Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
gvim
.
set backspace=2
. Buď přímo ve vim, nebo ho přidejte do .vimrc.
Docela mě překvapilo, že píšete knihu, když místo slovesa jsem
, používáte příslovce sem
..:)
No a až se naučíte všechny příkazy a to všechno okolo, tak to budete moct používat stejně efektivně jako cokoliv jiného;))
Jestli myslíte MS Word, tak to nebyla dobrá alternativa. To je jako uvažovat o skříňové Avii jako o alternativě k Fiatu 500 (nebo naopak). Oboje jezdí po silnici, ale každé z těch aut slouží k úplně jinému účelu. A přesně tak je to také s vim
a MS Wordem…
Já jsem se chtěl naučit ovládat Vim jen tak, abych na něm uměl psát. Jako že to patří ke vzdělání. Chechtal jsem se nad nelogičností, no a najednou jsem zjistil, že se mi na něm píše nejlíp.
Už začínám i vnímat malinko jeho logiku, i když k tomu, abych mohl říct, že na něm umím, mám daleko.
Na ten začátek je možná lepší GVim, i když by to mohlo vézt k tomu, nepoužívat normální režim, čímž se přijde o ty výhody, které se dotaví po čase používání.
Chodec! Koukal jsem na Tvé stránky. Také jsem chodíval stovky, ale už jsem líný a tak raději lezu po skalách. Možná je na Vim "návyk na expozici" horolezce důležitější, nežli vytrvalost chodce?
Z vysílačů a baráků se dívat taky nemůžu! Lézt na ně bych mohl i jsem to pracovně dělal.
Ovšem registrování mrtvol je práce pochmurná a hrůzná. Proč? Vzal jsem to ve své dobrotě (čti blbosti) a ten člověk mi to posílá, ano prosím, ve Wordu! Text s odkazy html. Já to musím otevírat v OO (než se otevře a načte udělám si kafe), doplnit a zase zpět do formátu Win. To je ten pravý důvod, proč mám o lidi na skalách strach. Nechci tyhle operace.
Tiskni
Sdílej: