Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Takový Linux přece existuje. SLAX ... Přijde mi to ideální pro uživatele, který chce začít s Lin. pracovat a nebo ho poznávat. Já jsem byl touto distribucí před několika lety úplně nadšen.Tak Slaxem se momentalne trochu zabyvam coby uzivatel, a sice je to skvele distro, ale pro BFU bych ho jeste nedoporucil, zvlast ne instalaci na HD (oficialne nepodporovano) a pracovat s moduly. Porad to jeste neni vychytane a je tam spousta much, napr. ty moduly v posledni verzi nejak tuhnou. Myslim, ze i tady je jeste hodne prostoru (i v ramci uz dnes beznych technologii) pro vylepseni, hlavne co se tyce vlidnosti k uzivateli, ktery nechce byt nutne administratorem.
Proto je je v zájmu těch co píší software pro Linux aby to byl dostupný, srozumitelný a v Čechách měl české manuály, nikoliv anglické.No jo, no. jenze tim si prave nejsem jistej. Obrovska cast open-source programatoru porad jeste nektere veci nechape, nebo ji ani nezajimaji. Kdyz se rekne HIG, mluvi o fasismu a omezovani, kdyz jim nekdo navrhne, jestli by se nechteli krome designu kodu venovat taky treba designu GUI, aby bylo prehledne a intuitivni a jestli by si na to alespon na chvili nechteli vzit WYSIWYG nastroj, protoze alespon na ten design je to dobry...tak vyrvavaj.... Musite si uvedomit, ze open-source od zacatku nevznikal pro zakazniky. Raymond v Katedrale a bazaru pise, ze nejlepsim a nejjistejsim impulsem k vyvijeni software je moje vlastni potreba a tak to taky bylo - zadna potreba trhu a uz vubec ne bezneho uzivatele. A v tom je to zpozdeni za ostatnim svetem. Ne v technicke kvalite open-source software, v te omacce.
Zřejmě programatorům v open-soucrce nikdo neřekl, že můžou být svobodní a ještě vydělat peníze.ale to jo. spis jim nikdo nerekl, ze bezhlave lepeni nalepky "svoboda" na vsechno, co potkaji, neni ten nejlepsi napad, protoze nekdy je to misto svobody spis anarchie.
Díky možnosti tu produkovat nejen kecy o distruMožno vytrhnuté z kontextu, ale blogy zo z bežného života vracajú abičku akúsi prirodzenosť.
Pokud si návštěva chce něco napsat, otevírám většinou Gedit, který je jednoduchý, ale neznalého neděsí a připomíná mu známé prostředí, Dyť je to fuk.
alias gedit="evim"
, spustí se gvim v podobě klasického editoru bez příkazového režimu (ten se dá zapnout ctrl+o). Stejně funguje i (g)vim -y
Tiskni
Sdílej: