Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Istaloval jsem Slackware, tedy správně řečeno, přeistaloval. Místo 10.1 jsem naistaloval 10:2. Podle svého zvyku jsem naistaloval celou distribuci. Vyzkouším co tam všechno je, jak to chodí a potom to ještě naistaluji jednou a to už udělám výběr. Netvrdím, že je to nejlepší metoda, ale mě celkem vyhovuje.
Na notebooku mám stále 10.1. Jak jsem to tak zkoumal včera tak 10.2 se tak příliš neliší. Jen KDE je 3.4, ale vzhledem k tomu že KDE vlastně normálně nepoužívám tolik mě to zas nebere. Co je ale důležitějšího, zrušil jsem mimo NetBSD všechny ostatní distra. Debiana i Mandrivu. Rozhodl jsem se jít cestou drsnou, neprozkoumanou. Nikdy jsem zatím na Slackwaru nezprovoznil video.
Nikdy je silné slovo. Slackware jsem začal zkoumat teprve červnu letošního roku. Do té doby jsem se zabýval Debianem, Fedorou a Na práci jsem srabácky používal Mandraka. Jinak BSD jsem také jen zkoušel. teď jsem se rozhodl jít cestou jedné distribuce, prozkoumat ji a pak jít k další. Distribucí je dost. A taky jsem se rozhodl si sehnat některé starší distra a trochu si s nimi pohrát. Abych věděl zač byl toho v Linuxu loket.
Zkoušel jsem naistalovat ve Slacku Mplayer. Sice mi to krásně přeložilo, chybu to žádnou nevypsalo ale v grafickým prostředí ho nespustím, zřejmě to bude chtít ještě něco k tomu. Co mě překvapilo, že Xine mi nepřehrává video, a chce to ještě nějaký plugin. Budu muset udělat pátrání. Ale na filmy se zas až tolik nedívám, muziku to hraje, televizní kartu jsem také zprovoznil, takže to ostatní bude asi jen nějaká drobnost, kterou časem dřív nebo později vyřeším.
Stále si hraji s VIM. Čím víc ho poznávám, (tedy opět další silné slovo), tím víc oceňuji jeho výkonnost. Docela mi dává zapomenout na Emacs a to jsem dlouho myslel, že Emacsu se vyrovná máloco. Holt jsem se zřejmě mýlil. Docela chápu ty nadšence co používají ten drsný tajemný VUM. Tedy i když si zatím myslím, že Emacs a Auctex na TeXové texty jsou zřejmě lepší. Možná i na HTML. Ale to ještě budu muset prozkoušet mapování a zkratky ve VIM. Takže na malinkatý flejmík je zaděláno. Jen bych ještě podotknul aby se flejmisti mohli řádně rozpálit, zjistil jsem že fakt ve VIM ruce z klavesnice nenusíte sundat a přesto se v textu pohybujete jedna báseň. Num-lock mám stabilně vypnutý.
Tiskni
Sdílej:
Nejlepší je mít všechno ve dvojmo
Neni lepší k tomu jednomu dopsat "bylo to tu podruhé" a upravit tak, aby tam lidi neklikali?
Ja na to idem inak. Urobil som si skript, ktorý prejde zoznam balíkov, ktoré mám už nainštalované (/var/log/removed_packages) a každý z nich upgradne na aktuálnu verziu. Len raz za uhorský rok sa stane, že pribudne nejaká závislosť a niečo nechodí. V ChangeLog sa dozviem keď pribudne niečo celkom nové. Fungujem tak už niekoľko verzií.
./configure --enable-gui
nebo nejak tak(uz si to nepamatuju presne).