Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Courali jsem dnes s Justýnou po Brdech. Samosebou, to bylo tak, že Justýna si vymyslela kam se půjde, a tak jsme šli. Válečný kocour ráno při odchodu seděl na zídce, olizoval se a vypadal, že si užil. Ale vzhledem k tomu, že kavalíři si užijí a nekecají o tom, tak se jen olizoval. Majitelka pensionu nám při snídani vyprávěla hrůzostrašné historky z jeho života. Také jsem vypátral důvod jeho neoblíbenosti u ní. Zakousnul jejího oblíbeného papouška. To ten vykastrovaný nikdy neudělal. Zřejmě neměli dva papoušky.
Vyrazili jsem tedy do Strže. Strž bylo oblíbené místo Karla Čapka. Navštívili jsme jeho památník, paní průvodkyně nám ochotně odemkla, vybrala od každého patnáct korun a pak nás nechala courat celým domem bez nějakého zvláštního pokusu o poučování. Byl jsem jí vděčný. Jestli něco skutečně miluji, tak „průvodce” co mi cpou všechny možné i nemožné detaily. Mám v podobné oblibě takové ty polovzdělané komentátory, co si přečtou encyklopedii a posléze informují široké okolí předpokládajíce, že mimo nich už nikdo nic nečetl a nezná.
Proto se nezapojuji do debaty na Ábíčku kolem Církve, náboženství atd. Všichni ti „komentátoři,” kteří mluví o církvi a nevědí většinou o jaké vlastně, co si troufnou hodnotit Církev, dělat dokonce srovnání a přitom mají matnou potuchu o náboženství, dějinách. Velmi matnou znalost církevních řádů a značně letmo vědí co je to třeba: „Ordo fratrum predicatorum „ Což přeloženo znamená - Řád bratří Kazatelů, lidově přezdívaný Dominikáni. Možná si v novinách přečetli o nich něco a pak vystupují jako znalci. Snad ještě četli jakési marxistické dějiny církve.
V takové debatě je skutečně zbytečné plýtvat energii na vyvracení základních omylů, lží a polopravd. Má to stejnou hodnotu a smysl jako kdybych se pustil s lidmi, kteří se zabývají vývojem linuxového jádra do debaty. Do odborné debaty. Vypadal bych zřejmě stejně v jejich očích jako oni „ odborní komentátoři a znalci” Písma, dějin Církve a znalostí o organizace Katolické Církve. Pokud bych s vyjadřoval stejným stylem a učil a hlásal podobné pravdy, a měl míru a sumu informací jako oni o Církvi a jejich dějinách, poslání a smyslu, vypadal bych zcela právem před těmi vývojáři jako idiot.
Takže domek ve Strži byl velmi hezky upraven, expozice střídmá, obsahovala základní údaje a fotografie z Čapkova života i několik originálních listů psaných jeho vlastní rukou. Na konci života mu skutečně „vlastenci” dávali kouř. Inu, Čecháčci. Justýna mě moc potěšila, že si se mnou na Dobříši sedla pod kaštan a snědli jsme tam oběd. Užila něco z toho, co je pro mne na cestě zcela běžné. Dokonce sama mi rozmluvila návštěvu restaurace, kam sem ji chtěl pozvat na oběd. Ve stínu kaštanů jsme se posilnili potravinami zakoupenými u Lidla a pokračovali v okruhu pátrání kolem Dobříše a Rybníků. Konec procházky jsme zakončili kopáním v rybníku. No a tak to je všechno. Zatím ten pension úspěšně přežívám.
Tiskni
Sdílej:
..kavalíři o tom nekecaj, to je fakt...a tak kecaj o Čapkovi
Pěknou dovolenou!