nasadte Drupal a mate pul prace hotovo.
Tiskni
Sdílej: