Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
nazdar pašáci!
Nenašel by se mezi vámi nějaký ten borec který umí UNIX lépe než já a který by se chtěl podíle na vývoji SUX SHITU, tedy linuxové distribuce která se s ničím nesere?
SUX SHIT bude založen na cross LINUX from scratch a bude to strohá distribuce podobná slackware, s tím že nebude obsahovat žádný podělaný balíčkovací hell ale bude mít jednoduše základní programy liby devel už v sobě obsažené takže, výsledkem by měla být distribuce na kterou sedne uplněj debil a bude ho používat stylem just works!
ještě bych to charakterizoval tak že distribuce bude založená plně na QT/KDE na ostatní sračky bude srát s tím že jeslti někdo kdokoli udělá staticky zkompilovanej balík čehokoli dalšího tak ho tam zařadím GTK ne GTK ...
Instalaci balíku byhc viděl asi tak že se to bude všechno kopat do /opt a co bude pod userem tak do /home bordelu třebas do /home/opt
s tím že u každého balíku by byl jednoduche jinstalátro ve stylu LOKI ale pod QT a jednoduše by si každej člověk naisntalovat co na stránkách nalezl či nenalezl. tkaé by tam mělo být nějaký to widlo sračkoidní okýnko nainstalovaných prográmků které by umožnovalo jak nainstalovaní odinstalování či zkompilovaní source jakýhokolik balíků.
(už jsem podobnej prográmek viděl)
Na updaty kašlu, malo lidí zbytečná energie.
kdo hcce tak si muže napsat shell skritp(opravný balík) který dano věc jednoduše přemaže a hotovo. sice to není dlouhodobě udržitelný stav ale jde to. a z hlediska toho že kdžy stavíte z balíků tak to taky není relevantní sytsém respektive sytsém překompilování balíků vede k tomu že kyby jse jeli sytsémek from scratch tak by jste museli stejně překompilovat celej sytsém aby to bylo fakt fér. 
Co mám hotovýho? mám hotovej shell skriptík který dokáže zkompilovat současnou vývojovou verzi cross linux from scratch. a uklizenou zabalenou binárku neco jako stage1. cca 340MB.
nebo tak nějak(i se zdrojákama) kdo by to chtěl tak si to prostě si ztáhne rozbalí, v chrootu zkompiluje kernel zapíše lilo do Fuck MBR, max upraví fstab a lilo.conf a muže vesele rebootovat do stage 1 sytsému.
další věcí co tedka dodělávám je stage 2 tedy základní programy který se nalepí na stage1 a vyvtoří tak funkční desktopový systém.
co bych chtěl aby to umělo, aby bylo nějaký fuck live CD která bootne, pak se zpustí třebas nějaký primitiv shell skript který jednoduše upraví disky, nakopíruje a rozbalí z DVD zadělaný binárky a pak jednoduše najede na make menuconfig jádra kde si podělanej user zkompiluje jádro pak se zapíše lilo do MBR a je to. instalace cca 15-20minut na 64bit stroji a pohoda, bude optimalizovanej systém jako prase. 
Tiskni
Sdílej:
) Ztráta energie, která se na serveru vyplatí ale já server nechci dělat...
)
jenom že já to zkompiluju za den jeslti se mě tedka konečně podaří zprovoznit Xka a doladit konfiguráky tak to dám za den druhej a mám to nasyrovo. kdežto vy se s tím serete celej tým a stejně to stojí za vyliž prdel...
) ale někdy se stane že to unikne ale to je posedlost to obsáhnout...
))
Poslyš, Vladimíre, nevím, co bereš, ale přestaň s tím - a to myslím vážně, ne jako vtip.Přestávat už nemá cenu, ať raději začne pořádně.
Já radši ale opiáty protože přitom mužeš řádit a dostane to mozkovou kapacitu na minimum takže chvilku na pár hodin je mozek hozenej OUT a nemusíš přemýšlet.
Jinak čeho se hodně mojím jsou speedový drohy jako je piko, nebo amfetminy, z tech by mě asi praskla hlava a se svojí hyperativitou bych asi zešílel...
)
...ale vážně. Opravdu by nešlo, abys napsal alespoň jeden příspěvek bez sprostých slov nebo urážek?
Způsob komunikace přece není pro identitu rozhodující. Kdybys náhle byl nucen komunikovat jen morseovkou, pořád to budeš stejný Ty.To jo, jelikož slova jako "sračka" lze napsat jak písmeny, tak i tečkami a čárkami...
) to jsme já a já se měnit nehodlám. tu jsem na webíku kde nevedu žádný obchodní jednání a je mi totál uprdele co tu řeknu. Na obchodním jednání si sprosté slovo nedovolím říci nikdy voe.
)) právě svoboda slova spočívá v tom že si mužu říkat co chci a jak chci.
))) Nebo mě snad zakážeš kompilovat ty hovádko boží?
))) jo máš rech, všem co nejsou dle měřítka GNU oveček uřízneme krky a vyobcujeme páč my si rozvracet vlastní řady nebudem.
))
a to jako proč voe? mysklíš že linux, UNIX či GNU je pro vyvolený jedince jako jseš ty?Ne, jenom proto ze bych byl velmi nerad, aby nedejboze nekdo nejakym omylem ten tvuj SHIT pouzil a na zaklade toho si delal obrazek o kvalite Linuxu. Fakt se venuj radsi tomu chlastu.
)
)))