Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Protože jsem fanda do BSD, pokusil jsem se dnes nainstalovat OpenBSD napřed do VirtualBoxu a potom do VMware. Obojí se povedlo a musím říct, že instalovat dnes OpenBSD, už není to hard core, co to bylo. Inu časy se mění. Nebo umím lépe číst dokumentaci. Ale to je jedno. Prostě jsem si stáhnul Tady cd48.iso a nainstaloval rovnou z adresáře. Ani jsem se nenamáhal něco vypalovat. Pak jsem v podstatě jen dával Enter, protože mě to bez potíží vedlo samo. Za chvíli bylo vše nanistalované. Postačí pročíst manuály o „PKG” podle něj nastavit stahování a instalaci balíčků, plus stáhnout porty přes ftp a je vystaráno. Žádný problém. Měl jsem strach, že to nepůjde tak snadno, ale nebyl to nějaký problém.
Balíčky jsou některé starší, Emacs 22 Firefox35, Thunderbird 3.1.1. Zřejmě sázejí na osvědčené kusy. Jediné co hledám je jak nastavit cz_qwerty. Přes setxkbmap to hází hlášku:
„Error loading new keyboard description.”Takže hledám, jak nastavit klávesnici. Česky to psát umí, ale jen qwertz. To je zřejmě zatím jediná potíž, kterou jsem objevil. Zřejmě, až to budu provozovat déle, najdu další. On to asi není systém moc na desktop.
Tiskni
Sdílej: