Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pročítal jsem si komentáře k svému blogu: „OpenBSD 5.0.” Zaujal mě jeden, kde komentující napřed vypočítá chyby onoho OS a potom se diví tomu, že si někdo něco takového nainstaluje.
Mám kamaráda programátora, který toho o IT ví mnohem víc než já, mám zetě, který také toho ví mnohem víc než já o IT, ale ani jeden z nich se nezabývá opensource. Oba pracují na woknech. Musím říci, že jsem díky svému zájmu o nejrůznější linuxová a BSD distra, pro ně svým způsobem znalec. Hraji si. Na běžnou práci, třeba fotky, psaní, filmy, telefonování používám Mac OS X. A produkty od Apple. Vyhovují mi a budu-li si kupovat notebook, až mi odkráčí do křemíkových lovišť můj Macbook, případně iMac, nebudu váhat a opět si u Apple koupím jiný.
Ovšem co se týká experimentů, zábavy, tak nic lepšího než četbu, cestování a různé experimenty s opensource neznám. Mimo ženských, ale ženské jsou jiná kategorie zábavy. Neživím se programováním, je mi jedno jak výkonný, spolehlivý, bezpečný OS, OpenBSD, FreeBSD, NetBSD, Solaris či Linux je. Zajímá mě, co se s ním dá dělat, jak se dá nastavit, zprovoznit uživatelsky. Instaluji bud virtuálně, nebo mám starší PC, kde nemám žádná důležitá data a tam zkouším instalovat přímo na hardisk.
V tomhle směru je OpenBSD na vzestupné cestě. Už se v mnohém dá použít i na desktopu. Pokud ho málo lidí používá, tak právě asi pro jeho „náročnost” při instalaci. Ovšem, právě ta možnost nastavení, rozdělení disku, vůbec celkově odlišného způsobu instalace, nutnost přemýšlet mě na tomhle systému láká. Je tam spousta podobných a shodných věcí s FreeBSD, ale zároveň je v mnohém velmi odlišný.
Budu-li chtít FreeBSD, není problém ho mít, ale rozhodně nechci aby OpenBSD, nebo NetBSD byl jako FreeBSD a opačně. Podobně jako nechci, když letím do Ameriky, severní nebo jižní, na Nový Zélad nebo kamkoliv jinam aby tam lidé měli stejné zvyky, stejnou stravu a stejné podmínky k životu jako ve střední Evropě. Jedu tam proto, že je tam odlišné podnebí, stravovací návyky, zpěv a vůbec kulturní zvyklosti. Takže asi tak.
Tiskni
Sdílej:
Jsem IT bezpečák:
- Doma jedu Ubuntu na Internetu pro bezpečnost. Ne že Ubuntu/Linux je bezpečnější, ale protože je zanedbatelně napadáno vůči MS. Mám dual boot Win/Linux. Pro běžného uživatele jsou MS produkty dobré.
- V práci jedeme Suse/Novell Linux na globální síti s asi 32 tisíci usery a obrovskou databází v režimu utajování. To co nám opensource umožní s tím dělat, k tomu jsou uzavřené systémy drahé a téměř nerealizovatelné některé požadavky z pohledu termínů realizací.
Tohe není web zaměřený na BSD.No a co jako? BSD mi tu nevadí, spíš mi trochu vadí to, že jsou ty články bezobsažné. Ale co už, číst je nemusím, jméno autora u nic je napsané, takže je to můj vlastní problém.