Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
taky pomalu prechazim na opensource, ale wokna porad zustavaji. aspon uz sem ale dal pryc office.
Nejdřív: i Listerovi jednou Rimmer chyběl , takže rád Vás tu vidím.
K té slušnosti, ideálům a tak. Čas ukáže, co je lepší, zda slušnost či něco jiného. Prý i teorie her zvýhodňuje solidní chování.
Jednou mi někdo napsal, že idealistů (optimistů?) jsou plné hřbitovy. Stejně doufám
Pokud to autorovi nebude vadit, maličko bych rozvedl přirovnání s autoservisem.
Ono nejde ani tolik o ztrátu času, ale někteří lidé na to za prvé "nemají buňky" ale taky se jakéhokoli hrabání v počítači bojí. Mají vůči němu určitý respekt, jelikož ví, že kdyby v něm začli hrabat, tak se něco pravděpodobně zkazí a případná oprava problému bude pravděpodobně nejenom delší, ale taky dražší. Stejně jako mají (většinou, jsou samozřejmě drzé výjimky) určitý respekt vůči lidem kteří ví, jak tu chybu opravit. Ovšem takových je relativně málo.
Pak mějme skupinku lidí, kteří si ale neřeknou, že je to ztráta času a začnou se v problému vrtat bez jakýchkoliv znalostí. Z těch polovina odpadne už při hledání problému a zbytek skončí s polo-/ne-funkčním sytémem a občas ještě naštvou nejakého experta, kterému akorát přidělali práci. Tihle už se do toho obvykle příště nedají a přesunou se do první skupiny. A nakonec zbyde několik neodraditelných a neůnavných jedinců, kterým se podaří problém vyřešit (i když třeba s pomocí) a chytne je to natolik, že se o počítače začnou zajímat hlouběji a postupem času se mohou dostat do třetí skupiny - počítačových guru, ten zbytek zůstane někde na půli cesty.
A teď autoservis:
"Uživatelé" by se opět dali rozdělit stejně, akorát že s jiným rozložením sil.
První skupina, která dá radši auto do servisu - je to naprostá většina, s výjimkou mechaniků a kutilů. Zde vidíme nepoměr, zatímco lidí, kteří se snaží řešit počítačové problémy vlastnoručně je poměrně hodně, těch kteří si začnou opravovat motor už je málo. Druhá skupina je v případě poruchy auta málo rozšířená, jelikož platit o nekolik desítek tisíc víc za opravu "opraveného" auta se nikomu nechce. Třetí skupinu netřeba komentovat.
Jestliže protizákonně používám systém,co jsem nezaplatil, který si jinak musím koupit, nejedná se o levicové chování, ale pouze o protizákonné chování.Pravdivé, nicméně vytržené ze sociokulturního rámce. Chybí zde: 1. Povážení pohledu běžného Čecha na softwarové pirátství. Kdo nezná žádného člověka, který alespoň jednou kopíroval hudbu na kazetách, CD nebo filmy na DVD, ať hodí kamenem. Jejich argumenty dokáže naprosto odmítnout snad jen ten, kdo nikdy neměl ani trochu hluboko do kapsy. 2. Oprávněné starosti běžného uživatele, jestli nějaká distribuce GNU/Linuxu dokáže plně nahradit Windows (OpenOffice je slabým místem), jestli se Vaše děti ve škole náhodou nenaučily pracovat jen s Windows/Microsoft Office, jestli v (jeho netechnické) práci můžete používat OS podle vašeho výběru nebo máte jen Windows, atd atd. 3. Důležitý faktor absence kontroly softwarového pirátství v běžných domácnostech (pokud vím, příjdou jenom na udání). Pokud všechny tyto časté názory a skutečnosti označíme jako liché, pak si prostě jen zakrýváme oči a uši. Vnímat zákony (a jevy obecně) bez vztahu ke společnosti a jejím názorům vede jen k nepřesným modelům a chybným důsledkům.
3. Důležitý faktor absence kontroly softwarového pirátství v běžných domácnostech (pokud vím, příjdou jenom na udání).Nedokážu si představit, že by tomu v normálním (nepolicejním) státě bylo jinak. Představa, že policie chodí jen tak namátkově po bytech a tam se hrabe v počítačích, mi nahání hrůzu. Stejně tak by mohli "jen tak pro jistotu" kontrolovat, jestli někdo nemá doma v šuplíku pár jointů. Brrr...
Jak popisuje Luk před Vámi, softwarové pirátství není rovno běžné krádeži.Nic takového jsem samozřejmě nenapsal. A i když se pirátství opravdu nerovná krádeži, nijak ho to nezlehčuje ani neospravedlňuje. Co jsem chtěl říct, že jednoduše není možné, aby policie prohledávala cizí počítače jen tak, bez nějakého důvodného podezření - podobně jako to není možné třeba ohledně držení drog (nebo i běžných krádeží). Pro ospravedlnění podobné kontroly musí být předem nějaký důkaz, přinejmenším důvěryhodné svědectví (anonymní udání rozhodně nestačí).
Nic takového jsem samozřejmě nenapsal. A i když se pirátství opravdu nerovná krádeži, nijak ho to nezlehčuje ani neospravedlňuje.A já jsem nenapsal, že jste to napsal, nýbrž že jste to popisoval. Pokud se Vás to nějak dotklo, tak se omlouvám, pochopil jsem to nejspíše v jiném významu, než s jakým jste to napsal. Já to taky nechci zlehčovat, nicméně "obyčejná zlodějna" to podle mne není. Pro ospravedlnění podobné kontroly musí být předem nějaký důkaz, přinejmenším důvěryhodné svědectví (anonymní udání rozhodně nestačí). Pokud si dobře pamatuji, kauza popisující přesný opak těchto praktik (kontrola na základě vymyšleného udání nespokojeného zákazníka) proběhla před nějakou tou dobou Internetem.
Pokud si dobře pamatuji, kauza popisující přesný opak těchto praktik (kontrola na základě vymyšleného udání nespokojeného zákazníka) proběhla před nějakou tou dobou Internetem.Takto se to ale dělat nemá. Jako nejsou v pořádku odposlechy "jen tak", tak není v pořádku ani toto. Ovšem v praxi je to samozřejmě jiné, odposlouchává se běžně i při velice chabém podezření (souhlas soudu je věc ryze formální) a stejně tak se občas dělají i přepadovky v bytech nebo firmách. Je to dobrý způsob jak se pomstít otravnému sousedovi nebo jak poškodit konkurenta.
Tiskni
Sdílej: