abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 10:33 | Nová verze

Mozilla.cz informuje o aktualizovaném českém slovníku pro kontrolu pravopisu pro Firefox, Thunderbird i SeaMonkey. K dispozici je na na serverech s doplňky (Firefox, Thunderbird, SeaMonkey).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 10:11 | Nová verze

Byla vydána verze 0.52.1 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie). Nově lze instalovat také z Flathubu. Unvanquished je fork počítačové hry Tremulous.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 00:11 | Zajímavý projekt

Watchy jsou open source hodinky postaveny na ESP32-PICO-D4 s e-papírovým displejem s rozlišením 200x200 pixelů, s Wi-Fi a Bluetooth LE. Předobjednat je lze na Crowd Supply za 59 dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 22:11 | Nová verze

OASIS oznamuje zveřejnění nejnovějšího standardu OASIS, který byl schválen členy 27. dubna 2021: Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) Version 1.3. Formát OpenDocument je volně dostupný otevřený formát souborů dokumentů založený na XML pro kancelářské aplikace, který se používá pro dokumenty obsahující text, tabulky, grafy a grafické prvky. OpenDocument Format v1.3 je aktualizací mezinárodní normy verze 1.2

… více »
Zdeněk Crhonek | Komentářů: 3
19.6. 20:11 | Nová verze

Byl vydán Debian 10.10, tj. desátá opravná verze Debianu 10 s kódovým názvem Buster. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 10 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

Ladislav Hagara | Komentářů: 32
19.6. 16:33 | Nová verze

Tým pro zajištění kvality LibreOffice (QA) oznamuje, že LibreOffice 7.2 Beta1 je k dispozici k testování! LibreOffice 7.2 bude vydán jako finální verze v polovině srpna 2021, přičemž LibreOffice 7.2 Beta1 je druhou předběžnou verzí od zahájení vývoje verze 7.2 na konci listopadu 2020. Od předchozí verze LibreOffice 7.2 Alpha1 bylo do úložiště kódu odesláno 1163 revizí a opraveno 221 problémů. Podívejte se do poznámek k vydání, kde najdete nové funkce obsažené v této verzi LibreOffice.

Zdeněk Crhonek | Komentářů: 0
19.6. 00:33 | Zajímavý projekt

Rodina open source vstupních zařízení Ploopy se rozrostla o Ploopy Mini Trackball. Stavebnici lze předobjednat za 69,99 CAD (1 210 CZK).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.6. 15:44 | Nová verze

Byla vydána beta verze Linux Mintu 20.2 s kódovým jménem Uma. Na blogu Linux Mintu jsou hned tři oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon, druhé o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a třetí o vydání Linux Mintu s prostředím Xfce. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE, Xfce) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE, Xfce). Linux Mint 20.2 bude podporován až do roku 2025.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.6. 08:00 | Nová verze

Byla vydána verze 1.53.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
17.6. 22:33 | Nová verze

Na GOG.com lze do soboty 19. června získat zdarma počítačovou hru Absolute Drift (YouTube).

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
Používáte kalkulačku?
 (10%)
 (32%)
 (61%)
 (27%)
 (13%)
Celkem 244 hlasů
 Komentářů: 25, poslední 18.6. 07:59
Rozcestník

Muž na vlastním koni jede kam chce

23.5.2010 02:40 | Přečteno: 859×

Sobota, týden končí, jak se kdysi zpívalo v jedné písničce a mám toho za celý týden akorát. Několik špatných zpráv, několik dobrých, hotové dva scénáře, schválené, schůzka se štábem, se kterým jsme točili sedm dílů závislosti. A budeme ještě točit spolu čtyři. Odchází nám krásná produkční, místo ní přijde někdo jiný. Bylo nám všem líto, že ji dali na jinou práci, měli jsme ji rádi vnášela do práce klid a pohodu. Uvidíme jaký bude její nástupce.

Schůzka ač byla v hospodě, byla príma. Probrali jsem možné i nemožné, probral se pořad, který s Ivanou a Alanem připravujeme, bylo zajímavé sledovat debatu profíku, kteří diskutovali nad tím co jde a co nejde a docela vážně brali i moje laické připomínky, protože i přes asi 27 pořadů na kterých jsem přímo spolupracoval a účastnil se jich jako účinkující, jsem stále ještě laik. Tohle si vždycky uvědomuji, že jsem laik, když s Ivanou píšeme scénáře. Bez toho řemesla se nedá dělat ona práce. Mám nápady, chrlím historky, ale Ivana vždycky poznamená něco v tom smyslu, kam že to má vést? A někdy, že nepíšu blog. Když nepíši blog, tedy musím myslet na diváka. Já na diváka myslím, jen mi potom dojde, že by byl docela pěkně zmatenej.

Jenže ta diskuse v té hospodě byla důležitá v tom, že jsme si dohodli některé podstatné věci, docela se mi rýsuje, jak a kam by onen pořad měl vést, co chci národu sdělit a myslím, že jsem přesvědčil i některé pochybovače o tom, že tak jak to chci, se dělat dá jen těžko. Debata s profíky ukázala, že se ten pořad udělat dá.Poslouchal jsem, byl jsem docela připravený vysvětlit záměr a směr. Potom se chytli a ukázali cestu a možnosti. To je na debatě to nejlepší. Bud se jen hádám abych vyhrál a nebo debatuji, apriori neodmítám hned něco, co kdo vysloví, sdělím svoji představu, umím odpovědět na pochybnosti, nedám se jimi urazit, jak mají někteří lidé ve zvyku.

Zcela klidně jsem připustil, že jsem laik, že mám laické nápady a když mi začali vysvětlovat a popisovat všechny možné technické fígle, které by se daly použít, byl jsem skutečně nadšený. Rád se dívám, nebo poslouchám lidi, kteří umí. Nemusím si ani psát a přesto si ještě důležité věci pamatuji. Co mě potěšilo, že ač laik, začátečník v televizní práci, přesto lidé, se kterými jsem pracoval na Závislosti, sami řekli, že by klidně se mnou pokračovali na programu o komunikaci. Pochybnostem některých jsem se nedivil. Co chci dělat je tak specifické, že to opravdu bude chtít techniku a schopné lidi. Schopné herce, kameramana s nápady a režiséra, který má fantazii. Tak Alan hloubku a fantazii má. Proto je mi jen divné, že člověk s takovou invencí dělá samé malé projekty, které jsou kvalitní, ale vyslané v blbém čase. Což tu práci děsně devalvuje. Kameramany s nápady bychom také měli, teď jen jestli budou mít čas

Nejvíc mě zatím na tom baví, že zde bude, na rozdíl od Závislosti, kde jsem sice byl jako protagonista ve všech dílech, navíc spoluautor, ale neměl jsem tolik možností si vymyslet scénu, taková možnost improvizace. V Závislosti se improvizovat dalo, ale byla také omezenější. Vždy, když o tom pořadu s někým mluvím napadají mě různé věci, které by tam mohly proběhnout. Různé náměty ze života, co by se na ně dalo posvítit jinak, než se běžně v takových pořadech děje. Tahle možnost, dělat něco jinak, mě hrozně bavila v Závislosti, a tady by to mohlo být ještě o trochu víc. Zjistil jsem, že se na setkání s Ivanou vždycky těším, protože ty dvě tři hodiny, kdy pracujeme, já líčím různé historky, slogany, stavím dialogy, jsou vlastně plné života. Já se tedy bavím.

Vlastně je skvělé, že jsem ve věku, kdy bych mohl bilancovat, mám možnost ten bilanční sloupek prodloužit. Všechno co jsem v životě zažil, prožil, nějakým způsobem do toho pořadu dostat. Tahle možnost mě fascinuje. Povídali jsme s Ivanou, že jsou lidé, a každý jich známe několik, co by podle svého talentu a nadání mohli mít hodně dlouhý bilanční sloupek a nakonec promarní svůj talent po hospodách, rozmělní ho v několika nedokončených projektech a pak jen vykládá, co by mohl být, kdyby mu život neházel klacky pod nohy.

I ve scénáři, který jsme dnes psali k Závislostem se právě pokusím ukázat opačný osud. Osud člověka, který dlouho neuměl nic pořádně, měl potíže a když se nakonec rozhodl tu situaci změnit, tak se z člověka, který vždy utíkal před potížemi, stal člověk, co bral potíže jako výzvu. Výzvu k tomu, aby se naučil s potížemi nikoliv bojovat, ale umět je zvládnout, zkrotit svoje vášně. Krocení většinou nebývá boj. Konečně v knize „Jízda na vlně” o tomhle krásně mluví. Chris Irwin, krotitel problémových koní. V té knize přesně trefil, co je důležité. Porozumět, počkat, umět sdělit stejně jak koni, tak člověku, že jsou pravidla, ale také i přes ona pravidla je tu mezistupeň porozumění. Viděl jsem film a četl knížku „Zaříkávač koní,” kde bylo krásně ukázáno, že pokusy o násilné zvládnutí má své meze. A čekání a trpělivost, plus porozumění a schopnost konání ve správný svoje výsledky.

Větší meze má ono silové úsilí, kdy často po neúspěchu následuje propad, deprese. Lidé, kteří nedosáhnou všeho hned a zlehka, mají právě potíže v tom, že příliš věří na sílu a domnívají se, že pokud budou silnější, budou lepší. Není-li tomu tak, vzdávají se. Zaříkávač koní sílu nepoužíval, nebo jen minimálně. Používal chytrost, trpělivost, pozorování a malého gesta v pravý čas. Nešel ke koni, nechal koně přijít k sobě. Stejně tak se asi občas musíme chovat v životě. Některé příležitosti jednoduše musíme nechat přijít k sobě a mít pro ně místo. Být na ně připravený. Jít do té hospody s tím, že jim všem ukážu, by byla tragická chyba. Něco ukázat musím, až budu stát na place a budu mít prostředky. V hospodě jsem musel být trpělivý, vlídný a umět mluvit v pravý čas a najít správný tón a slovo. Ne vždy jsem tohle uměl. Většinou neuměl. Ale učil jsem se.

Stejně jako onen muž v příběhu, který jsme dnes s Ivanou psali. Hodně toho změnil, ale ne všechno vycházelo. Jenže rozhodl se, že vydrží, dělal svoje a když přišel čas, měl těm ostatním, co ho znali jako chudáka a trosku, co ukázat. Byl na place a byl v té hře hlavní hrdina, co měl víc nashromážděných možností, protože je hledal a dost dlouho mu stačilo žít s toho co měl. Z toho žil a staral se aby možností neubývalo, ale přibývalo. Stal se tím co dává, nikoliv tím co čeká a bere, co dostane.

Nebyl trpným hrdinou, čekajícím na štěstí. Ale hrdinou, který kdybych psal westernový příběh, měl sedlo, laso, trpělivost si chytit třeba i na vypůjčeném koni svého mustanga, kterého si vycvičil a (nechvátal, dal tomu výcviku koně čas) pochopil při onom krocení a cvičení, že některé postupy fungují i v životě lidí. Muži na koni, který je spolehlivý a dobře vycvičený, je otevřen celý svět. Muž na koni se vydá hledat příležitost.

Muž na vlastním koni jede kam chce. Není příliš bohatý, není ale ani chudý. Má koně, sedlo, laso a umí s tím vším zacházet. Učí se a pak jako zázrakem jsou tu příležitosti. Jenže není to zázrak, stejně jako zaříkávač koní nedělá zázraky. Jen nashromáždil zkušenost, a naučil se využívat malé příležitosti. Rozdíl mezi velkou a malou příležitostí je jen v dopadu na další život. Pokud umí využít malou příležitost, zjistí, že stejným způsobem se využívají i velké příležitosti.. Rozdíl je jak už jsem řekl v dopadu, výsledek je stejný. Menší příležitost správně využitá, menší ale důležitý úspěch, velká příležitost správně využitá, velký úspěch. Na začátku sedlo, laso a schopnost požádat správné lidi o správnou pomoc.

       

Hodnocení: 57 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

23.5.2010 10:27 semiik | skóre: 4
Rozbalit Rozbalit vše Re: Muž na vlastním koni jede kam chce
Prvni!
23.5.2010 12:42 Jan Jílek | skóre: 6 | blog: Strider
Rozbalit Rozbalit vše Re: Muž na vlastním koni jede kam chce
Zase vyhrál, to musí být doma radosti. :-)
Čas od času jsem sražen k zemi. Ale vždy vstanu a nedovolím nikomu držet mě na zemi.
23.5.2010 12:46 semiik | skóre: 4
Rozbalit Rozbalit vše Re: Muž na vlastním koni jede kam chce

Však je, už dlouho jsem nevyhrál tak to musím oslavit přece. :-)

Bedňa avatar 24.5.2010 08:08 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
Rozbalit Rozbalit vše Re: Muž na vlastním koni jede kam chce
Nazdravie.
KERNEL ULTRAS video channel >>>

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.