Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Pokračuji ve svých hrátkách s Emacsem. Zdařilo se mi postupně vše nastavit jak jsme potřeboval. Ale stejně je to stále nezvyk používat všechno jinak, než je ve VIM. Začínám znovu se učit klávesové emacsové zkratky. Doufám, že se mi to bude parádně plést. Nabízel jsem Ritě, že ji na notebook nainstaluji nějaký klikací Linux. Má potíže s Windows Vista a nechce mi věřit, že taková Mandriva ji bude poslouchat na slovo a to co potřebuje, udělá. Na Mandrivě jsem začínal. Už tehdy, v roce 2002, kdy to byl Mandrake, ho mnozí nazývali klikacím systémem, a co teprve dnes. No když chce mít wokna, nechť je má. Každý je strůjcem svého štěstí.
Zvyk je zvyk, mnozí lidé nepřejdou na cokoliv jiného, jen proto, že se musí naučit několik nových příkazů a hlavně, že se musí učit nové názvy. Což chápu. Také když náhodou přijdu někam k woknum, tak přemýšlím někdy k čemu je co. Stejně tak, když jsem si pořídil Maca a zjišťoval jsem, co znamená název, kterého programu. U takového iPhoto nebo jinak podobně pojmenovaných aplikací to šlo. Jiné už jsem musel použít google. Učit se pálit, učit se skenovat atd. Stejně pálení dodnes raději udělám v Linuxu ve virtuální mašině. Je to pro mne pohodlnější. I když to v Mac OS X umím také. Ale musím přemýšlet, jak na to. Naštěstí iMac je dostatečně vybavený velkým diskem, takže ve VMware není problém mít pět linuxových dister a FreeBSD plus Solaris k tomu. Chodí v té virtuální mašině bez potíží. VMware jsem si sice musel koupit nebyl laciný, ale jsem s ním spokojený. Zkouším i VirtualBox, ten mi tolik nesedí. Jo jo s Linuxem a s unixovými malými nástroji je zábavy vždycky dost a dost.
Jenže , když to někomu ukazuji, tak mi řekne."Pořád něco píšeš, všechno si musíš pamatovat." Což je pravda, ale zase to slouží k tréninku paměti. Trénink paměti v mém věku vůbec není k zahození. Paměť se stejně jako svaly,se musí trénovat. Když se netrénuje, zakrní. Trénovat na rozlišných věcech. Jazyky, klávesové zkratky, to všechno přispívá ke zlepšení paměti. Pokud je to pomalou nenásilnou formou, jako je postupné učení se nových věcí, pak je to aspoň pro mne, ten nejpříjemnější způsob. Nakonec, většina příkazů, zkratek z doby před osmi lety, co jsem používal Emacs se mi postupně vybavila. Mnohé se musím naučit znovu. Třeba posílat maily, nebo jak psát soubory v TeX. Ve VIM mám nastavené zkratky v .vimrc, v Emacsu se to, jak si matně vybavuji, dělá trochu jinak.
Tiskni
Sdílej: