Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Vítám všechny návštěvníky mého prvního zápisku, který je zároveň žádostí o pomoc.
Na FEL ČVUT v předmětu Aplikace výpočetní techniky je podmínkou pro udělení zápočtu napsání desktopové aplikace nebo apletu v javě.
Nyní k mému problému:
Jako semestrálku jsem si vybral Adresář, který umožňuje uložit jméno, přijímení, telefon, e-mail, adresu a nějakou poznámku. Záznamy se dají samozřejmě i editovat a mazat.
Funguje to tak, že z údajů vložených do jednotlivých polí (viz. obrázek) se vytvoří objekt. Objekt se vloží jako jeden prvek do pole, které má pevnou délku 100 (takže program umožňuje uložit 100 záznamů). Celé pole se potom uloží do souboru. Při spuštění se pole ze souboru zase načte a záznamy se mohou prohlížet nebo upravovat.
Múj problém ja takovýto. Pokud vymažu nějaký záznam, tak potom při prohlížení bude v poli "díra", takže při listování se najednou ukáží prázdná políčka. Nebo při vložení nového zánamu na konec pole, bude potom celý adresář dost nepřehledný. Potřeboval bych poradit, jak celé pole srovnat podle přijímení (podle abecedy) a jak vyřešit, pokud nebude přijímení vyplněné.
Java opravdu není můj kamarád, moje znalosti nejsou velké a v budoucnu se jí určitě věnovat nebudu. Věřím, že abclinuxu navštěvuje mnoho lidí, kteří javu znají a budou ochotni mi poradit.
Snad můj popis není moc zmatený. Pokud budete potřebovat nějaké další informace, rád je dodám. Za Vaše rady předem děkuji.
S pozdravem Serafin.
Tiskni
Sdílej:
java.util.ArrayList? Nastuduj si pojem Serializace a uvidíš, že tvoje úloha bude náhle vcelku primitivního rázu (což už takhle je
). Naplň ten list svými objekty, které implementují rozhraní Serializable (viz technologie JavaBeans) a poté celý ArrayList serializuj. Je to volání jedné metody. Good luck
Druhý problém: třídění. Collections.sort(list, mySorter); - nastuduj si kolekce v Javě
.
List seznam = new LinkedList<Trida>();
//pridani polozky
seznam.put(new Trida());
//odebrani polozky
seznam.remove(objekt);
//prochazeni seznamu
for (Trida t: seznam) {
pridatDoGui(t);
}
Objekt se vloží jako jeden prvek do pole, které má pevnou délku 100 (takže program umožňuje uložit 100 záznamů).Za něco takového doufám na FEL ČVUT nikdo zápočet nedá!
Pokud nemůžeš (neumíš, nechceš) přispět radou, tak se raději neozývej. Obrátil jsem se sem s prosbou o radu a pomoc, protože si nevím rady, a ne o stupidní poznámku. Java jde úplně mimo mě. Nikdy se jí věnovat nebudu, budu studovat obor Elektronika a sdělovací technika. Aplikace výpočetní techniky není prográmátorsky zaměřený předmět. Cituji z oficiální stránky předmětu:
Cílem předmětu je získat přehled o základních aplikacích výpočetní techniky.
Všem ostatním, kteří se mi snaží pomoci, ještě jednou děkuji.
Java jde úplně mimo mě. Nikdy se jí věnovat nebudu, budu studovat obor Elektronika a sdělovací technika.Jistě. Jeden kamarád vystudoval právě tenhle obor, a momentálně pracuje v softwarové firmě
ObjectInputStreamu a ObjectOutputStreamu, řazení lze snadno udělat implementací Comparatoru nebo Comparable (spíš bych se v tomhle případě přimlouval za ten komparátor) a použitím metody Collections.sort.
Pokud nemůžeš (neumíš, nechceš) přispět radou, tak se raději neozývej.Nebuď nafučenej a vem to, co bylo napsáno, jako radu - a nepoužívej pole tak, jak to píšeš. Je to prasárna, kravina a i když to vypadá jednoduše, zbytečně si tím způsobuješ ty problémy, na jejichž řešení se ptáš...
Nikdy se jí věnovat nebudu, budu studovat obor Elektronika a sdělovací technika.Jestli si myslíš, že tam se programování vyhneš, tak jsi na omylu.
Je to k ničemu a jediný, co se na tom naučí, je flákání.A nebo třeba jak hledat v dokumentaci. Jak pracovat se strukturami. Výhoda takovéhle úlohy je v tom, že se to dá udělat i složitě (XML tuhle, serializace támhle, vhodné pro někoho, kdo se chce dál zabývat programování) i jednoduše (využiju pár věcí z knihovny a mám to hotové, vhodné pro lidi, kteří s Javou už nebudou mít v dalším studiu nic společného) Že ty ses u toho učil flákání, je tvůj problém, není to všeobecné.
Že ty ses u toho učil flákání, je tvůj problém, není to všeobecné.Asi se neznám dostatečně detailně. Zato vy máte o mých posledních osmi letech života perfektní přehled
Je to k ničemu a jediný, co se na tom naučí, je flákání.Takže to nebylo o tobě? Pak je ovšem zjevné, že zatímco já tě neznám dostatečně detailně, ty asi znáš dostatečně detailně pisatele blogu...
)
Pole mají i výhody: dají se třeba prvky uvést kódu výčtem {"a", "b", "c"}
ArrayList<String>
String[] array = { "a", "b", "c"};
ArrayList<String> list = Arrays.asList(array)
?
ZobrazovačOsoby, který bude mít metody na nastavení osoby a zase její získání. Tím můžeš snadno oddělit listovací a ukládácí logiku od zobrazování a editaci kontaktů. A pomůže ti to ve znovupoužitelnosti kódu (i když v tomto případě je to jen tak pro procvičení).
*) což je spíš tak pro radost, v praxi stejně v 99% použiješ už hotové algoritmy, API, knihovny...
**) možná to tak už máš.
/*
* To change this template, choose Tools | Templates
* and open the template in the editor.
*/
package local.sandbox;
/**
*
* @author petr
*/
public class HlavníTřída {
public void udělejTo(String tadyMášArgument) {
System.out.println(tadyMášArgument);
}
public static void main(String[] args) {
HlavníTřída hlavníTřída = new HlavníTřída();
hlavníTřída.udělejTo("Nějaký řetězec");
System.exit(0);
}
}
Ale abych řekl pravdu, vypadá to pěkně, ale psát se to nedá
Jinak ale nesouhlasím: pokud máš většinu spolupracovníků Čechů, tak je lepší čeština (v kódu i komentářích) - protože to, že někdo používá anglická slovíčka, ještě neznamená, že je to angličtina, které se dá rozumět, resp. že jí budou jiní rozumět stejně jako ty. Tenhle problém při použití rodného jazyka není.
Už jsem se popral i se zdrojákem v italštině a nebylo to zase o moc horší než lámaná angličtina
A pomůže ti to ve znovupoužitelnosti kóduJak tohle použije na faktoriál, který ho čeká následující semestr? :-o