Vývojáři Ubuntu představili projekt Myna, tj. iniciativu zaměřenou na přidání funkce převodu řeči na text do prostředí desktopu Ubuntu. Dle plánu již v Ubuntu 26.10.
Společnost Epic Games představila nový open source systém pro správu verzí Lore navržený pro "bezprecedentní škálovatelnost dat i týmů a optimalizovaný pro projekty, včetně her a zábavy, které kombinují kód s velkými binárními soubory, aby uspokojil potřeby vývojářů i umělců". Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) provedl v říjnu 2024 místní šetření u společnosti Seznam.cz. Úřad prověřoval důvodné podezření na možné protisoutěžní jednání, konkrétně zneužití dominantního postavení. Krajský soud v Brně v květnu 2025 konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) včera rozhodl, že šetření bylo provedeno v souladu se zákonem. Krajský soud bude muset případ posoudit znovu.
Byl představen skládací telefon Commodore Callback 8020. Ani hloupý, ani chytrý. Pro fanoušky Commodore a digitálního minimalismu. Bez webového prohlížeče a sociálních sítí. S předinstalovaným WhatsAppem. S operačním systémem Sailfish OS.
V OpenBSD byla objevena 27 let stará chyba v ppp pomocí níž lze vzdáleně obejít autentifikaci. Chyba byla nahlášena 12.6. a 14.6. byla opravena. Bližší info v článku A 27-Year-Old Authentication Bypass in OpenBSD's PPP Stack.
Odpověď Evropské komise (pdf) k evropské občanské iniciativě Stop Destroying Videogames, jež je součástí hnutí Stop Killing Games: "Komise se domnívá, že v této fázi nemůže navrhnout právní povinnost zachovat hratelnost videoher poté, co přestaly být poskytovány komerčně. Důvodem jsou i stávající práva duševního vlastnictví. Podle autorského práva EU mají nositelé práv výlučná práva ke svým výtvorům. Kromě autorských práv mohou být
… více »Byl vydán Mozilla Firefox 152.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 152 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.7 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Hříčka xsnow, která na ploše spustí sněžení, je protestware. Pokud jste v Rusku (LANG=ru), zobrazuje ukrajinské vlajky.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala beta verzi Ubuntu Touch 24.04-2.0. Nová verze již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
Na jednom notebooku je uprostřed touchpadu tlačítko s šipkami nahoru/dolu/vlevo/vpravo. Byl jsem požádán, jestli by nemohly tlačítka (doleva a doprava) způsobit, aby po jejich zmáčknutí prohlížeč šel na předchozí nebo následující stránku v historii - na Windows (a v KDE) to tak prý funguje samo od sebe, ale teď se na počítači používá GNOME. Ani to nakonec nebylo moc těžké.
Kdyby se jednalo jenom o přemapování kláves, aby emitovaly jiné symboly, dá se mimojiné použít xmodmap. Ten ale neumí signály tlačítek myši překlopit na signály klávesnice. Pomocí xev jsem se dozvěděl, že touchpad emituje sedm signálů (pravé levé tlačítko, jejich stisknutí jsou 1 2 3, tlačítko s šipkami se postará o signály číslo 4 5 6 7). Firefox interpretuje tlačítka myši číslo 8 9 jako pokyn jít v historii dopředu a dozadu, takže by stačil příkaz
xmodmap -e "pointer = 1 2 3 4 5 8 9"který způsobí, že se šesté a sedmé tlačítko interpretují jako osmé a deváté (prvních pět je interpretováno jako prvních pět). Jenže to nefungovalo v Nautilusu.
Další řešení jsem vygooglil pomocí xbindkeys a xmacroplay, ale druhý nástroj se se mnou příliš nekamarádil, až jsem našel xdotool, které má poněkud rozumnější a funkčnějí syntax (a na tenhle účel se hodí víc). Pak už jsem měl řešení za pár minut hotové. v Ubuntu se zmíněné balíky nainstalují lehce
sudo apt-get install xbindkeys xdotoolNejprve konfigurák .xbindkeysrc:
# zachyti tlacitko mysi cislo 4 az 7 a spusti prikaz v uvozovkach "$HOME/.touchpad_tlacitka 4" b:4 "$HOME/.touchpad_tlacitka 5" b:5 "$HOME/.touchpad_tlacitka 6" b:6 "$HOME/.touchpad_tlacitka 7" b:7Také je dobré spouštět xbindkeys při každém přihlášení, to se nejsnáze udělá přes system>preferences>startup applications (aspon v GNOME). Soubor .touchpad_tlacitka:
#!/bin/bash # v zavislosti na argumentu posle signal, jako bychom zmackli v poradi tlacitka PageDown, PageUp,Back,Forward if [ $1 = 4 ]; then xdotool key "Prior"; elif [ $1 = 5 ]; then xdotool key "Next"; elif [ $1 = 6 ]; then xdotool key "XF86Back"; elif [ $1 = 7 ]; then xdotool key "XF86Forward"; fiUz mu jen dat spustitelny priznak
chmod +x .touchpad_tlacitkaa vše by mělo fungovat. Snad se to někomu bude hodit, minimálně na českém internetu jsem o tom nic nenašel. Jestlo stejného efektu lze dosáhnout nějak jednodušeji, nechám se samozřejmě rád poučit.
Tiskni
Sdílej: