Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Jsem prakticky rozhodnut koupit si nový notebook. Ze stávajícího Dellu D430 už pomalu odpadávají různé součásti, naposledy mne opustil kryt šuplíku na disk.
A protože jako pracovní od zaměstnavatele mám ProBook 430 G3 který se mi vcelku zamlouvá, až na rozlišení LCD 1366x768 a nainstalovaných 10 woken ve kterých už dneska neumím pracovat, rozhodl jsem se, že si ho pořídím pro sebe, ale v novější generaci a s rozlišením 1920x1080, ideálně bez woken. Koukal jsem i na jiné alternativy u Dellu nebo Lenova, ale nikde jsem zatím nenašel nové procesory Kalby Lake a hlavně, když už jde o 13", tak tam už ani není síťovka. ProBook sice má jen tu nepovedenou parodii od Realteku, ale alespoň je integrovaná a nepřipojuje se přez nějaký podivný dongle do USB. A síťovku na notesu prostě potřebuju. Další fičura, která se mi líbí je podsvícená klávesnice. Ještě by se mi líbil i WWAN modul, ale bohužel jsem nenarazil na žádný model, který by ho měl, byť dle Maintenance and Service Guide existují základní desky s i3 a i5, které se WWANem kamarádí. Ale na druhou stranu, WWAN je věc, bez které bych se i obešel, zas tak často se nepotŘebuju připojit na net od někud, kde není jiná možnost a holt do USBčka 1x za měsíc strčím modem
Mnou preferovaná konfigurace, ale zřejmě sci-fi:
Naopak mě dost sere to, že u nás se nenabízí model bez wokýnek. Wokýnka opravdu nepotřebuji a jsou to pro mě uplně zbytečně vyhozené peníze. Model bez systému se dá koupit v Říši. Na výběr jsou dokonce dvě varianty, navíc s 8Gb RAM, u nás jsou nabízeny pouze 4Gb. ALE, při detailnějším průzkumu zjistím, že notes nemá podsvícenou klávesnici
Jsem v pasti!
Další nemilý poznatek je ten, že v Říši jsou podobně vybavené modely levnější než u nás i za cenu dvojnásobku operační paměti. Sorry jako, WTF???
Řeším tedy variantu nákupu notesu v Říši, konkrétně P/N: Z2Z20ES a doufat, že tam půjde vyměnit klávesnice za podsvícenou (viz níže), nebo sklopit krovky a jít do Z2Y41ES a za korunu k tomu HP Care pack na 36 měsíců. Sice bych měl podsvícenou klávesnici, ale jen 4Gb paměti. Takže podsvícená klávesnice by mě vyšla na krásných cca 3400Kč a to nepočítám tu paměť. Docela pěkná 'Česká soda'! Jen pro porovnání, Y8B46EA s i7, které se u nás také vůbec nenabízí. Cena v přepočtu necelých 21 200Kč, což také není marná varianta.
Podsvícená klávesnice a základní deska
V Maintenance and Service Guide na straně 42 jsou vypsané P/N pro různé varianty klávesnic, na straně 67 jsou vypsané varianty základních desek a jejich P/N.
Klávesnice jsou rozděleny na podsvícené a nepodsvícené, základní desky ale ne! Z toho mi vychází dvě varianty.
A teď babo raď.
Kupovat si kvůli podsvícené klávesnici notes s wydlema mi přijde zbytečný, protože první co bych udělal je, žeb ych wokna smazal...
Nemáte někdo nějaké info jak to doopravy je s kombinací desky a podsvícené klávesnice? Nechce se mi za podsvícenou klávesnici dávat skoro 3400kč, když jako náhradní díl je za cca 700kč.
Tiskni
Sdílej:
oss ovladace ma ted amd nejlepsi:)
Souhlasím, AMD Richland (stolní PC) a OSS ovladače jedou perfektně
Před rokem jsem ze zvědavosti nahodil Steam a zkoušel TeamFortress2, na 1920x1200 monitoru to běhalo až podezřele dobře. Jen hrát to neumím
Ono se to před pár lety otočilo
ATi Radeon 9800 proAle ta byla ještě AGPčková a z roku 2003 :-/. V tom roce byla má jediná zkušenost s linuxem exploze destabilizovaného suse live CD v mechanice na 52x. Každopádně jádro R3xx má dneska lepší podporu než GMA950 IMO (i když teda já hraju akorát minecraft a na athlonu XP jsem ho hrál jen tak dvakrát
Má to jeden Thunderbolt 3 s konektorem USB-C 3.1, takže na síťovku, či grafický výstup, je potřeba redukce. Zdar MaxNojo, jenže když já při čtyřech z pěti zapnutí notebooku prostě tu síťovku potřebuju, takže donngly do USB nebo TB jsou v tomhle případě wopruz. Druhá věc je ten Aušus... Teď je nový, krásný, ale jak bude vypadat za půl roku? Olámané kraje, rozlezlé plasty, setřený potisk z klávesnice, panty co neudrží displej... Ne, Aušuse a Acera už nikdy.