plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
tak to jsem se zase pěkně nasral. kurva kdo ty balíčkovače vymyslel, jsou uplně totáýlně nahovno a jeno mse s tím musím srát! Kurnik,.>... Zase práce nahovnajs! to prostě nejde něco smazat a pak přeinstalovat? Proč mě to prudí kua? proč? (((((
Tiskni
Sdílej:
At žije svoboda.Přesně tak. Pokud tě prudí, tak je nepoužívej, nebo vymysli něco jiného, co se ti bude líbit. Třeba nějaké click click finish…![]()
promin ale do mýho blogu si budu psát co chci.Milý nezdvořáku. Jak jistě víš, svoboda je relativní pojem. Když do blogu odkládáš své zvratky, otravuješ tím prostředí na portálu pro ostatní lidi. Zkus tedy brát ohledy i na jiné a nedávej sem takové hnusy. Díky.At žije svoboda.
uznávám že v případě balíčkovačů, by neškodilo, kdyby všechny distribuce dali hlavy dohromady a vymyslely něco univerzálního a bude vyhovovat všem(myslím že zrovna v balíčkovacím systému by neškodilo sjednocení)Pssst, tohle tu nesmis rikat nahlas, nebo budes o hlavu kratsi. To by pak prece nebyla ta spravna svoboda!
apt-get mě dokázal neuvěřitelně vytočit a to několikrát. Větišnou v tom hrály roli balíčky qt-mt,kde, a podobné ... Byl to jeden z důvodů, proč jsem přešel z Debianu jinam (Gentoo).
aptitude
rules a emerge
rocks swaret
sucks - sice to neni balickovaci system, ale ma s nim hodne spolecneho...
Debianí baličkovací systém jsem "dokázal" přívést do stavu nepoužitelnosti jako apt-getem, tak aptitudem, tak dselectem. Zkoušel sem taky něco, co tahalo zdrojáky, udělalo binární balík a ten pak nainstalovalo (taková příprava na Gentoo), ale zaboha si nevzpomenu, jak se to menovalo.
./configure, make, make install
ne? To je bomba nebo ne? ./configure, make, make installTo je snad opravdu nejlepší způsob, člověk si musí zvyknout a mít dostatek času a trpělivosti - výsledek opravdu stojí za to. Kompilace je lepší než sex!