Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Takže jsem do Virtualboxu, který mám na OpenIndiana, nainstaloval Debian, abych nevyšel ze cviku a zároveň abych měl i na pc Skype, když už tedy BrandZ nefunguje. Ovšem ukázal se další problém, nepřipojuje VirtualBox USB, i když jsem nainstaloval extension pack. Hledám dál. Jestli je to tím, že je už „mírný rozdíl” mezi kernelem Oracle Solaris a OpenIndiana, zatím zcela netuším, asi tomu tak bude. Nevadí, další výzva k plnému zprovoznění.
Co je ovšem velmi pozitivní, je skutečnost, že Debian ve VM chodí podstatně rychleji na PC, než třeba Solaris 10, FreeBSD, či další BSD. Inu Debian je Debian, jak by řekl kámoš Smolík. Tímto ho i zdravím. Ještě v něm prozkouším Slackware a dvě nejlepší linuxová distra budu mít opět v provozu.
Jinak jsem se moc s tou instalací Debianu nepáral. Základní systém, xorg, Fluxbox, VIM, Skype, Iceweasel, Alsa, aby to i hrálo bude-li třeba. Fluxbox úplně stačí, na VM, bude chodit zřejmě rychleji než Xfce4, nebo nedej Bože a chraň nás před ním, KDE. Gnome mám v OpenIndiana, jedno Gnome na PC zcela stačí. Fluxbox jsem si v poslední době oblíbil. Má pár pěkných funkcí, hravě se nastavuje. Jo jo.
Tiskni
Sdílej:
Kým som používal 32bit Linux, tak som sa s aplikáciami čo bežne používam cez 1GB ani nedostal, na 64bit stále striehnem, aby som neprešvihol 2GB, pretože to začne swapovať.Tady mám nutkání říct [citation needed], imho ta náročnost na paměť stoupla se stoupajícími nároky aplikací, ne s přechodem na 64-bit...
The main disadvantage of 64-bit architectures is that, relative to 32-bit architectures, the same data occupies more space in memory (due to longer pointers and possibly other types, and alignment padding). This increases the memory requirements of a given process and can have implications for efficient processor cache utilization. Maintaining a partial 32-bit model is one way to handle this, and is in general reasonably effective. For example, the z/OS operating system takes this approach, requiring program code to reside in 31-bit address spaces (the high order bit is not used in address calculation on the underlying hardware platform) while data objects can optionally reside in 64-bit regions.
:p