Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Dal jsem si uctivou žádost do poradny jak přijít k Pascalu, který mi bude chodit na FreeBSD nebo Linuxu. Pochopitelně při znalosti zdejšího prostředí jsem nepochyboval, že dostanu radu, abych knihu, jež se zove „Programování pro úplné začátečníky” zahodil a pořídil si zcela jinou postavenou na jiném jazyku. Nezahodím ji. Zatím si v ní čtu a líbí se mi, že je přehledně napsaná pro úplné amatéry mého typu. Zřejmě nikdy nebudu programátor, nemám tímhle směrem vyvinuté myšlení a ve zdejší společnosti mohu být, nejen díky tomu, považován za úplného pitomce.
Leč programování v Pascalu, může být zábava, stejně jako instalace různých obskurních OS, jako je FreeBSD, OpenSolaris, Solaris 10. Zábava, která má pro mne kouzlo skoro jako mladé ženy. Jinak než ony mě vzrušuje jejich instalace, pracné zprovozňování nezbytných aplikací jako je třeba Adobe Flash ve FreeBSD, jak 6.X nebo 7.X. Zábava co mě těší, baví a vydržím u toho dlouhé hodiny. Nezlobím se, když pracně nastavený systém se mi zdaří shodit zničit a začínám znova. Patří to k experimentům na PC. Další instalace je lepší a radostnější. Nemám k těm systémům žádnou úctu při vědomí, že na Macbooku je můj hlavní pracovní prostor a systém Mac OS X je pro blbce, kteří při minimální inteligenci se nemohou skoro nikdy splést. Tak je ten systém inteligentní, že ani začátečníka nenechá tápat. Tedy pokud umí aspoň trochu anglicky. Chceš si audio cd nahrát na disk? Dej po vložení do mechaniky, kdy ti naskočí hláška jestli chceš nebo ne importovat. Dáš „yes” a víc se nemusíš starat. Stejně tak s fotkami plus video. Ale FreeBSD to je jiná káva. Chceš automount? Máš ho mít. Najdi na Googlu, dopiš do:
/etc/rc.confPotom si dopiš do:
dbus_enable="YES"
hald_enable="YES"
/etc/fstab /dev/cd0 /home/user/cdrom rw,noauto,Nastav práva a už se ti CD a DVD připojují. Pokud chci připojit flashku pak něco podobného. Ještě musíš vše uvést do provozu těmihle příkazy:
proc /proc procfs rw 0 0
# /usr/local/etc/rc/dbus startPak už by to mělo chodit. Tedy mě to chodí.
# /usr/local/etc/rc/hald start
# mount /proc
Podobné dobrodružství je s K3b nebo už výše zminovaným flashpluginem. Hledáš, píšeš pátráš. A výsledek? Skvost. Akorát tiskárnu HP Photosmart C5180 All in One jsem k němu nepřipojil. Hplip naistaloval ale dál se nedostal. Ani všemocný Google nepomohl. Stejná potíž jako s připojením linuxových partišen. Byly doby, kdy stačilo napsat do:
/etc/fstab /dev/ad4s1 /mnt/linux ext2fs rwA potom jen:
mount /mnt/linuxa vše se hladce připojilo. Kdeže ty časy jsou? To ještě fungovalo do FreeBSD 6.2 Nepřipojím ext3 a nepřipojím. Chyba mezi klávesnicí a židlí?
No nestěžuji si, aspoň je o čem přemýšlet a co hledat. Život s UNIXEM je zábavný, zdravý a odpoutává mě od všedních dní. Jak by řekl klasik. Jen nevím který. Rozhodně zábavnější než sledovat upocené politiky, kteří si opětně hledají prostor pro svá koryta a nebo přímo svá koryta. Socialistické poslance, kteří prokázali opět svou zdravou a přímočarou touhu po moci asi UNIX nebere. Ale chybu dělají. Na Linuxu a UNIXU by teprve poznali co znamená kvalifikovaná spolupráce mezi lidmi, kteří jsou placeni za myšlení a znalosti. I při všech flamech, co jsem jich už tady zažil. Je někdy radost sledovat, pokud jde o kvalifikované věci, jak se zde řeší. Také jsem docházím už několik let. Jo jo. Letí to.
Jinak pokud někdo připojoval tu tiskárnu, co jsem inzeroval, budu rád, když mě nakopne nějakým rozumným směrem. Na Linuxu chodí bez potíží. Všechny zařízení včetně scanneru a tisku fotografií bezproblémově. Na FreeBSD ani ťuk. Našel jsem nějaké popisy, ale ty byly dva roky staré a evidentně nebyly pro FreeBSD 7.1. Konečně i připojení K3b je odlišné od FreeBSD řady 6.X. Nechci PC-BSD ani jiný podobný klon. Zkusil jsem a nemám zájem. Navíc ani tam jsem tiskárnu nepřipojil. Psáno v báječném editoru VIM. Použité OS FreeBSD 7.1. Jak dlouho vydrží? Kdo ví? Den, týden nebo ještě hodinu? Howgh.
Tiskni
Sdílej:
Beru to jako zábavu. Živit bych se tím nechtěl, ale na hraní je Unix a Linux bezva.
Zábava, která má pro mne kouzlo skoro jako mladé ženy. ... To moh napsat jen ... no jo, je to on
Krásné ženy jsou jako open source. Pořád je co objevovat.
Mně se nejvíc líbí toto z vašeho profilu:
Jo a jsem na mladý holky, ale ty sem nechodějí
Mladá holka je u vás kdo? Mělo by jí být 18, 20 nebo 25..?
Přeju hezký den.