Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Uz je to nejaky ten patek, co mam doma v pocitaci desu Ausus M2N-SLI Deluxe s AMD Athlon64 6400+ Black Edition. Grafiku TED resit nebudu (ale je to Gigabyte 96TSL-512I). Na procesoru mam pasiv Thermaltake Sonic Tower rev.2.
Deska s procesorem sice neni spatna, ale ma to sve mouchy.
Procesor ma docela velkou spotrebu, sice vetsinu casu stejne je podtatovany na 1GHz, ale i tak je to teplo (hlavne v lete) znat, ted na zimu aspon tolik nemusime topit
I prez to, ze procesor je Black Edition a tudiz by mel mit odemceny nasobic, tak ho odemceny nema (zkouseno na dvou deskach, kdy na te druhe je provozovan 5200 take black).
Nejvetsi problem pro mne ale predstavuje deska samotna. Dlouho jsem resil, proc mi pri propojeni LCD televize a pocitace skrze DVI -> HDMI kabel na televizi lupe zvuk (stejne tak kdyz pustim zvuk na monitoru (HP w2408h). Nejdriv jsem mel podezreni na grafickou kartu, ktera mela pouze 2x DVI vystup a nemema moznost ptivest i zvuk. Koupil jsem si tedy novou grafiku s HDMI a vstupem pro audio. Problem ale pretrvaval. Zvuk jsem mel pripojeny ze sb audigy2. V BIOSu jsem tedy zkusil zapnout integrovane sumitko od Realteku, ale vysledek byl stale stejny. Lupance pretrvavali i kdyz byl uplne odpojeny S/PDIF kabel. Nasledoval nakup dlasi grafiky GF210 s vlastni zvukovkou. problem pretrvaval, GF210 pak putovala do meho dalsiho desktpu u rodicu, aspon kvuli DVI vystupu. Postupne jsem zkusil vymenit zdroj, pameti (za vetsi, takze vlastne upgrade), disky (take upgrade), vyndal jsem i malo pouzivanou wifi kartu (MiniPCI Mikrotik r52 v redukci). Pred pocitac jsem dal UPSku (APC Smart), menil jsem i HDMI kabely. Lupance porad pretrvavali. Pak jsem si pujcil HTPC od znameho ktery jel na dovolenou. Tam byl zvuk naprosto v pohode. Bohuzel tam mel wydle a linux jsem tam nainstalovat nezkousel, protoze jsem nemel volny disk. Z toho mi tedy vysli dve mozne priciny. Deska, nebo Linux. Uz 3/4 roku se psychicky pripravuju na zkusebni instalaci woken abych vyloucil Linux a potvrdil, ze to dela deska (i kdyz mi absoultne neni jasny, jaky by na to mela mit vliv).
Co se mi ale na desce libi jsou 2 gigove sitovky (a kdyz rikam sitovky, tak myslim sitovky a ne nejake nepovedene parodie od realteku.
Pozadavky na novou desku bohuzel nejsou moc skromne.
Plny ATX, alespon jedna integrovana sitovka (zadna sr*cka od realteku), PCI-E x16 (pro grafiku), samostatny PCI-E 4x (pro Adaptec 3405), PCI (pro Audigy2) a dlasi PCI (pro wifinu). Uvital bych seriovy port a PS/2 pro klavesnici.
Zatim jsem nasel DFI LANPARTY DK 790FXB-M3H5. K DFIcku nemam moc velkou duveru. Vlastne vubec zadnou. Rukama mi proslo asi 25 DFIcek, u vsech jsem konstatoval ze v lepsim pripade jsou na reklamaci (i opakovanou), v horsim pripade rovnou do popelnice. Bohuzel najit desku se sitovkou je dneska VELKEJ problem a pokud za desku nechci dat 6 litru ale jen cca polovinu), je to jiz mission imposible.
Koukal jsem i na Intel, desky se najit daji, ale pokud nebudu brat v uvahu LGA775 ale perspektivnejsi LGA1156 tak cena Core i5 se mi jiz taky moc nelibi. Zatim to tedy vidim na AMD Athlon II X4 610e (2.4GHz, 2MB, socket AM3, 45W) Box EE za nejakych 2800 vcetne dane, pripadne AMD Athlon II X2 245e (2.9GHz, 2MB, socket AM3, 45W) Box EE za necelych 1500. V uvahu by jeste pripadal AMD Athlon II X2 250 (3.0GHz, 2MB, socket AM3, 65W) Box, ktery je jeste o 2 kila levnejsi.
Ma nekdo nejaky dlasi tip?
Tiskni
Sdílej:
Ta síťovka nemá cenu. Radši si kup normální s Realtekem, PCI-E Intela a dělej, že ten Realtek neexistuje...
Imho nevim co porad lidi maj oproti Realteku a jejich prvkum na motherboardech. Sitovka naprosto v pohode a zvukovka taky.
Nejvic se ozvou ti jez maji 1 GBit/s sitovku a pritom maji sit 100 MBit/s a ti jez poslouchaji hudbu jako kulisu u PC cimz samozrejme vyzaduji na chraplatka za dve stovky nejspickovejsi soundcard.
Imho nevim co porad lidi maj oproti Realteku a jejich prvkum na motherboardech.
To pochází z dob, kdy většina levných síťových karet používala chipset Realtek 8139, u kterého se část věcí (jinde implementovaných v hardware) řešila softwarově, takže při větší zátěži mohl být oproti jiným chipsetům více zatížen procesor. Tak zátěž ale musela být dost specifická, spíš velmi vysoký počet krátkých paketů, protože ani souvislý HTTP stream naplno vytěžující 100 Mb/s ethernet nijak závratnou zátěž nezpůsoboval. Jako bonus měl Realtek 8139 jednu zásadní výhodu: protože byl tak rozšířený, jeho (linuxové) drivery byly v podstatě nejprověřenější a nejspolehlivější; osobně jsem měl s Realtek 8139 kartami podstatně méně problémů než třeba se "značkovými" 3COM.
Od těch dob je prostě v obecném povědomí, že "Realtek je šmejd" a ani skutečnost, že pod označením Realtek se dnes skrývají úplně jiné chipsety s úplně jinými vlastnostmi, na tom nemůže nic změnit.
u kterého se část věcí (jinde implementovaných v hardware) řešila softwarově, takže při větší zátěži mohl být oproti jiným chipsetům více zatížen procesorCoz ale ocividne plati i dnes.
e1000e: 1500 2x 870 Mbps 2x 85 kpps 24 % 1000 2x 780 Mbps 2x 130 kbps 25 % 500 2x 590 Mbps 2x 200 kbps 29 % r8169: 1500 2x 820 Mbps 2x 80 kbps 62 % 1000 2x 780 Mbps 2x 130 kbps 67 % 500 2x 590 Mbps 2x 200 kbps 70 %Prni sloupek je packet size (B), druhy je dosazeny datovy tok, treti je paketovy tok a ctvrty je vytizeni CPU routeru. Takze z toho je videt, ze realtek sitovky vytezovaly CPU zhruba 2.5 krat vic, ale jinak jsem zadne problemy nezaznamenal, v obou pripadech to slo vyborne. Nevim presne, co limitovalo vykon, tipuju ze nespis TCP flow control, asi by bylo vhodnejsi to testovat pomoci UDP, ale nic vhodneho jsem nenasel. Docela me prekvapil relativne maly narust vytizeni routeru pri prechodu ze 160 kpps na 400 kpps, ale je mozne, ze to je nepresnosti mereni CPU loadu (cisla z topu).
u kterého se část věcí (jinde implementovaných v hardware) řešila softwarověMimochodem, tusis co? Ja jsem slysel, ze hlavni problem u rtl8139 byl nepouzitelny scatter/gather, takze se v ovladaci musely kopirovat data jeste jednou do pomocnych bufferu. Ale nevim, podrobne jsem to nezkoumal. Jinak souhlasim, s tim, ze Realtek 8139 funguje pod Linuxem spolehlive. Ma hypoteza ohledne puvodu obecneho povedomi 'Realtek je smejd' je ta, ze bylo zapricineno (predpokladanym spatnym) stavem Windows driveru pro tyto sitovky.
S tim realtekem uz to prestava byt vtipny.
Nicmene, pokud ten pocitac nechces hned, mohlo by se vyplatit si pockat, v prvnim cvtrleti ma intel prijit s uplne novou architekturou, a AMD slibuje totez na leto.