Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.105 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.105 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ve Firefoxu bude lepší správa profilů (oddělené nastavení domovské stránky, nastavení lišt, instalace rozšíření, uložení hesla, přidání záložky atd.). Nový grafický správce profilů bude postupně zaváděn od 14.října.
Canonical vydal (email) Ubuntu 25.10 Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do července 2026.
ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzi 1.5.0.
Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.14.0. Podrobný přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Nainstaloval jsem si na Solaris 11, před časem TexLive a nevyzkoušel jsem ho. Dnes jsem potřeboval napsat něco v PDF, chci přeložit za pomoci pdfcslatex a zjistím, že nic. Vypisuje mi to hlášku:
11 ld.so.1: pdftex: fatal: libstdc++.so.6: open failed: No such filePřidám tedy po menším hledání do .bashrc:
export LD_LIBRARY_PATH=:/usr/local/libA pro změnu to vypisuje:
ld.so.1: pdftex: fatal: libgcc_s.so.1: open failed: No such file or directory Killed
To už jsem se mírně vytočil, řekl jsem si buď a nebo, protože v repositáři pkg nic nebylo, šel jsem na Sunfreeware, stáhnul „libgcc-3.4.6” pro Solaris 10, nainstaloval za pomoci pkgadd a bylo. Chodí TexLive jak hodinky.
Jo občas i ten Solaris 11 a OpenIndiana není, co to bývalo. Tak jen, kdyby někdo měl chuť zkusit Solaris 11, případně OpenIndianu, (ta samá potíž i tam) a použít na něm TeXLive, aby věděl do čeho jde. Jinak jsem s OpenIndiana spokojený. Zdá se mi rychlejší než Oracle Solaris.
Můj .bashrc:
TERM=xtermc export PATH=$PATH:/usr/local/bin export PATH=$PATH:/usr/local/texlive/2011/bin/i386-solaris export MANPATH=$MANPATH:/usr/local//texlive/2011/texmf/doc/man export INFOPATH=$INFOPATH:/usr/local/texlive/2011/texmf/doc/info export LD_LIBRARY_PATH=:/usr/local/lib
Tiskni
Sdílej:
nebude to nahodou tym ze ako default je tam iny shell a ty si si doinstaloval bash ktory nema tie cesty ako default pridane.. inac mam radsej openbsd a linux ale isteho casu som skusal Belenix co bol opensolaris s kdeckom