Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tak si tak zkouším Emacs. Už jsem v něm kdysi před lety zkoušel psát. Pročítám si manuál, je docela slušně rozsáhlý, a uvidím jak mi to půjde. Zatím mi přijde výhodnější VIM, který asi tím jak lépe ovládám, mám už nastavený .vimrc, se mi zdá pohodlnější. Už kdysi dávno jsem se pokoušel z Emacsu posílat poštu, používat prohlížeč, ale pak jak se postupně lepšil VIM, jsem tuhle klasiku opouštěl. Nechal jsem si vlastně jen VIM a nic dál z toho co umí Emacs jsem nezkoušel. Myslím, že je to škoda, protože je to nástroj který má tradici, a co víc, má svou výkonnost.
Už před časem jsem opustil Mutt, podobně jako Fetchmail, Procmail a Postfix. Už jsem líný tohle všechno nastavovat. Nějak raději zkouším jiné věci. Zjišťuji, že si stačí zapnout v Emacsu
flyspell-modeabych měl zapnutou kontrolu pravopisu, a potom
flyspell-bufferale pořád se to musí zapínat. Takže musím najít jak to zapsat správně do .emacs, všechno znovu přečíst, občas se mi nějaký příkaz vybaví, ale už je to mnoho let, co jsem Emacs používal. Asi osm.
Takže si toho zas tolik nevybavuji. Což nevadí. Mám zábavu pro volné chvíle. Teď jsem zrovna vzpomínal,jak se v Emacsu v konsoli bez myši formátuje.Nakonec jsem si vzpomněl. Potom jsem objevil po dlouhém přemýšlení příkaz
fill-regionJo jo,jsou to věci.Vybavuji se pomalu. Někdy si musím prohlédnout manuál aby se mi rozsvítilo. Ještě si musím najít jak psát české uvozovky, abych je nemusel doplňovat ve VIM a pak už se můžu směle pustit do zkusmé editace. Na nějaký čas o zábavu postaráno.
Tiskni
Sdílej:
Ještě si musím najít jak psát české uvozovky- ja na to používam
Compose , "
a Compose < "