Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Protoze sem otrla natura a dam na "starsi" a zkusenejsi, zkusil sem VIM. Urcite je to klasika a je to opravdu skvely editor. Priznam se ze jsem tedy dal na pany Satrapu a Kysilku.
No je docela mozne, ze jim to jde a je docela mozne ze jsem malo vytrvaly a trpelivy. Konecne dyt sem jen dvakrat presel pesky Evropu a Novy Zeland a jeste i jine zeme. A o starem dobrem Ceskoslovensku nemluvim, to jsem prochazkou presel kadorocne aspon jednou
.Ale textovy editor VIM je zrejme nad me sily. Pokusil jsem se v nem napsat nejake texty. To slo jenze kdyz chci psat v ceske klavesnici, ma to skutecne lehce odlisne chovani. A mate me to. Navic v nektere distribuci bakspace maze, v nektere nemaze a to mam nastaveni set nocompatible. Protoze VI tam backspace nemaze.
Polozil jsem ruce na klavesnici, presne tak jak mi bylo doporuceno. Psal jsem. Jenze zatim vic studuji prikazy nez pisu. Navic mam momentalne ctyri distribuce na disku a v kazdy, ale skutecne v kazdy se chova malinko jinak.No po pravde musim rict, ze i Emacs se chova trochu jinak ve FreeBSD nez v linuxu.
Pise to. Fakt ze jo. Syntaxi to ma moc hezkou. Nechal jsem defoultni. Mila podivana. Ale se mi to porad nejak plete. Neni teda ani trochu intuitivni. Ani trochu. Chci dopsat svoji knihu. Dal jsem si zavazek, ze VIM u toho take vyuziju. Ale nejsem si jisty jestli to nebylo nezrale rozhodnuti
S Emacsem sem se uz trochu naucil. Ma auctex, nemusim v nem nic mapovat, dokonce v nem spustim i ispell. Ja vim, ze aspell je udajne lepsi. Ale bud se to naucim, a nebo se zblaznim, tedy pokud sem se nezblaznil uz davno kdy jsem si zacal s Linuxem a nasledne s BSD. Ach jo, proc zrovna ja a proc zrovna VIM? Kdyz word je udajne taky peknej editor.
Tiskni
Sdílej:
gvim
.
set backspace=2
. Buď přímo ve vim, nebo ho přidejte do .vimrc.
Docela mě překvapilo, že píšete knihu, když místo slovesa jsem
, používáte příslovce sem
..:)
No a až se naučíte všechny příkazy a to všechno okolo, tak to budete moct používat stejně efektivně jako cokoliv jiného;))
Jestli myslíte MS Word, tak to nebyla dobrá alternativa. To je jako uvažovat o skříňové Avii jako o alternativě k Fiatu 500 (nebo naopak). Oboje jezdí po silnici, ale každé z těch aut slouží k úplně jinému účelu. A přesně tak je to také s vim
a MS Wordem…
Já jsem se chtěl naučit ovládat Vim jen tak, abych na něm uměl psát. Jako že to patří ke vzdělání. Chechtal jsem se nad nelogičností, no a najednou jsem zjistil, že se mi na něm píše nejlíp.
Už začínám i vnímat malinko jeho logiku, i když k tomu, abych mohl říct, že na něm umím, mám daleko.
Na ten začátek je možná lepší GVim, i když by to mohlo vézt k tomu, nepoužívat normální režim, čímž se přijde o ty výhody, které se dotaví po čase používání.
Chodec! Koukal jsem na Tvé stránky. Také jsem chodíval stovky, ale už jsem líný a tak raději lezu po skalách. Možná je na Vim "návyk na expozici" horolezce důležitější, nežli vytrvalost chodce?
Z vysílačů a baráků se dívat taky nemůžu! Lézt na ně bych mohl i jsem to pracovně dělal.
Ovšem registrování mrtvol je práce pochmurná a hrůzná. Proč? Vzal jsem to ve své dobrotě (čti blbosti) a ten člověk mi to posílá, ano prosím, ve Wordu! Text s odkazy html. Já to musím otevírat v OO (než se otevře a načte udělám si kafe), doplnit a zase zpět do formátu Win. To je ten pravý důvod, proč mám o lidi na skalách strach. Nechci tyhle operace.