Společnost Meta (Facebook) předává React, React Native a související projekty jako JSX nadaci React Foundation patřící pod Linux Foundation. Zakládajícími členy React Foundation jsou Amazon, Callstack, Expo, Huawei, Meta, Microsoft, Software Mansion a Vercel.
Samsung na akci Galaxy Unpacked February 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy S26, S26+ a S26 Ultra a sluchátka Galaxy Buds4 a Buds4 Pro. Telefon Galaxy S26 Ultra má nový typ displeje (Privacy Display) chránící obsah na obrazovce před zvědavými pohledy (YouTube).
Byla vydána grafická knihovna Mesa 26.0.1 s podporou API OpenGL 4.6 a Vulkan 1.4. Je to první stabilní verze po 26.0.0, kde se novinky týkají mj. výkonu ray tracingu na GPU AMD a HoneyKrisp, implementace API Vulkan pro macOS.
Byla vydána nová verze 4.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Byla vydána nová verze 3.23.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opravuje 11 bezpečnostních chyb.
Španělský softwarový inženýr oznámil, že se mu podařilo na dálku ovládat sedm tisíc robotických vysavačů po celém světě. Upozornil tak na slabé kybernetické zabezpečení těchto technologií a jejich možné a snadné zneužití. Nesnažil se hacknout všechny robotické vysavače po světě, ale pouze propojil svůj nový DJI Romo vysavač se zařízením Playstation. Aplikace podle něj ihned začala komunikovat se všemi sedmi tisíci spotřebiči a on je
… více »Momo je fenka cavapoo, která svými náhodnými stisky kláves bezdrátové klávesnice vytváří jednoduché počítačové hry. Technicky to funguje tak, že Raspberry Pi s připojenou bluetooth klávesnicí posílá text do Claude Code, který pak v Godotu píše hry a sám je i testuje pomocí screenshotů a jednoduchých simulovaných vstupů. Za stisky kláves je Momo automaticky odměňována pamlsky. Klíčový je pro projekt prompt, který instruuje AI, aby i
… více »GNU awk (gawk), implementace specializovaného programovacího jazyka pro zpracování textu, byl vydán ve verzi 5.4.0. Jedná se o větší vydání po více než dvou letech. Mezi četnými změnami figuruje např. MinRX nově jako výchozí implementace pro regulární výrazy.
Internetový prohlížeč Ladybird ohlásil tranzici z programovacího jazyka C++ do Rustu. Přechod bude probíhat postupně a nové komponenty budou dočasně koexistovat se stávajícím C++ kódem. Pro urychlení práce bude použita umělá inteligence, při portování první komponenty prohlížeče, JavaScriptového enginu LibJS, bylo během dvou týdnů pomocí nástrojů Claude Code a Codex vygenerováno kolem 25 000 řádků kódu. Nejedná se o čistě autonomní vývoj pomocí agentů.
Byl vydán Mozilla Firefox 148.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově lze snadno povolit nebo zakázat jednotlivé AI funkce. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 148 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Tak si myslím Jak jsem si tak navykl psát blogy v poslední době, začínám mít potíže s jejich pojmenováním. Tedy ne s titulky, ale vlastně s koncepty,které ukládám na disk. Jeden čas jsem to čísloval, ale to mě přijde takové opravdu hodně "zábavné". Takže jednou je to třeba "seznam1" a dnes je to pro změnu "er" Mám v tom nějaký lehký bordel. Abych pravdu řekl pořádek není moji nejsilnější stránkou. Řád a kázeň to ano, ale řád a kázeň se ne vždy kryje s pořádkem.
Uvedu na příkladu. Pokud vím že mám vstávat v šest hodin ráno a být v práci o půl osmé, můžete se spolehnout na to, že ráno zazvoní budík, okamžitě vstanu a nejpozději o půl osmé jsme v blázinci a zapisuji se do knihy prezence. Většinou bývám dříve. Ale to co mi z ruky ráno vypadne, to leží až do večera tam kde to vypadlo, považuji za normální. Prostě jsem ukázněný bordelář. Zřejmě to nebude asi ta nejhlubší filozofická myšlenka, protože hluboké myšlenky mě opustily v proudu dní, jak svého času napsal kolega Horáček a Hegerová zpívala.
Mám vůbec problém s těmi hlubokými myšlenkami. Vždycky,když čtu něco zvlášť ušlechtilého, zvlášť originálního, ať už se to týká terapie, případně filozofie, tak nakonec zjistím jednu věc. Někdo někde to už napsal, řekl a většinou už dávno. Hodně dávno. Ale chápu, že hra ze slovy je natolik lákavá, že mnozí neodolají a zformulují zcela originální myšlenku, aby nakonec zjistili,že kdysi už dávno to někde četli.
Takový Heidegger napsal skutečně krásné věci, hezky popřemýšlel, a pak jsem na dasein-analytických seminářích u dr. Čálka zjistil (tedy ne že by to on tvrdil), že je to neskutečně podobné zenovému přístupu. Abych nakonec si koupil lacinou knížečku, co se jmenovala "Heidegger a zen". Docela mě namíchlo, že si ten chlap toho naprosto drze všiml už přede mnou a ještě to dokonce zveřejnil písemnou formou. Ale na mou hříšnou duši. Napadlo mě to dřív než jsem si to přečetl a Čálkovi jsem to říkal a on se mi to pokusil vyvrátit.
Jsem asi neschopný si všimnout těch jemných rozdílů mezi daseianalýzou a třeba logoterapii jež jsou údajně zcela zásadní. Ze sýry to mám stejně. Některý sejry mi připadají vzhledem a chutí zcela stejné, ale machři říkají, že je to úplně odlišné. No asi vědí co říkají. Tak se v tom nakonec plácám. Ale musím se přiznat k jedné věci. Nějak mě je to v posledních letech jedno. přestal jsem se zabývat těmi rozdíly a začal zkoumat co mě ještě v životě baví.
Zábava mi přijde mnohem důležitější než hluboké myšlenky. Nota bene, když jsem ještě nepřišel na to co je v životě skutečně důležité a hluboké a žiji si jen tak. Když se otočím za sebe a podívám se na naházený hadry na židli, a kolik je hodin a místo toho abych šel spát vzorně, píšu si tu blog. A zjistím, že je mi to totálně jedno. No není to hrůza?
Na starý kolena jsem přišel ke dvou velmi zábavným věcem.K psaní a Linuxu. Obojí je pro mne důležitější než studium psychoterapeutické literatury a návštěvy všech těch vzdělávacích akcí.
Zdá se mi totiž, že jak jsem říkal na začátku. Věci a myšlenky,které mě před lety tolik okouzlovaly, jsem prostě za tu dobu slyšel tolikrát, že už je mi opravdu milejší psát, při tom se učit příkazy v textovém editoru VIM, a jiné linuxové lahůdky, než se zabývat rádoby systémy, které fungují takzvaně čisté.
Jenže je zvláštní, ony fungují i ty ne úplně z toho filozofického a terapeutického hlediska správné. Konečně co je etika, morálka, porozumění je předmětem několika tisícileté diskuse. Ze svého hlediska mám tedy právo se domnívat, že to s tou nutnou čistotou systémů nebude tak horké. Konečně vlastní tělo nás učí témuž. Když se budeš hodně a často mýt, tak ztratíš imunitu. Pokud ne úplně tak částečně. Alergici by mohli vyprávět. A jdu cvičit a spát. Snad si to ti co to budou číst nějak přeberou. Překlepy a gramatické chyby opravím ještě dnes. komentáře 2
Tiskni
Sdílej:
<!--. Spravil jsem to -->, každopádně dva příspěvky jsou "zmizelé"..