Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak som si ráno vzal na záchod knižku a čítal :
V této zmatené době si Římané velmi zřetelně uvědomovali skutečnost, kterou vyjádřili lapidárním řešením, že ve zkaženém státě se vydáva nejvíc zákonů. Mohli dodat, že i těch se málokto držel.
No čo dodať, toto predchádzalo koniec rímskej republiky a nástup cisárstva. Žeby nejaké paralely ...
zdroj: Jan Burian - Řím, světla a stíny antického velkoměsta. Nak. Svoboda 1970
Tiskni
Sdílej:
K tomu "abíčku" určite sa rozvinulo do prekrásnej podoby a pripomína mikromodel spoločnosti myslím tej lepšiej akú by sme chceli mať, no to neznamená že nieje čo zlepšovať.
(byť paradoxně to byla tato a pozdější doba "temna", která nám zachovala přepisováním antické prameny).lol
To platí i pro následný tzv. "Pád Říma", což byla prostě transformace antické společnosti do společnosti středověkéOna to nebyla "prostě transformace". To byl prostě pád se vším všudy - s opakovaným dobýváním a pleněním kdejakými barbary, vylidňováním měst.
Ona to nebyla "prostě transformace". To byl prostě pád se vším všudy - s opakovaným dobýváním a pleněním kdejakými barbary, vylidňováním měst.aneb Gibbon a a historiografie 18. století nechává pozdravovat
Čím více se vydává zákonů a nařízení, tím více je zlodějů a lupičů.
To pravil Lao'c někdy 600 let před narozením Krista a letopočtu.
Ovšem bez složitých zákonů, laikům nesrozumitelných, by neměli právníci co dělat :). Jak říká o mnoho let později V. Bělohradský: Právní stát je stát, kde se dobře daří právníkům. To jistě tak trochu provokace, ale něco na tom také je.
Doby úpadku jsou ale zase dobré pro samotné aktéry. Jistě je příjemnější se dekadentně vyvalovat v lázni a na násilí se chodit díval do Kolosea, než si nechat useknot hlavu v dynamickém období rozkvětu v Římě.
Taková zlatá doba Evropy mohla být v době před první světovou. Pro Evropu, národy kolonií asi na to nevzpomínají nejlépe. Ale i v té Evropě to znamenalo dvanáctihodinovou pracovní dobu včetně sobot. Dobře je dneska. I když, pravda, pokud se Titanik opravdu potápí, radovat se nad tím, jak ta kapela pěkně vyhrává...
I s těmi mravy. Dřívější války (středověk) se otevřeně vedly s úmyslem dobýt--dobít, zničit. Dneska se už se vládci alespoň snaží své choutky ospravedlnit.
Ovšem bez složitých zákonů, laikům nesrozumitelných, by neměli právníci co dělat :)Základní problém je, že když dělám zákon, jistě se kolem motá nějaký právník a ten bude mít s velkou pravděpodobností zájem na komplikovaných a složitých předpisech, než na něčem, co pochopí prakticky každý.
Otázkou je, jestli musí být na vše psaný zákon, norma, nařízení, směrnice, předpis ...