Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Takový Linux přece existuje. SLAX ... Přijde mi to ideální pro uživatele, který chce začít s Lin. pracovat a nebo ho poznávat. Já jsem byl touto distribucí před několika lety úplně nadšen.Tak Slaxem se momentalne trochu zabyvam coby uzivatel, a sice je to skvele distro, ale pro BFU bych ho jeste nedoporucil, zvlast ne instalaci na HD (oficialne nepodporovano) a pracovat s moduly. Porad to jeste neni vychytane a je tam spousta much, napr. ty moduly v posledni verzi nejak tuhnou. Myslim, ze i tady je jeste hodne prostoru (i v ramci uz dnes beznych technologii) pro vylepseni, hlavne co se tyce vlidnosti k uzivateli, ktery nechce byt nutne administratorem.
Proto je je v zájmu těch co píší software pro Linux aby to byl dostupný, srozumitelný a v Čechách měl české manuály, nikoliv anglické.No jo, no. jenze tim si prave nejsem jistej. Obrovska cast open-source programatoru porad jeste nektere veci nechape, nebo ji ani nezajimaji. Kdyz se rekne HIG, mluvi o fasismu a omezovani, kdyz jim nekdo navrhne, jestli by se nechteli krome designu kodu venovat taky treba designu GUI, aby bylo prehledne a intuitivni a jestli by si na to alespon na chvili nechteli vzit WYSIWYG nastroj, protoze alespon na ten design je to dobry...tak vyrvavaj.... Musite si uvedomit, ze open-source od zacatku nevznikal pro zakazniky. Raymond v Katedrale a bazaru pise, ze nejlepsim a nejjistejsim impulsem k vyvijeni software je moje vlastni potreba a tak to taky bylo - zadna potreba trhu a uz vubec ne bezneho uzivatele. A v tom je to zpozdeni za ostatnim svetem. Ne v technicke kvalite open-source software, v te omacce.
Zřejmě programatorům v open-soucrce nikdo neřekl, že můžou být svobodní a ještě vydělat peníze.ale to jo. spis jim nikdo nerekl, ze bezhlave lepeni nalepky "svoboda" na vsechno, co potkaji, neni ten nejlepsi napad, protoze nekdy je to misto svobody spis anarchie.
Díky možnosti tu produkovat nejen kecy o distruMožno vytrhnuté z kontextu, ale blogy zo z bežného života vracajú abičku akúsi prirodzenosť.
Pokud si návštěva chce něco napsat, otevírám většinou Gedit, který je jednoduchý, ale neznalého neděsí a připomíná mu známé prostředí, Dyť je to fuk.
alias gedit="evim"
, spustí se gvim v podobě klasického editoru bez příkazového režimu (ten se dá zapnout ctrl+o). Stejně funguje i (g)vim -y
Tiskni
Sdílej: