Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Rozhodl jsem se napsat malý seriál o řízené relaxaci. Pokud někdo má pocit, že je pro něj ztráta času číst tento příspěvek nemusí jej ani otvírat nebo komentovat. Bude-li mít kdokoliv zájem se zeptat, sdělit svou zkušenost je vítán. Naprosto záměrně to dávám do blogu. Budu zde využívat hlavně svoje zkušenosti. Praktické zkušenosti. Leta relaxaci využívám ve své životě a léta ji vyučuji pacienty. Proto mě zajímájí reakce lidí, kteří pacienty nejsou a přesto mají potřebu něco ve svůj prospěch změnit. Zaměřím se jak na trochu teorie, tak i praktický návod.
Řekne-li se relaxace každému z nás se pod tím pojmem vybaví něco jiného. Někomu práce na zahradě, nebo spánek, dalšímu poslech muziky a mnoho jiného. Já zde budu mluvit o řízené relaxaci, kterou si většina lidí představuje pod pojmem „autogenní trénink.” Nejsem sem si tím jistý, ale zdá se mi že jeho autor Schulz vycházel z z klasického jógového cvičení pod názvem „Jóga nidra.” Což se překládá pod názvem: „jógový spánek.”
Tato technika má v józe trochu jiný cíl i smysl, než je v v relaxaci evropského typu a nebudu se jím zde zabývat. Takže relaxace je odpočinek a pro upřesnění řízený odpočinek. Nejde o to upadnout do transu, ale o to nabýt znovu psychických i fyzických sil. prostě doplnit rezervoár energie, která je nejrůznějším způsobem spotřebována.
Pro mnohé lidi pokud se řekne slovo: „Jóga, Zen,” a jiné se okamžitě vynoří představa jakéhosi askety snažícího se dosáhnout: „Nirvány, Satori, Samadhi” či jiného „duchovního probuzení.” Tím se to pro ně stane jakýmsi odtažitým více či méně exotickým prostředkem, jež je za jejich hranicí dostupnosti.
Vzhledem k tomu že jsem člověk praktický, který žije v podmínkách evropské kultury a civilizace a musí se vyrovnávat s dopady a tlaky této civilizace, hledal jsem a stále hledám jak vše učinit tím nejefektivnějším způsobem. Jógové a zenové techniky včetně relaxace se mi průběhu více než dvaceti let ukázaly jako velmi efektivní, nenáročné na čas a prostředky a pomáhají mi tak unášet a zvládat životní zátěž.
Jógové techniky praktikuji každý den, a to kolem jedné a půl hodiny .Relaxační techniky během dne i několikrát po dobu několika minut. Zdá-li se to někomu mnoho času, pak stačí namítnou, že mi to pomáhá abych se dal po celém náročném dni do pořádku. Je to i investice na zítřek. Navíc, relaxace se dá provozovat i v chůzi případně i cestou hromadnými dopravními prostředky pokud zvládáme příslušnou techniku. Žijeme všude. A všude se dá efektivně a zábavně tímto způsobem využít čas.
Tvrzení že nemá někdo čas a tohle je plýtvání a zbytečnou námahou, má stejnou hodnotu jako když někdo řekne: „ Nemám čas se zabývat se učením, práci s počítačem, mě stačí když umím psát ve Wordu.” Takovému to tvrzení se říká: „Racionalizace;”
Racionalizace v podstatě nemá logiku. Každému myslícímu člověku dochází nesmyslnost takového tvrzení. Dojde mu v okamžiku, kdy si jen spočítá jen tak promarněný čas činnostmi nejrůznějšího charakteru, které ani nesplňují nárok na označení „odpočinek”
Zjistil jsem že pokud věnuji libovolné činnosti denně třikrát po deseti minutách práci s PC, po čase zjistím že moje znalosti se náramně zvýšily. Tím pádem se ale zároveň zvýšila má konkurenceschopnost na trhu práce. Což ne pro každého musí být důležité, ale pro mnohé to důležité opravdu je. Pro mne určitě. Ne všichni chtějí být jogíni žijící v bezdomoví a jejichž majetkem je pouze bederní rouška
Z výše uvedeného vyplývá, že se zvládnutí relaxace může (a dokonce si troufnu tvrdit, že se tak ve většině případů děje ) přinést zlepšenou hmotnou situaci a zlepšené sociální postavení. Relaxace má tu výhodu, a tím mám na mysli jakýkoliv typ, že učí jednotlivé lidi soustředění a odtažení mysli. Dokážeme li se odpoutat od svého okolí a soustředit se na jakoukoliv činnost z velkou pravděpodobností vykonáme správně. Myslím, že programátory ani příslušníky jiných povolání není třeba přesvědčovat o výhodě odpoutání pozornosti od rušivých vlivů přicházejících z okolí a soustředění se na práci.
Při relaxaci dochází ke snížení mozkové aktivity. Proces myšlení je nepřetržitý. A jako takový je velmi náročný na spotřebu energie. V tomto případě je to kyslík. Spotřeba kyslíku je kolem třiceti procent z celkové spotřeby kyslíku celého organismu. Z toho vyplývá že je to velmi náročná zátěž na organismus člověka. Relaxace pomáhá snížit tuto zátěž.
Proto lidé, kteří duševně pracují či jsou v permanentní psychické zátěži jsou velmi často unaveni zdánlivě z ničeho. A cítí se a také reálně většinou jsou mnohem unavenější a vyčerpanější. Často při mnohem menším počtu hodin práce (učitelé, psychologové, vedoucí pracovníci) než lidé vykonávající pouze manuální práci. Z toho je také zřejmé proč tolik lidí z výše uvedených profesí používá manuální činnost jako prostředek k odpoutání se od nepřetržité psychické zátěže mající původ v nepřetržitém toku myšleneka úvah.
Tím že se jejich pozornost odpoutá a přenese se na vlastní tělesnou námahu uleví se mozku, sníží se spotřeba energie. Ovšem řízená relaxace toto svede s podstaně nižší časovou náročností. I když zase oproti některým pohybovým aktivitám má tu nevýhodu, že neposkytuje přiměřenou fyzickou zátěž, kterou organismus vyžaduje pro své fungování. Obojí je nutné.
Myslím, že jsem uvedl dost důvodů, pro které bychom měli alespoň zkusit některou z relaxačních technik. Ne každý typ relaxace je stejně vhodný pro každého. Neexistuje žádný univerzální recept, který funguje u všech. Je to stejné jako z většinou věcí v životě. Prostě někdy je třeba hledat a zkoušet. Několik základních relaxačních technik uvedu v pokračování aby si mohl případný zájemce vybrat a zkusit.
Často dostávám dotaz, kdy je relaxace správně provedena? Kdy je relaxace správná? Odpověď je jednoduchá. Vždy, když se po absolvované relaxaci cítíte i jen o málo lépe než před ní. Budete-li se ji učit sami půjde to pomaleji, ale bude to mít pro vás jednu výhodu. Na nikom nebudete závislí, a budete se cítit dobře díky vlastní píli, vytrvalosti.
Nelze, ale opominout fakt, že s dobrým učitelem je to snazší. Bohužel mnozí z „učitelů” relaxace má především zájem na tom aby dobře vypadal jejich projev a tím udělají paradoxně žáka závislým na svém projevu. Závislost může nastat stejně tak při příliš častém používání relaxační hudby či cd s hlasem jednoho člověka. Doufám, že se té chyby nedopustím. Pokusím se vám nedat ryby, ale naučit vás ryby chytat.
Tiskni
Sdílej:
Velmi zajímavé, něco na tom bude. Ze školy jsem stále velmi unavený i když jen "sedím a poslouchám". Proto si většinou odpočinu pořádným spánkem a toho docílím několika způsoby: Fotbalem ještě odrovnám k mozku tělo a usnu jako špalek, protože jsem ztahanej jak pes. Nebo se mi sladce spinká po pár půllitrech piva ale bohužel to s fotbalem nejde kombinovat takže problém.
Jinak bych měl malej dotaz. Spíše se zajímám o psychologii ale něco bych si přečetl i na toto téma. Jsou nějaké webové stránky které by stály za to přečíst abych si mohl udělat názor po tom, co si na toto téma přečtu více věcí? Děkuji