Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
syčet jak syčáciTo je dobré, jste mě rozesmál
To by vysvětlovalo že tady je někdy i tisíc komentářů, přestože tam je větší publikum.
jako obvykle se ctenari dockali v clanku a diskuzi nasledujicich vypovedi:
Jsem mile prekvapen, ze krome obvyklych firem nikdo na ty provokace nereagoval a doufam, ze to tak zustane. Nema to cenu.
Stát na paušálech prodělává. Rozdíl mezi tím, co od živnostníků státní kasa vybrala, a co jim vrátila, se totiž jen za první půlrok minulého roku dostal do minusu 1,2 miliardy korun.Je toto v pořádku?
Btw mi neprijde v poradku, aby zamestnanci zivili OSVC.Proč by je živili? OSVČ se živí sami. Každý zaměstnanec si to může zkusit, pokud se mu zdá, že je výhodnější být OSVČ... Pokud by nastavené výhody pro živnostníky vedly ke snížení nezaměstnanosti, vedlo by to logicky také ke snížení výdajů na sociální dávky.
Já nevím, jak chápete výše uvedenou citaci vy a pan Jílek, ale já si ji vykládám tak, že daně vybrané od zaměstnanců a firem slouží k tomu, že se DOTUJÍ (částkou 1,2 mld. Kč) OSVČ.Ne, tak to určitě není. Pravdou je, že tzv. daňové bonusy /nejčastěji asi daň. zvýhodnění na dítě 11.600/, které se při neuplatnění na odečtu z daní dokonce vyplácejí, jsou velkorysé. Ale nikdo nikoho nedotuje, protože poplatník tak jako tak zaplatí za pojistném mnohem víc. Kromě toho živnostník něco produkuje, vydělává, nakupuje materiál apod., z toho zase plyne státu daň. Takže oproti klientu na pracáku je pro stát jedoznačně přínosem..
AFAIK nejvetsim statnim vydajem jsou socialni davky.Jestli tomu tak je, tak je to dobře, ale pochybuju.
AFAIK nejvetsim statnim vydajem jsou socialni davky.Ano, ale to je jen pul pravdy. Pres 80% ,,socialnich davek'' tvori duchody! (cca 350 mld. korun)
Takze dokud je nekdo neoreze, nema smysl se bavit o snizovani dani.Takze reseni je orezat duchody, jelikoz bezne soc. davky tvori jenom zlomek vydaju rozpoctu.
Strucny souhrn (2010): socialni davky celkem: 475 mld (tedy cca 1/3 verejnych rozpoctu, naklady na zdravotnictvi nezahrnuty v soc. davkach) z toho: duchody - stari: 274.4 mld duchody - nemoc, invalidita: 87.6 mld duchody - sirotci a vdovske: 24.4 mld rodina a deti: 59 mld davky v nezamestnanosti: 14 mld podpora bydleni: 4.5 mld ostatni (*): 11.9 mld(*): sem AFAIK spadaji klasicke 'socialni davky' typu pomoc v hmotne nouzi. Tak, ktere davky tedy omezit?
Přesto jsme posledních pár let v mínusu. Jak je to možné? Někde je asi chyba.Ano, chyba nastala zastropovanim pojisteni! Do te doby tam byl prebytek!
Uvědom si, že pokud někdo dva roky nic nedělá a poté dostane práci, zůstane ta zkušenost už v něm - nebude mít jistotu, že o místo na dlouhou dobu zase nepříjde. Jednoduše řečeno jednou hnusnou sockou, navždy hnusnou sockou. Měli by být dvě kategorie lidí. Pokud dva roky někdo nebude pracovat, dostane se do té nižší a nahoru může třeba po deseti odpracovaných letech, abychom si byli jisti, že bude uvědoměle volit ODS.
Dalo by se namítnout, že člověk, který opravdu nebude moci sehnat práci bude mít po dvou letech na výběr - umřít hlady ( = např. založit si živnost na něco pro co na trhu není místo) nebo se stát méněcenným. Ale nezaobírejme se hloupostmi jako rovnoprávnost. I v dnešním světě nás mnozí skrytě šoustají do prd*le, takhle by to alespoň bylo řečeno na rovinu. V další fázi by mohli mít možnost volit třeba jen vysokoškolsky vzdělaní lidé - mají vyšší vzdělání a jejich názory jsou tak lepší (omluva autorovi blogu, který by tak o to volební právo přišel).
<ad hominem> Jak nad tím tak přemýšlím, tak jsi ten návrh detailně promyslel. Za sebe ale musím říct, že jsem mnohem méně konfliktní než ty, dokážu vyjít s různými limi, jsem například schopen reagovat na naprosto dementní příspěvky. </ad hominem>
tak by nemel mit volebni pravoBohatě by stačil test inteligence. Jednoduchý vstupní příklad jako tento by to krásně zafungoval.
Vo väčšine vecí klamú. Či už priamo tým, že sa tým jednoducho nebudú riadiť (napr. postoj SDKÚ-DS k eurovalu) alebo tým, že vedia, že nemajú šancu na presadenie svojich návrhov (napr. SaS k marihuane).
A znižovanie výdavkov? O koľko by bolo potrebné znížiť výdavky tak, aby sa zrovnali s príjmami? Aj keď to tak nevyzerá, išlo by o slušné pálky... na Slovensku by to muselo byť nejaké dvojciferné percento v každej kapitole. Myslíš, že má nejaká bežná kvázi-pravicová strana odvahu pustiť sa do tak výrazných zmien? Možno tak ako následok vyhlásenia bankrotu (ale to by potom spravili aj socialistickí politici) alebo dômyselného minimalizovania štátu, viery v ekonomický rast a súčasného nezvyšovania výdavkov (práca na viac ako 4 roky, takže nie moc reálne).
Jj, tak to je. Měl jsem živnostenský list 8 let a daně, které jsem odváděl, byly naprosto směšné a náklady, které jsem měl, když nepočítám vlastní čas, byly minimální. Teď už jsem skoro rok zaměstnanec a stát si z peněz, které na mě zaměstnavatel dává, bere skoro 50 %. Odvedu tak 10x tolik, co jsem odváděl dříve. Neříkám, že lidi, kteří se žíví sami, by neměli být nějakým způsobem zvýhodněni, ale ten rozdíl je naprosto brutální.
Problém je v tom, že ODS zastupuje zájmy podnikatelů a ČSSD zase zájmy lidí, kteří jsou na sociálních dávkách. A ty svoje voliče si uplácejí, ať už to je formou sociálních dávek nebo úlev na dani. Akorát na pracující zaměstnance každý sere a podle toho to taky vypadá.
Průser je, že takové zvýhodnění živnostníků, má efekt na zaměstnanost jenom zdánlivý. Živnostníku, který podniká sám, to pomůže, ale v momentě, kdy se chce rozrůst a nabrat zaměstnance, narazí na obrovské daňové zatížení, takže to končí tak, že buď nenabere nikoho, nebo je vezme na švarcsystém, kde ti lidi nemají žádné sociální jistoty a stát žádné peníze.
Ano, ale s těmi jednoduchými živnostmi se tam sveze i celá řada dalších. Mám známé, kteří jezdí v BMW, ale jsou sociální případy, protože jsou zaměstnanci ve vlastním podnikání a vyplácí si minimální mzdu. Peníze si vyvádí kanály, kde je žádné nebo mnohem menší zdanění.
I ty jednoduché živnosti z toho nevycházejí špatně. Můžu to vidět na našich. Otec je vysokoškolák, zaměstnanec na docela slušné pozici. Máti je středoškolačka a živnostník, vydělává v hrubém zhruba to samé co otec, peněz ale státu odvede několikanásobně méně, takže její čistá mzda je mnohem vyšší. Někdo namítne, že otec má sociální jistoty jako dovolenou, nemocenskou, odstupné atd., ale když by si máti z toho rozdílu zaplatila komerční pojištění, tak jí ještě zbyde a má to mnohem lepší, protože na rozdíl od otce by v rámci solidarity nepřispívala na invalidy, nízkopříjmové, nezaměstnané atd.
Co mi vadí, není to, že živnostníci mají úlevy na daních, ale to, že tu existuje nemalé přerozdělování směrem od zaměstnanců k živnostníkům. Ono totiž v našem státě nefunguje, že když člověk do systému (např. důchodového) nic nepřispívá, tak také nic nedostane. Živnostník, který do důchodového systému přispěje minimum peněz, dostane sice minimální důchod, ale vzhledem k tomu, že se dostane pod určitou příjmovou hranici, tak k důchodu dostane i další sociální dávky (např. příspěvěk na bydlení) a ve výsledku má skoro stejně velký příjem jako zaměstnanec, který celý život odváděl na sociálním několikanásobně víc.
Je to časovaná bomba na náš sociální systém. Dnes je v ČR 1 milion živnostníků, z nichž většina má minimální odvody. Až se dostanou do důchodu, tak sociální dávky, které na ně bude muset stát vyplácet, vystřelí nahoru a ani složená daňová kvóta téměř 50 % na zbylé 4 miliony lidí, kteří jsou zaměstnanci, stačit nebude.
daňové úniky u instalatéra nemohou být tak velké.Když si objednám nějakého opraváře, je skoro pravidlem, že se mě zeptá, zda chci fakturu nebo slevu. Kolik milard takhle OSVČ ročně nakradou?
ů a ČSSD zase zájmy lidí, kteří jsou na sociálních dávkáchI kdyz se zbytkem souhlasim, tohle je blbost. CSSD haji zajmy predevsim zamestnancu, a to jeste dost spatne (casto haji zajmy ruznych elit). (I kdyz zalezi na definici - dost zamestnancu, i dobre placenych, pobira nejakou "socialni" davku, a ty slevy pro OSVC se daji tak chapat taky.)
Oceňuji tento způsob uvažování. Všichni lidé nemají pro úspěch stejné předpoklady ani stejnou výchozí pozici."lidé, kteří jsou schopni se o sebe postarat, vytvoří solidární společnost s nemohoucími a líné vyžírky nechají jejich lenosti."Extrémně zjednodušené a černobílé vidění světa, jenom abyste se mohl cítit nadřazeně. Ti méně schopní než vy, jsou ve skutečnosti lidé, kteří neměli tolik štěstí.
Štěstí je velmi relativní věc a vůbec se nedá ničím definovat. Je čistě subjektivní. Lidé s penězi jsou nešťastní, druzí nemajetní najdou své štěstí v něčem jiném, než v penězích. Štěstím mohou být mezilidské vztahy, pocit svobody, dobré prostředí, ve kterém člověk žije.Je to tak, každý může najít štěstí v něčem jiném. Napsal jsem, že nejsem v životě šťastý. Ale vlastně to není pravda, je spousta chvil, kdy se šťastným cítím. Pokud bych netrpěl jistou chorobou (nebudu upřesňovat, Jílek by to jistě zneužil proti mně), bylo by jich víc.
Proč myslíte, že opravdový kapitalismus bude taková výhra? Máte k tomu nějaké empirické argumenty (např. že míra kapitalismu koreluje s mírou spokojenosti obyvatel)?Lépe, než je to řečeno v tomto videu, bych to nesvedl: Ekonomická svoboda a kvalita života.
To je krátke propagandistické video, takže zobrali prvú a poslednú desiatku a zvyšok, tj. ďalších 121 krajín, nechali mimo.
Ak ťa zaujíma zvyšok, pdf str. 7 (Economic Freedom of the World: 2010 Annual Report; Chapter 1: Economic Freedom of the World, 2008).
Ja iba hovorím, prečo tam nie sú. Chceli mať prvú desinu, nie prvú štrnástku (kde je DK) tak tam dali prvú desinu, nie prvú štrnástku.
Keď chceš nad tým meditovať viac, musíš sa obrátiť na iné zdroje, než akým je video o dĺžke dve aj pol minúty..
Tiskni
Sdílej: