Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Protože jsem chudý člověk a nemám zájem si kupovat laciné věci, mám šestým rokem iPhone. Začal jsem s 3G, letos v lednu jsem přešel na 4S. Povídali jsem si včera před večerní skupinou s účastníky, kdo co má. Kupodivu měli celkem slušné stroje, ale trochu byli nespokojeni s tím, že jim padají operační systémy.
Tři lidi plus já máme iPhone a shodli jsme se, že nám systém nikdy zatím nespadl. I když, včera jsem upgradoval na iOS7,0, takže se ještě můžu dočkat, že nebudu tak spokojený, jak jsem byl dosud. Pochopitelně, slyšel jsem od těch co nejsou majiteli iPhone, mnoho různé hany, ale jak říkám. Víc dám na svou zkušenost, než na zapšklé výkřiky do tmy, těch, co ho nemají a hledají chyby na všem.
Vlastně jsem udělal upgrade i na Macovi, jak iMac, z Lion na Mountain Lion tak Macbook a zatím jsem se nesetkal s potíží. Pro uživatele je Apple opravdu jistota. Je drahý, o tom není sporu, ale zase co vydá, funguje. Na práci iMac a Macbook na hraní Linux, FreeBSD, který mimochodem používám jen o rok méně, než Linux. Od roku 2003. Začínal jsem na 4.8, co jsem dostal společně s knížkou „FreeBSD,” od Jima Mocka. Tehdy mi ji myslím věnovala Justýna. Vyzkoušel a dá se říci, hodně mě ten svět BSD okouzlil. Takže od té doby se mé srdce dělí mezi Linux a BSD, později k tomu přibyl Solaris. Nic nevyvíjím, jen zkoumám různé možnosti, co by to mohlo umět, nebo co to opravdu umí.
Poskytl mi ten svět IT v tomhle směru spoustu příjemných chvil. Sice občas člověk zuří, aby nakonec vítězně jásal, ale udržuje mě v duševní kondici a zapojuje jiný druh myšlení, než běžně používám v kontaktu s lidmi. Odpočívám u toho, zaměstnávám si díky tomu jinak a relaxuji u toho. Pár lidí jsem nalákal, začali používat Linux, asi dva u něj zůstali. Mám pár klientů vývojářů, kteří se profesionálně živí IT, takže občas před skupinou, nebo po skupině dáme řeč, co a jak. V tu chvíli s e sttávám pozorným posluchačem, protože vědí hodně , nejen o open source, ale ze světa IT hodně. Řekl bych až dost hodně.
No, z celé té plejády dister, které jsem za ty roky vyzkoušel mi jednoznačně zbyly jako nejzajímavější, nejbezpečnější a nejlépe konfigurovatelné, tři. Centos, Debian a Slackware, tak doufám, že mi ještě pár let trochu radosti poskytnou. Blog jsem napsal v Centos 5.9, co momentálně provozuji na Parallels Desktop, tedy ve VM. Jo jo.
Tiskni
Sdílej:
Otevrena platforma vzdy nakonec vyhraje.Nad timhle jsem driv celkem premyslel, nemam na to uplne vyjasneny nazor... Co presne je otevrena platforma?
BTW, proc se neprihlasujes?Muzu.
Nad timhle jsem driv celkem premyslel, nemam na to uplne vyjasneny nazor... Co presne je otevrena platforma?Me tohle naucil muj otec, kdyz mi kupoval ZX Spectrum a pozdeji PC. Otevrena platforma muze mit ruzne podoby, ale v podstate to znamena, ze je ostatnim vyrobcum umoznen vstup do ekosystemu kolem prislusneho zarizeni. Spectrum melo otevrenou sbernici CPU (a take pokud vim standardni konektor k pripojeni magnetofonu), PC melo ISA standard. Kdokoli mohl prijit a vyrobit k tomu dodatecny hardware (a toho se taky vyuzivalo). To same se stalo s Androidem. Google nepodlehl touze udelat z toho uzavreny system jako iOS, a rozhodl se to z velke casti licencovat/otevrit, tim sice mozna ve vysledku nedosahl takoveho zisku, ale dnes ma vetsinovy podil. Neplati to jen pro pocitace, ale i hardware a software obecne. Extremnim pripadem uzavrenych zahradek je takove Sony, kteremu se takto nepodarilo prosadit temer nic jako standard, ackoli by to jiste bylo prijatelne. Ale par lidi si to koupilo, za tezke penize, takze nejspis neslo o uplne ztratovou zalezitost. V software, dlouhodobe zvitezil Linux proti komercnim Unixum, otevrene TCP/IP proti konkurentum, .. Mozna je to vlastnost architektury. Proc prezil Emacs? Proc zvitezily distribuovane verzovaci systemy? Steve Yegge nekde napsal krasny blogpost o tom, ze uspesne systemy zahrnuji moznost sve vlastni evoluce, bohuzel ho nemuzu najit.
V práci prvý deň prestal OSX úplne fungovať (nekonečná slučka pri bootvaní). Downgrade xcode jednoducho spôsobil, že systém nenabootoval. Nádhera. Deň strávený reinštaláciou.
Pár dní potom crashnutý systém kvôli inštalácii driveru od ftdi. Nádhera.
Jaj a zabudol som na obdobie keď stačilo otvoriť textový editor, napísať doň File:/// a sám sa zrútil.
Nie. Zhodil som takmer akúkoľvek aplikáciu tým, že by jej dáta obsahovali text File:///. Takže som mohol niekomu jedinou správou na IM zhodiť instant messagera. Mohol som zhodiť mail klienta takým spôsobom, že už nenaštartoval. Ale pokojne si zľahčujte problém keď neviete nič o potenciálnom spôsobe útorku.
prekrasny blog, majster! chcem vas jebat!Zase dve krátke "slovenské" vety pod mojím nickom. Tak neviem, či by sa našiel niekto s takýmto zmyslom pre humor medzi tunajšími vysoko intelektuálne vybavenými užívateľmi, alebo je to konšpiračná hra tuto vulgárneho a nenávistného dlhodobo abstinujúceho alkoholika Jílka. Prikláňala by som sa k druhej možnosti, pretože ak by to bola tá prvá, potom by sa tu nachádzalo indivíduum, ktoré je jeho duševným dvojníkom. Administrátor slovo "j...ť" zrejme opäť neuznal za dostatočne vulgárne a kontext posúdil ako nevinný žart.
toto je diss, do mňa sa neser, naj*bem ti do papule rubikovu kocku a nechám ťa hláskovať slovíčko old schoolstari vi h**o co je dobri freestyle
backinabag - archiv komentovaných diskusí Titulek
Linux a ti další (diskuse)
Intoši to vymyslí. Bůh nás ochraňuj. (diskuse)
Tak už mi nefňukej (diskuse)
Anti-GMO náboženství prakticky (diskuse)
Kickstarter pro 3 světovou válku (diskuse)