Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Pokračuji ve svých hrátkách s Emacsem. Zdařilo se mi postupně vše nastavit jak jsme potřeboval. Ale stejně je to stále nezvyk používat všechno jinak, než je ve VIM. Začínám znovu se učit klávesové emacsové zkratky. Doufám, že se mi to bude parádně plést. Nabízel jsem Ritě, že ji na notebook nainstaluji nějaký klikací Linux. Má potíže s Windows Vista a nechce mi věřit, že taková Mandriva ji bude poslouchat na slovo a to co potřebuje, udělá. Na Mandrivě jsem začínal. Už tehdy, v roce 2002, kdy to byl Mandrake, ho mnozí nazývali klikacím systémem, a co teprve dnes. No když chce mít wokna, nechť je má. Každý je strůjcem svého štěstí.
Zvyk je zvyk, mnozí lidé nepřejdou na cokoliv jiného, jen proto, že se musí naučit několik nových příkazů a hlavně, že se musí učit nové názvy. Což chápu. Také když náhodou přijdu někam k woknum, tak přemýšlím někdy k čemu je co. Stejně tak, když jsem si pořídil Maca a zjišťoval jsem, co znamená název, kterého programu. U takového iPhoto nebo jinak podobně pojmenovaných aplikací to šlo. Jiné už jsem musel použít google. Učit se pálit, učit se skenovat atd. Stejně pálení dodnes raději udělám v Linuxu ve virtuální mašině. Je to pro mne pohodlnější. I když to v Mac OS X umím také. Ale musím přemýšlet, jak na to. Naštěstí iMac je dostatečně vybavený velkým diskem, takže ve VMware není problém mít pět linuxových dister a FreeBSD plus Solaris k tomu. Chodí v té virtuální mašině bez potíží. VMware jsem si sice musel koupit nebyl laciný, ale jsem s ním spokojený. Zkouším i VirtualBox, ten mi tolik nesedí. Jo jo s Linuxem a s unixovými malými nástroji je zábavy vždycky dost a dost.
Jenže , když to někomu ukazuji, tak mi řekne."Pořád něco píšeš, všechno si musíš pamatovat." Což je pravda, ale zase to slouží k tréninku paměti. Trénink paměti v mém věku vůbec není k zahození. Paměť se stejně jako svaly,se musí trénovat. Když se netrénuje, zakrní. Trénovat na rozlišných věcech. Jazyky, klávesové zkratky, to všechno přispívá ke zlepšení paměti. Pokud je to pomalou nenásilnou formou, jako je postupné učení se nových věcí, pak je to aspoň pro mne, ten nejpříjemnější způsob. Nakonec, většina příkazů, zkratek z doby před osmi lety, co jsem používal Emacs se mi postupně vybavila. Mnohé se musím naučit znovu. Třeba posílat maily, nebo jak psát soubory v TeX. Ve VIM mám nastavené zkratky v .vimrc, v Emacsu se to, jak si matně vybavuji, dělá trochu jinak.
Tiskni
Sdílej: