Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Courali jsem dnes s Justýnou po Brdech. Samosebou, to bylo tak, že Justýna si vymyslela kam se půjde, a tak jsme šli. Válečný kocour ráno při odchodu seděl na zídce, olizoval se a vypadal, že si užil. Ale vzhledem k tomu, že kavalíři si užijí a nekecají o tom, tak se jen olizoval. Majitelka pensionu nám při snídani vyprávěla hrůzostrašné historky z jeho života. Také jsem vypátral důvod jeho neoblíbenosti u ní. Zakousnul jejího oblíbeného papouška. To ten vykastrovaný nikdy neudělal. Zřejmě neměli dva papoušky.
Vyrazili jsem tedy do Strže. Strž bylo oblíbené místo Karla Čapka. Navštívili jsme jeho památník, paní průvodkyně nám ochotně odemkla, vybrala od každého patnáct korun a pak nás nechala courat celým domem bez nějakého zvláštního pokusu o poučování. Byl jsem jí vděčný. Jestli něco skutečně miluji, tak „průvodce” co mi cpou všechny možné i nemožné detaily. Mám v podobné oblibě takové ty polovzdělané komentátory, co si přečtou encyklopedii a posléze informují široké okolí předpokládajíce, že mimo nich už nikdo nic nečetl a nezná.
Proto se nezapojuji do debaty na Ábíčku kolem Církve, náboženství atd. Všichni ti „komentátoři,” kteří mluví o církvi a nevědí většinou o jaké vlastně, co si troufnou hodnotit Církev, dělat dokonce srovnání a přitom mají matnou potuchu o náboženství, dějinách. Velmi matnou znalost církevních řádů a značně letmo vědí co je to třeba: „Ordo fratrum predicatorum „ Což přeloženo znamená - Řád bratří Kazatelů, lidově přezdívaný Dominikáni. Možná si v novinách přečetli o nich něco a pak vystupují jako znalci. Snad ještě četli jakési marxistické dějiny církve.
V takové debatě je skutečně zbytečné plýtvat energii na vyvracení základních omylů, lží a polopravd. Má to stejnou hodnotu a smysl jako kdybych se pustil s lidmi, kteří se zabývají vývojem linuxového jádra do debaty. Do odborné debaty. Vypadal bych zřejmě stejně v jejich očích jako oni „ odborní komentátoři a znalci” Písma, dějin Církve a znalostí o organizace Katolické Církve. Pokud bych s vyjadřoval stejným stylem a učil a hlásal podobné pravdy, a měl míru a sumu informací jako oni o Církvi a jejich dějinách, poslání a smyslu, vypadal bych zcela právem před těmi vývojáři jako idiot.
Takže domek ve Strži byl velmi hezky upraven, expozice střídmá, obsahovala základní údaje a fotografie z Čapkova života i několik originálních listů psaných jeho vlastní rukou. Na konci života mu skutečně „vlastenci” dávali kouř. Inu, Čecháčci. Justýna mě moc potěšila, že si se mnou na Dobříši sedla pod kaštan a snědli jsme tam oběd. Užila něco z toho, co je pro mne na cestě zcela běžné. Dokonce sama mi rozmluvila návštěvu restaurace, kam sem ji chtěl pozvat na oběd. Ve stínu kaštanů jsme se posilnili potravinami zakoupenými u Lidla a pokračovali v okruhu pátrání kolem Dobříše a Rybníků. Konec procházky jsme zakončili kopáním v rybníku. No a tak to je všechno. Zatím ten pension úspěšně přežívám.
Tiskni
Sdílej:
..kavalíři o tom nekecaj, to je fakt...a tak kecaj o Čapkovi
Pěknou dovolenou!