Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Po rebootu upgrade, stáhnu pár potřebných věcí z http://linuxpackages.net.Fakt super... Pohodlné, bezpečné a hlavné rýchle... A čo tak
aptitude install meno_balíčka?
Skype zásadně 1.2 protože novější mi nechodí.Na Debiane/Ubuntu bezproblemov 2kova rada beha...
Každopádne, keby sa niečo stalo Linusovi, tiež neviem, či neprejdeme na Hurd :)
Slackware je docela fajn. Jednoduchá správa a čistota patří určitě k tomu nejlepšímu, co jsem zatím v Linuxu viděl. Hardwarové požadavky taky dobré. Na server se taky hodí.
Balíčkovací systém už je docela hrůza. Standartní repozitáře neobsahují ani Open Office či mplayer. Systém, který neřeší závislosti (ve výchozím stavu) je spíše parodií na balíčkovací systém. Nemáš jediný ucelený repozitář se softwarem. Rozšiřující balíčky je třeba hledat na linuxpackages.net, nebo na slacky.eu. Lokalizace některých balíčků do češtiny silně pokulhává a mě se dodnes nepodařilo najít českou lokalizaci i tak poměrně důležitého balíku, kterým je Open Office. Přílišná konzervativnost taky není příliš k dobru. Jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. Možná si i někdo vzpomene na zdravotní problémy Patricka Volkerdinga, kdy nějaký čas vývoj Slackware ustrnul, a distribuce byla správována pouze jeho nejbližšími přáteli
Pro toho, kdo má rád Slackware, ale chtěl by svůj systém omladit, doporučuju Frugalware. Balíčky jsou kompilovány pro i686 a ke správě software se používá upravený pacman.
Frugalware odstraňuje všechny nevýhody Slackware. Je kompilován pro i686 (takže rychlejší) má jednotný repozitář s balíčky a navíc pacman řeší závislosti. To vše při zachování dobrých vlastností Slackware ( jednoduchost, čistota).
Frugalware se hodně inspiroval ve Slackware a lze najít mnoho podobností. Narozdíl od Slackware není vyvíjen jedním člověkem, ale poměrně velkou partou vývojářů. Nové verze vycházejí v pravidelných půlročních intervalech. Jde ale také udržovat systém neustále v aktuálním stavu, a to pomocí pacmana.
rsync <slackware repo> && upgradepkg *.tgz
.
Intenzivně používám Debian i Slackware, ale v balíčkovacím systému Slackware rozhodně problém není. Slacku chybí větší množství software v záklaní distribuci, Debian zase pokulhává ve vývojovém cyklu, zvolených kompilačních volbách některého sw a určitých nekonzistencích v konfiguraci (např. initrd, acpi) a celkově zbytečná "komplikovanost" (výroba balíčků, konfigurace).
mě se dodnes nepodařilo najít českou lokalizaci i tak poměrně důležitého balíku, kterým je Open OfficeNeviem už ako som na to prišiel, ale v browser history to ešte mám.
sh ./program.Slackbuilda pokial sa ti to nepaci, tak to je iba tvoj problem
To mi tady nemusíš vysvětlovat, jak se instaluje software ve Slackware. To vim taky. Ale když se tady v reakci na lokalizační balíček objeví odkaz na ftp Open Office s rpm a deb balíky, a jakýsi vygooglený odkaz na na holandský Slackbuild, tak to nepovažuji za nějaký argument.
Čili podtrženo a sečteno - lokalizační balíčky Open Office a Firefoxu nejsou v běžných repozitářích ani v jiných zdrojích dostupné. Je k tomu potřeba splácávat svoje Slackbuildy a nebo doufat, že se někde objeví na internetu.
Nevěděl jsem, že je rpm nebo deb nativním formátem pro SlackwareNatívnym nie je. rpm ale v Slacku je. Ale osobne som si (v duchu pravhého slackware-istu) z toho rpm-ka jednoducho vytiahol súbory, praskol na disk a bolo
Nojo. Jak to asi bude jednoduché třeba právě v tom Open office. Moc jednoduché to asi nebude, protože se za celou dobu existence Open office ještě žádný český lokalizační balíček ještě neobjevil.
Další věc jsou aktualizace. Přehrabovat se půl dne ve slackbuildech nalezených někde pokoutně na internetu kvůli tomu, abych povýšil na aktuálnější verzi, se mi nejeví jako skvělé řešení. Prostě napíšu ve Frugalware pacman -Syu
a hotovo. (a to je systém založený na Slackware)
daemons=()
v /etc/rc.conf a ma nakongigurovane. Siet sa nastavuje na tom istom mieste.
O Pacman-ovi sa ani nema zmysel bavit - treti najlepsi balickovaci system: po apt-get a emerge.
Co si spominam, par rokov dozadu mnoho slackwaristov migrovalo na Arch prave kvoli Pacmanovi a este vacsej cistote systemu. To o niecom vypoveda.
Protoze kvuli jedne knihovne nemusim mit nainstalovanej celej balik ?Některé distribuce mají politiku jeden balík == jedna knihovna.
Protoze kdyz odejde DB v RPM tak jsem na tom uplne stejne ?To by muselo ještě přestat fungovat cpio, nebo ar, aby to nešlo nízkoúrovňově opravit
Slackware je moc fajn. Je přehledný, nenáročný na hardware... Je to zkrátka systém pro ty, co se chtějí něco naučit. Většinu znalostí ze Slackwaru využívám teď v Kubuntu. Slackware mě "donutil" studovat manuálové stránky, HOWTO dokumenty atp.
A proč tedy jedu na Kubuntu a ne na Slackwaru (proč jsem Slackware opustil)? Protože jsem lenoch! Slackware neřešil závislosti, musel jsem celkem často lízt do konfiguráků... Kubuntu udělá většinu práce za mě.
Tiskni
Sdílej: